Novosti

Politika

Oštre osude protjerivanja aktivistica iz Srbije

Protjerivanje pet hrvatskih državljanki iz Srbije i maltretiranje građana na granici, nastavak su nedopustive prakse vlasti koja dodatno pogoršava već narušene odnose u regiji i služi prebacivanju pažnje sa prosvjeda, poručuju iz Igmanske inicijative te Kuća ljudskih prava Beograd i Zagreb 

Large prosvjedi

Sa studentskog prosvjeda u Novom Sadu (foto Radule Perišić/ATAImages/PIXSELL)

Igmanska inicijativa najoštrije osuđuje postupak vlasti u Srbiji čija je policija bez ikakvog razloga privela petoro hrvatskih državljana i državljanki koji su učestvovali na radionici Erste Štiftinga u Beogradu i proterala ih iz Srbije sa zabranom ulaska u Srbiju na godinu dana, stoji u saopćenju koje potpisuju kopredsjednici Aleksandar Popov, Zoran Pusić, Branislav Radulović i Vehid Šehić.

Prema njihovim tvrdnjama, radi se o nastavku nedopustive i skandalozne prakse vlasti maltretiranja hrvatskih državljana koji borave u Srbiji, odnosno na granici prilikom pokušaja ulaska u Srbiju. "Uz nedokazane tvrdnje da iza aktuelnih protesta stoji hrvatska tajna služba SOA, na ovaj način vlast u Srbiji, pokušavajući da skrene pažnju sa unutrašnje krize i studentskih protesta zbog rušenja nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, dodatno pogoršava već inače narušene odnose između dve zemlje, a samim tim i u regionu u celini", poručuju iz Igmanske inicijative i naglašavaju da je ovakvo ponašanje suprotno težnjama svih zemalja Zapadnog Balkana za ulaskom u veliku porodicu evropskih naroda, koje podrazumijeva njegovanje demokratskih vrijednosti unutar svake od njih, kao i njegovanje dobrosusjedskih odnosa.

"Umesto da, kao najveća zemlja na Zapadnom Balkanu, prednjači davanjem pozitivnog primera na oba ova plana, ona ovakvim ponašanjem ne samo da deluje suprotno od evropskih standarda i vrednosti, nego i ugrožava stanje na ovom i inače turbulentnom području. Ovakvim ponašanjem ne samo da se ne ide u pravcu EU nego ćemo za ostali svet ostati područje gde se stalno sukobljavaju zavađena plemena i gde će ’balkanizacija’ ostati pogrdan pojam koji nam ne služi na čast. Sve je to suprotno vrednostima za koje se Igmanska inicijativa zalagala tokom četvrt veka svog postojanja", zaključuje se u saopćenju.

Kuća ljudskih prava Beograd i Kuća ljudskih prava Zagreb također najoštrije osuđuju postupanje policije Republike Srbije koja je jučer uhitila i protjerala više osoba iz Hrvatske, Slovenije, Rumunjske, BiH i Sjeverne Makedonije koje su u Beogradu sudjelovale na radionici Erste akademije za udruge, u organizaciji Erste zaklade. U svjetlu višetjedne hajke na hrvatske državljane koji borave u Srbiji i njihove navodne umiješanosti u organizaciju studentskih prosvjeda, policija je iskoristila njihovo sudjelovanje na događaju za udruge i tendenciozno ga predstavila kao opasnost za državu.

"Nažalost, ovo je samo zadnji u nizu primjera zlouporabe policije u političke svrhe kojem su građani Srbije izloženi već duži niz godina, a koji se u zadnje vrijeme obuhvaća i državljane Hrvatske koji dolaze u Srbiju. Ovaj posljednji slučaj nije samo eklatantna povreda ljudskih prava na informaciju o razlozima policijskog postupanja, prava na pravnu zaštitu, odnosno odvjetnika, te prava da im se osigura razumijevanje službenih dokumenta koje se očekuje da potpišu, već je cjelokupno policijsko postupanje bilo izvedeno na krajnje neprihvatljiv način koji je imao za cilj da zastraši ljude", objašnjavaju iz dvije Kuće.

Osim grube povrede prava na sigurnost, ovakvo postupanje policije također ima za cilj zastrašiti i onemogućiti normalan rad organizacijama civilnog društva. S pokušajima zastrašivanja i delegitimiziranja organizacija iz Srbije već imaju i previše iskustva, međutim jučerašnji događaj ima izrazito negativni utjecaj na regionalnu suradnju između organizacija civilnog društva. Zbog suradnje u polju kulture, zaštite okoliša, demokratizacije i zaštite ljudskih i manjinskih prava i drugih područja, naše kolegice i kolege iz civilnog društva su potencijalna meta za srbijansku policiju i sredstvo za skupljanje jeftinih političkih bodova vladajućem režimu u Srbiji.

Ovakvo ponašanje srbijanske policije je u potpunosti neprihvatljivo u demokratskom društvu i protivno preuzetim međunarodnim obvezama u području ljudskih prava. Pozivaju stoga MUP Srbije da bez odgode provede postupak unutarnje kontrole radi utvrđivanja odgovornosti za ovo sramotno postupanje, prestanak prakse zastrašivanja i protuzakonitog policijskog postupanja prema svima osobama u Srbiji, uključujući i strane državljane koji u Srbiju dolaze surađivati sa svojim kolegama iz organizacija civilnog društva. Također, pozivaju i Veleposlanstvo RH u Beogradu da osigura pristup svim informacijama vezanim za prava koje građani imaju u Srbiji u kontekstu policijskog postupanja. Uz dostupnu konzularnu pomoć, predlažu da se osigura i dežurstvo odvjetnika koji na poziv hrvatskih državljana mogu zastupati njihova prava u policijskom postupku.

U međuvremenu, također žele informirati sve aktiviste, branitelje ljudskih prava i druge kolegice i kolege iz civilnog društva da vam, ako se nađu u sličnoj situaciji, Kuća ljudskih prava Beograd i njene organizacije članice mogu pružiti pravnu pomoć. U potrebi, budite slobodni obratiti im se.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više