Republika Srbija protjerala je jutros na godinu dana pet hrvatskih državljanki, predstavnica nevladinih organizacija, pod obrazloženjem da se tim potezom štiti "bezbednost Republike Srbije i njenih građana", izvijestio je Jutarnji list. Jednogodišnjoj zabrani ulaska u Srbiju prethodilo je privođenje u policijsku postaju, gdje su ih policajci ispitivali o razlozima boravka u Beogradu, ali i o raznim detaljima iz njihovih privatnih života. Hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova najavilo je upućivanje prosvjedne note Srbiji.
Državljanke Hrvatske bile su u Beogradu na dvodnevnim radionicama u organizaciji Erste Stiftunga, u kojima je, pored njih, sudjelovalo 15-ak osoba iz Rumunjske, Slovenije, BiH i Sjeverne Makedonije. Povjesničarka umjetnosti Ana Kovačić iz kustoskog kolektiva Što, kako & za koga/WHW, rekla je u izjavi Jutarnji list da su ih u utorak nakon završnih radionica u hotelu dočekali ljudi u civilu.
"Nisu odgovarali ni na jedno od naših pitanja, rekli su da nisu dužni to učiniti. Ništa nam nije bilo jasno, uzeli su nam dokumente i naložili nam da čekamo u lobiju", ispričala je Kovačić. Nakon otprilike sat vremena muškarci su se vratili te, dvoje po dvoje, odvodili sudionike radionica u postaju. U autu im je jedan od njih rekao da imaju nalog za privođenje i natuknuo da je jedna od udruga, čiji su predstavnici sudjelovali na radionici, "sumnjiva".
Odvodili su ih na ispitivanje koje je trajalo po sat vremena. Kasnije su joj kolegice ispričale da su ih ispitivali koju su srednju školu završile, koji fakultet, za koje udruge rade, tko ih financira, o čemu je bila radionica, što su oni konkretno radili, jesu li se s kim nalazile u Beogradu i zašto. Kad je došao red na nju i još dvije kolegice iz Hrvatske već je bilo gotovo 4 sata ujutro. Pozvali su ih u sobu no nisu ih ništa pitali jer im je završavala smjena.
"Gurnuli su nam neki dokument na ćirilici i tražili da potpišemo. Rekla sam da jako slabo čitam ćirilicu te ih molila da nam to prevedu. Učinili su to letimično, pročitali nam par rečenica i rekli da u tom dokumentu piše da ‘ugrožavamo bezbednost Republike Srbije’, da u roku od 24 sata trebamo napustiti državu i da nam je izrečena zabrana ulaska u Srbiju na godinu dana", ispričala je Kovačić Jutarnjem listu.
Kontaktirali su ih iz hrvatskog veleposlanstva u Beogradu i iz Erste Stiftunga, odakle su ih zamolili da napišu izvještaj o svemu što se dogodilo. Radionice u organizaciji Erstea održavaju se zadnjih 10 godina na području bivše Jugoslavije, centralne i istočne Evrope.
Nakon objave priče u medijima, oglasio se i ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman, rekavši da su hrvatske državljanke "privedene bez ikakvog objašnjenja", te da ima informaciju da se isto dogodilo i rumunjskim i irskim državljanima. "Uputit ćemo prosvjednu notu, upoznat ćemo delegaciju Europske unije u Beogradu o postupanju srbijanskih vlasti i njihovom ponašanju kojim su doveli u ponižavajući položaj hrvatske državljane", rekao je Grlić Radman, dodajući da će Hrvatska revidirati i preporuku o putovanju hrvatskih državljana u Srbiju.
U zadnjih nekoliko tjedana zabilježeno je više slučajeva u kojima su srpska policija i vjerojatno pripadnici tajne službe pratili državljane Republike Hrvatske. Uz zajednički sumanuti narativ: optužbe za špijunažu i organiziranje studentskih prosvjeda.
Ratni zločinac Vojislav Šešelj nedavno je u emisiji zloglasnog režimskog tabloida Informer objavio osobne podatke više hrvatskih državljana, uključujući i osobnu iskaznicu novinara Telegrama Mateja Devčića, koji je u Srbiji bio na novinarskom zadatku. Nije teško pretpostaviti da je srpski obavještajno-policijski aparat vjerojatno dostavio navedenu dokumentaciju Šešelju i Informeru.
U prosincu 2024. godine, tabloidi koji su također bliski režimu Aleksandra Vučića, prozvali su za pokušaj "rušenja" Srbije 20 studenata Fakulteta elektrotehnike i računarstva iz Zagreba, koji su u stvarnosti došli posjetiti kolege i sudjelovati na zabavi u beogradskom Klubu studenata tehnike. I njih je policija posjetila u hostelu, upozorivši ih da će im zabraniti ulazak u Srbiju ako ih vide na prosvjedima. Kad su izlazili iz Srbije, policajci su im dostavili paket s bocama rakije, uz poruku: "Dragi ‘studenti’ hvala vam što ste posetili našu zemlju, nadamo se da vam je prijao boravak, kao i da ćete ubrzo ponovo doći. U Srbiju ste uvek dobrodošli! P.S. Pozdravite kolege iz SOA."