Novosti

Politika

Evropske organizacije traže reakciju EU zbog maltretiranja aktivista u Srbiji

Među potpisnicima više od 320 organizacija civilnog društva iz 27 europskih zemalja koje su osudile maltretiranje i deportaciju aktivista iz Srbije nalaze se najuglednija evropska udruženja koja će tražiti i reakciju institucija Evropske unije

Large demonstracija

Prizor s demonstracija u Novom Sadu početkom godine (foto R.Z./ATAImages/PIXSELL)

Više od 320 organizacija civilnog društva iz 27 europskih zemalja potpisalo je priopćenje u kojem osuđuju ponašanje Republike Srbije povodom jučerašnjeg pritvaranja i nepravedne deportacije građana i građanskih aktivista iz Hrvatske, Slovenije, Rumunjske, Austrije, Albanije i Sjeverne Makedonije koji su sudjelovali na Erste Stiftung NGO Akademiji u Beogradu. Među potpisnicima, koji će posebnim pismom sutra tražiti i reakciju svih nadležnih institucija Evropske unije, neke su od najuglednijih i najdugovječnijih europskih organizacija civilnog društva.

“Ovi su pojedinci pritvoreni preko noći, ispitivani bez dokaza, proglašeni ‘prijetnjama nacionalnoj sigurnosti’ i na godinu dana im je zabranjen ulazak u Srbiju. Ovo je dio obrasca uznemiravanja, s dvije slične deportacije hrvatskih državljana posljednjih tjedana te s brojnim represivnim akcijama protiv mirnih srpskih prosvjednika”, piše u priopćenju nevladinih organizacija, u kojem podsjećaju da ove aktivnosti dolaze “nakon višemjesečne represije protiv srpskih građana, organizacija civilnog društva, aktivista, srednjoškolaca i studenata putem nadzora dokumentiranog od strane Amnesty Internationala, učestalog pritvaranja i nekažnjenog nasilja koje provode paradržavne skupine”.

Ovoga puta režim se, kažu, usredotočio na međunarodnu grupu građana i aktivista koje sponzorira ugledna austrijska zaklada koja promiče regionalnu suradnju i učenje.

“Slučajevi poput ovoga, usmjereni protiv uglednih profesionalaca i inicijativa za međunarodnu suradnju, ukazuju na sve veće neprijateljstvo srpske vlade prema građanima, građanskim aktivistima i novinarima. Ovo ugnjetavanje događa se usred masovnih studentskih prosvjeda protiv korupcije i lošeg upravljanja koje režim nastoji suzbiti okrivljavanjem stranih državljana i poticanjem neprijateljstva prema susjednim zemljama i EU”, poručile su udruge u priopćenju, dodajući da solidarno stoje “uz sve žrtve ovoga režima i pozivamo na jedinstven europski odgovor za zaštitu građanskog prostora, mira i ljudskih prava u Srbiji”.

Novosti su došle i do pisma sličnoga sadržaja koje će ove organizacije sutra uputiti na sve mjerodavne adrese Evropske unije, tražeći od njih iskorištavanje dostupnih alata da prisile Republiku Srbiju kao zemlju kandidata za pristup EU na poštivanje europskih demokratskih vrijednosti, ljudskih prava i sloboda.

Pismo prenosimo u cijelosti:

“S velikom zabrinutošću primili smo vijesti o noćnom pritvaranju i nepravednoj deportaciji državljana iz Hrvatske (4 osobe), Slovenije (1 osoba), Rumunjske (2 osobe), Albanije (2 osobe) i Sjeverne Makedonije (1 osoba) koji su bili u Beogradu na studijskom putovanju u sklopu programa NGO Akademije Erste Stiftung koji educira mlade profesionalce koji rade u nevladinim organizacijama. Ovi građanski aktivisti i profesionalci iz nevladinih organizacija zadržani su preko noći i protjerani iz zemlje uz nejasno objašnjenje da su ugrozili sigurnost i sigurnost Srbije, bez ikakvog dokaza ili istrage koji bi poduprli ove optužbe.

„Ovo ugnjetavanje događa se usred masovnih studentskih prosvjeda protiv korupcije i lošeg upravljanja koje režim nastoji suzbiti okrivljavanjem stranih državljana i poticanjem neprijateljstva prema susjednim zemljama i EU”, poručile su udruge 

Svi protjerani pojedinci dobili su jednogodišnju zabranu ulaska u Srbiju. Pratili su ih ispred hotela i odveli u policijsku stanicu neobilježenim policijskim automobilom, izložili agresivnom ispitivanju tijekom noći i prisilili da potpišu jedva čitljiv dokument na ćirilici, proglašavajući ih “prijetnjom nacionalnoj sigurnosti”. Tijekom prošlog mjeseca dogodila su se dva slična protjerivanja hrvatskih državljana, a ranije ove godine slične zabrane izrečene su protiv bosanskih aktivista i pisaca koji su javno istupili u znak podrške prosvjedima u Srbiji. Od ovoga ljeta intenzivirana je represija protiv srpskih organizacija civilnog društva, aktivista, srednjoškolaca i studenata putem nadzora dokumentiranog od strane Amnesty Internationala, učestalog pritvaranja i nekažnjenog nasilja koje provode paradržavne skupine. Ovoga puta režim se usredotočio na međunarodnu grupu građanskih aktivista koje sponzorira ugledna austrijska zaklada koja promiče regionalnu suradnju i učenje.

Ovaj incident odražava zabrinjavajući obrazac rastućeg neprijateljstva srpske vlade prema stranim građanskim aktivistima i novinarima. Očito je da su ove represivne akcije poduzete u kontekstu masovnih studentskih prosvjeda diljem Srbije protiv korupcije, lošeg upravljanja javnim službama i zlouporabe moći, što režim vidi kao pravu prijetnju. Ovaj najnoviji incident izaziva ozbiljnu zabrinutost u vezi s poštivanjem ljudskih prava i sloboda u Srbiji, posebno u vezi sa sigurnošću ljudi i organizacija koje se bave aktivizmom za ljudska prava unutar zemlje i u cijeloj regiji.

Štoviše, jednako zabrinjavajuće, čini se da su akcije koje su poduzele vlasti dio šire strategije poticanja neprijateljstva protiv susjednih zemalja i EU u cjelini. Vučićev režim očito traži “vanjskog neprijatelja” da bi skrenuo pažnju i izbjegao odgovornost za probleme s javnom sigurnošću i pristupom javnim uslugama koji su izazvali širok i sve snažniji revolt predvođen studentima diljem Srbije.

Snažno pozivamo srpske vlasti da pruže transparentno objašnjenje ovih nerazumnih i nelegitimnih akcija protiv građanskih aktivista iz zemalja članica i kandidata EU te da osiguraju da se takav nepravedan tretman više ne ponovi. Ključno je da se prava svih pojedinaca, posebno onih koji rade na pozitivnim društvenim promjenama, poštuju i štite.

Pozivamo institucije EU i zemlje članice EU da ozbiljno shvate ova kršenja ljudskih prava koja je počinila srpska vlada te da upotrijebe politička i institucionalna sredstva kako bi srpsku vladu pozvali na odgovornost zbog njezinih postupaka protiv vlastitih građana i građana susjednih zemalja koji se suočavaju s kršenjem građanskih prava, kako su međunarodne organizacije za ljudska prava detaljno dokumentirale.

Od Vlade Republike Srbije kao zemlje kandidata za pristup EU očekuje se da primijeni europske vrijednosti sadržane u Povelji EU o temeljnim pravima u praksi. Umjesto neprijateljstva, paranoje i međunarodnih napetosti, vlada koja tvrdi da ima demokratski legitimitet trebala bi poticati građanski dijalog, suradnju i uzajamno poštovanje - kako unutar Srbije, tako i diljem regije zapadnog Balkana.

„Pozivamo institucije EU i zemlje članice EU da ozbiljno shvate ova kršenja ljudskih prava koja je počinila srpska vlada te da upotrijebe politička i institucionalna sredstva kako bi srpsku vladu pozvali na odgovornost zbog njezinih postupaka“

Solidarno stojimo uz sve žrtve Vučićevog režima i pozivamo na jedinstven europski odgovor za zaštitu građanskog prostora, mira i ljudskih prava u Srbiji.”

Podsjetimo da je hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova u četvrtak preporučilo građanima da odgode sva putovanja u Srbiju koja nisu nužna. "Preporučuje se odgoda svih putovanja koja nisu nužna, oprez, praćenje aktualne situacije i detaljnije informiranje prije puta zbog zabilježenih neprimjerenih i neosnovanih postupanja tijela Republike Srbije prema hrvatskim državljanima", objavio je MVEP u četvrtak popodne. Hrvatskim državljanima također se savjetuje da izbjegavaju mjesta na kojem se okuplja veći broj osoba. MVEP napominje da u “slučaju potrebe, u svakom trenutku hrvatski državljani imaju pravo zatražiti kontakt s Veleposlanstvom Republike Hrvatske u Republici Srbiji".

Javilo se i Ministarstvo spoljnih poslova Srbije iz kojeg poručuju da je neprimereno što državni zvaničnici i politički akteri u Hrvatskoj danas Srbiju optužuju za ugrožavanje slobode kretanja i govora nekoliko hrvatskih državljanki, koje su, u Beogradu od strane nadležnih državnih organa tretirane u skladu sa zakonskim procedurama i uobičajenom međunarodnom praksom.

„Neprimerenost prerasta u apsurd ako se u obzir uzme činjenica da se državljani Srbije u Hrvatskoj često tretiraju na način koji nije u skladu ni sa zakonom, ni sa evropskim vrednostima i standardima, niti sa zdravim razumom. Podsećamo da je ni manje ni više nego predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću bila uskraćena mogućnost da se u Jasenovcu pokloni senima žrtava ustaškog terora, među koji su bili i predsednikovi preci. Na još gori tretman nailaze obični građani Srbije, koji su često na meti uvreda i napada pojedinaca u Hrvatskoj, ali i pravnog nasilja iza kojeg stoji država, pa je tako beogradski advokat Nemanja Berić bio osuđen na 15 dana zatvora zbog objave na jednoj društvenoj mreži. Pitanje na koje Republika Hrvatska treba da odgovori svojoj javnosti jeste zašto niko drugi od hrvatskih državljana koji trenutno borave na teritoriji Republike Srbije nema nikakve neprijatnosti ili specijalan tretman, već su dobrodošli gosti naše države, ali taj odgovor bi morao da sadrži i informaciju o tome šta su osobe koje su predmet reakcija dela hrvatske političke javnosti zaista radile u Srbiji“, tvrde u tom Ministarstvu i dodaju da je Srbija zainteresirana za izgradnju skladnih i produktivnih odnosa sa svim svojim susjedima, uključujući i Republiku Hrvatsku, ali da se takvi odnosi moraju graditi obostranim trudom, a ne gotovo svakodnevnim javnim porukama kojima se u Hrvatskoj proizvodi antisrpsko raspoloženje, i svakako ne grubim miješanjem u političke procese u susjednoj zemlji.

Predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) i ministar u Vladi Srbije Tomislav Žigmanov osudio je privođenje i protjerivanje hrvatskih aktivistica iz Srbije. „Da ne bude ikakvih zabuna ili nesporazuma! Nepotrebno je, bez razloga i štetno, dodatno će usložniti ionako već složene hrvatsko-srpske odnose i zamagliti naše EU perspektive, a Hrvate u Vojvodini staviti u još teži položaj! Stoga, snažna osuda još jednog teško shvatljivog čina!“, objavio je na platformi X Žigmanov. Javnu osudu postupka mjerodavnih državnih tijela uputila je Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) koja drži da se time dodatno baca ljaga na ionako narušeni ugled Srbije u regiji i svijetu. „Ali, ako misle da će time skrenuti pažnju s onoga najvažnijeg a to su promjene, studentski zahtjevi, blokade i odlazak najgore vlasti ikada, grdno se varaju“, priopćio je LSV.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više