Umjesto da razbistre program nacionalne radio-televizije i medijske vode u Srbiji, kao što su najavili na početku blokade, pobunjeni studenti su blokadom Radio-televizije Srbije u drugom tjednu njezina trajanja uspjeli tek razbucati program RTS-a, ali i novim količinama mulja prekriti skoro sve druge srpske medije. Kolektivno kažnjavajući oko 2500 zaposlenih na RTS-u jer su nezadovoljni njegovim informativnim programom, studenti su zaposlenima onemogućili dolazak na posao i zasad iznudili emitiranje improviziranog programa, ali ne i njegovo gašenje, što im je bio jedan od dva zahtjeva kojim su uvjetovali prekid blokade.
Uz gašenje RTS-a, kao drugi alternativni uvjet za prekid blokade istakli su ponovno raspisivanje izbora članova Regulatornog tijela za elektronske medije (REM), što je posao Narodne skupštine i njezinih radnih tijela, a ne RTS-a. Vladajuća parlamentarna većina, međutim, već desetak dana na taj studentski zahtjev nije ni trznula jer joj izgleda odgovara da se pobunjeni studenti zajedno s RTS-om i sami kuhaju u kaši koju su skuhali blokirajući i remeteći njegovo redovno funkcioniranje.
I dok blokirani RTS muku muči da skrpi kakav-takav cjelodnevni program na tri svoja kanala, svi ostali mediji preselili su se na tribine i svoje korisnike "pumpaju" navijačkim informacijama i komentarima u kojima ih najmanje zanima radna i ljudska sudbina cehovskih kolega s RTS-a. I oni koji se drvljem i kamenjem nabacuju na studente zbog blokade RTS-a, ali i oni koji ih zdušno zbog toga podržavaju, pritom ne primjećuju da se i njihovi programi i tekstovi srozavaju do negledljivosti i nečitljivosti.
Cjelodnevno izvještavanje, analiziranje i komentiranje studentske blokade RTS-a i na početku drugoga tjedna njezina trajanja nije odmaklo dalje od početnih informacija koje su studentski plenumi plasirali medijima, a njihovo svakodnevno papagajsko ponavljanje pretvorilo se u ofucanu sapunicu u kojoj se ne zna ni tko pije ni tko će platiti studentsko "oslobađanje RTS-a".
Već prve večeri blokade RTS-a u Beogradu, ali i paralelne solidarne blokade novosadskih studenata Radio-televizije Vojvodine, moglo se naslutiti da će blokada dviju javnih televizija nakon početnog zamaha doživjeti sudbinu masovnih studentsko-građanskih blokada prometnica koje su gotovo neprimjetno nedavno nestale kao da ih nikad nije ni bilo, iako su mjesecima dobrano utjecale na svakodnevni život velikog broja građana i bile udarne medijske vijesti. No nakon početne zatečenosti i konflikata zbog blokada prometnica, informacije o njihovoj masovnosti i navodnoj političkoj spektakularnosti i ubojitosti prelile su se s naslovnica među komunalne vijesti i prognoze vremena, kako bi građani znali koje prometnice i kad trebaju izbjegavati.
Da će i blokada RTS-a i RTV-a završiti kao što su završile studentske blokade prometnica, najbolje se moglo vidjeti u višesatnom direktnom prijenosu blokade na N1 televiziji. Ne krijući oduševljenje studentskom blokadom "režimskih" televizijskih konkurenata, reporteri N1 televizije vođeni uredničkim rukama iz studija satima su kružili oko sjedišta i studija RTS-a i RTV-a, uzalud se trudeći da od nazočnih studenata iskamče bilo kakvu izjavu i komentar iz kojih bi doznali nešto više od šturih informacija koje su im u saopćenju plasirali studentski plenumi. Tugaljivo je bilo gledati studentsko okretanje glave i bježanje od kamera i mikrofona reporterki N1 televizije, a i njihovo snishodljivo zahvaljivanje i na takvom ignorantskom odnosu studenata prema poslu koji obavljaju u sitne noćne sate i to u želji da afirmiraju njihovu blokadu. Reporterska snishodljivost je kulminirala kad se nije ni pokušalo zatražiti objašnjenje od predvodnika blokade koji su preko megafona studente upozoravali da ne daju izjave medijima.
Satima gledati program u kojem kamere kruže oko RTS-a i RTV-a i prenose jednu te istu sliku u kojoj su u gro planu uglavnom lica reporterki koje pričaju jednu te istu priču mogli su samo oni koji pate od nesanice i nadaju se da bi ih buljenje u prijenos N1 televizije moglo uspavati. Sve što su mediji i njihovi korisnici saznali o studentskoj blokadi RTS-a saznali su u prvim minutama njihova trajanja jer su tako odlučili studentski plenumi. Već nakon prvih nekoliko dana blokade u kojima su svi koji su imalo što za reći o njima to i učinili, a studentski plenumi ostali ukopani u početnom saopćenju, srpski mediji "ubijaju" dosadom i monotonijom jer se i dalje uporno opširno bave studentskom blokadom RTS-a, koja traje i traje kao što su trajale i njihove blokade prometnica, dok im nisu dosadile pa su potom u tišini odustali od njih jer ih ni za milimetar nisu približile ostvarenju ciljeva koje su proklamirali.
Oslobađajući RTS pobunjeni studenti još jednom su se zarobili u zahtjevima koje im u suštini ne mogu ispuniti oni koje blokiraju, nego vlast koja od blokade RTS-a ima još manje štete nego od blokada prometnica, a neuporedivo manje od štete koju će i vladajući i Srbija u cjelini, ali ponajviše studenti i sveučilišni profesori, imati od šestomjesečne blokade fakulteta i sveučilišta. Blokadom RTS-a i javnim žigosanjem i progonom pojedinih njegovih novinara i urednika, pobunjeni studenti pridružili su se političarima svih fela koji se predvođeni Vučićem već dugo iživljavaju nad medijima kojima se ne sviđaju njihovi likovi i djela, ali i tabloidima kojima je u krvi da gade i blate sve koji im se nađu na putu.
Za razliku od političara alergičnih na pojedine medije i tabloida zaraženih bjesnilom, koji su zbog toga ipak na lošem glasu u medijima i među zagovornicima medijskih sloboda, studentska blokada RTS-a gotovo da je dobila većinsku podršku srpskih medija i novinarskih udruženja, pa i onih međunarodnih koji o njoj šute iako su više nego glasni kad netko drugi i benignije od blokade maltretira novinare i njihove medijske kuće. Kako RTS svojim programima, pa i informativnim, ne spada među najgore televizijske javne servise u regiji i šire od nje, već je po mnogo čemu i ponajbolja javna eksjugoslavenska i balkanska televizija, većinska medijska i novinarska podrška studentskoj blokadi otkriva da ni studentima i svima koji javno i potajice podržavaju njihovu blokadu problem nisu sadržaji RTS-ovih programa, nego politički interesi koji se ne mogu probiti kroz zakonodavna i izvršna tijela vlasti već se valjaju ulicama, a sada i srpskim sveučilištima.
S ulice i fakulteta ovih su se dana prelili na RTS i RTV, ali i na sve ostale srpske medije, koji su gotovo svi redom pristali da im i pobunjeni studenti kao organizirana skupina nasilno nameću svoje kriterije medijskih prava i sloboda. Da nisu pristali na studentsko zavođenje reda u medijima, srpski mediji i novinari ne bi već desetak dana jedni drugima kopali oči, baveći se studentskom blokadom RTS-a kao političkim čudom neviđenim, a ne tek nešto masovnijim i organiziranijim političkim pritiskom na medije, koji na ovim prostorima nikako da prestanu. "Zdravih snaga" koje "oslobađaju" medije ovdje je uvijek bilo na bacanje, a u Srbiji su na red došli pobunjeni studenti koji su, kao i svi njihovi prethodnici, prije "oslobađanja" barem dijelu novinara i medija utjerivali strah u kosti. Novinari valjda to i zaslužuju jer još uvijek među njima ima previše onih koji vole da ih netko drugi vodi do "slobode".