Novosti

Društvo

Samo sloga i generalni štrajk repu čupaju

Poziv za generalni štrajk 24. januara širi se društvenim mrežama. Brojne kulturne ustanove najavile su da tog dana neće biti programa, pridružuje im se i deo ugostiteljskih objekata, ali ono gde svi gledaju jesu ostali zaposleni u javnom sektoru. Njih je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, četvrtina od ukupnog broja zaposlenih, odnosno oko 615.000

Large internacionala  ko%c5%beul1

Podrška studentima stiže sa sve više strana, podržavaju ih i njihovi nastavnici (foto Dejan Kožul)

Bajka o repi, ona kad deda krene čupati repu, kaže da deda repu iščupati nije mogao sam, pa je došla baba, pa unuka, pa onda pas, čak i mačka, a tek kad im se i miš pridružio, repa je bila iščupana.

Primenimo li ovu bajku na teren Srbije početkom 2025. i prosvede, onda ona postaje više od metafore. Prvo su krenuli studenti, zatim su počeli da im se pridružuju i đaci srednjih škola, pa same škole i nastavnici, u najavi su i radnici Elektroprivrede Srbije, ali i dalje je to poprilično haotično i sporadično, ali generalni štrajk više nije samo utopijska zamisao već je blizu realnosti. Potrebno je samo još malo ohrabriti miševe da se pridruže macama, ali i mace da pomognu kučićima. Poziv na generalni štrajk je potekao od studenata, a prvo je bio upućen nastavnicima.

Na skupu ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu, na dan za kad je zakazan početak drugog polugodišta, a nakon što su brojne škole odlučile da stupe u neki vid štrajka, Dušan Kokot, predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije pozvao je prisutne, uglavnom nastavnike iz škola, da se izjasne da li su za generalni štrajk. Nakon izjašnjavanja uzviknuo je: "Konstatujem da je plenum prosvetnih radnika Srbije aklamacijom proglasio generalni štrajk u školama."

Kokot za Novosti kaže da je svestan da je takva odluka "hod na ivici zakona", ali napominje da će sindikat, čiji je on predsednik, obezbediti svu pravnu pomoć nastavnicima.

- Za sad smo im dali uputstva kako da reaguju, ako ih prosvetna inspekcija bude pritiskala. Veoma je važno da svi oni koji imaju hrabrosti nastave sa obustavom, a oni koji su se lomili da se vrate i oni koji nisu obustavljali rad da se priključe - smatra on.

Na pomenutom skupu izneo je podatak da je preko 50 odsto škola u Srbiji bilo u nekom vidu štrajka. Podaci koje je iznela ministarska prosvete Slavica Đukić-Dejanović, čiju ostavku traže, govori da je više od 80 odsto škola radilo.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je i sankcije za one koji nisu radili: "Oni znaju da je sve to što rade protivzakonito. Ako znate da je to što radite protivzakonito, onda budite spremni na posledice. I one dolaze. A onda lepo pod ruku sa Marinikom Tepić", rekao je.

Pretnje su stizale i ranije od strane predsednika Vlade Miloša Vučevića. Stoga je Jelena Teodorović, profesorica Univerziteta u Kragujevcu na skupu upitala prisutne: "Šta može da se desi? Hoće sve nastavnike da otpuste? Neće! Obećavamo vam da će od pretnji i ucena da nas brane studenti, roditelji i građani."

Protest prošlog ponedjeljka u Beogradu (Foto: Dejan Kožul)

Protest prošlog ponedjeljka u Beogradu (Foto: Dejan Kožul)

Ono što primećuje i Dušan Kokot je da svi prozivaju i pozivaju prosvetne radnike da se pridruže studentima. On ne beži od odgovornosti jer ističe da javnost sa pravom očekuje od prosvete prvi korak.

- Prirodno je da prosvetni radnici prvi budu uz studente. Mi smo pokazali društvu da smo spremni, a sad je vreme da se priključe i drugi - napominje Kokot.

U međuvremenu, društvenim mrežama se širi poziv na generalni štrajk u petak, 24. januara. Brojne kulturne ustanove najavile su da tog dana neće biti programa, pridružuje im se i deo ugostiteljskih objekata, ali ono gde svi gledaju jesu ostali zaposleni u javnom sektoru. Njih je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, četvrtina od ukupnog broja zaposlenih, odnosno oko 615.000.

Podršku studentima za sada je dao i deo radnika Elektroprivrede Srbije, ali u štrajk ne mogu da stupe jer na štrajk može da pozove samo reprezentativni sindikat koji za sad ćuti.

Podsetimo da su baš reprezentativni sindikati prosvete postigli dogovor sa Vladom Srbije o povišicama. Jedan od sindikata bio je i Sindikat radnika u prosveti Srbije, čiji je predsednik Danilo Gligorić, podneo ostavku jer je škola u kojoj radi pristupila štrajku.

"Šta mu drugo preostaje", pita se Dušan Kokot napominjući da je to iznuđen potez, ali ga smatra dobrim jer je razumeo grešku koju su napravili "stvarajući pakt sa đavlom".

On veruje da nema više ni pedlja povlačenja, već da se ide samo napred, te podseća da je 12 godina trebalo da se skine Milošević sa vlasti, da je Srbija onda 12 godina bila u "kilavoj, nesposobnoj i korumpiranoj demokratiji, kao i da poslednjih 12 godina vladavine SNS-a i Aleksandra Vučića živi autokratiju, koja sve više liči na diktaturu".

- Jasno je da ovo više dalje ne može. Nadam se da su ljudi to shvatili i da su se ohrabrili - kaže naš sagovornik, a bajka završava:

"Vukli su, vukli i na kraju – izvukli repu! Repa je napokon iščupana. Da nisu bili složni, nikada ne bi mogli da iščupaju repu."

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više