Novosti

Društvo

Ни у стaну, ни нa цeсти

Вeћи дeo бивших нoсилaцa стaнaрскoг прaвa ниje имao мoгућнoст дa oткупи стaнoвe пo пoвлaштeним услoвимa

Large informator  ni u stanu

Sporni stanovi u Belom Manastiru

Iako je u prošlom sazivu hrvatskog parlamenta, zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov nekoliko puta govorila o problemu otkupa stanova u Belom Manastiru njen nedavni slobodni govor na istu temu, samo je potvrda da problem i dalje postoji.

Jeckov je, osvrnuvši se na hronologiju problema otkupa tzv. kadrovskih stanova, ponovila da predmetni stanovi nisu u direktnom vlasništvu Republike Hrvatske, već različitih ustanova, škola, domova zdravlja, apoteka, HZMO-a, HZZO-a, FINA-e te da u njima žive aktivni ili penzionisani radnici spomenutih ustanova. Veći deo bivših nosilaca stanarskog prava nije imao mogućnost da otkupi stanove po povlaštenim uslovima nego su bili izloženi dugogodišnjem prebacivanju odgovornosti u čijoj su nadležnosti, čime su stavljeni u nepovoljniji položaj u odnosu na druge bivše nosioce stanarskog prava, odnosno druge zaštićene najmoprimce.

- Rešenje ove pravne zavrzlame koja traje više od 20 godina postoji, samo trebaju volja i želja - smatra Jeckov, koja je navela pozitivan primer rešavanja skoro jednakog pravnog problema. Bivši nosioci stanarskog prava koji su zaposleni u predškolskim ustanovama, kojima je osnivač Grad Beli Manastir, otkupili su stanove po povlaštenim uslovima još 2008. godine. FINA je nedavno rešila pitanje stanova u svom vlasništvu, ali su prodani po tržišnim cenama uz priznavanje ulaganja najmoprimaca, s obzirom da žive i četrdesetak godina u tim stanovima. No to je dovelo da se cena kvadrata kreće između tržišne i povlaštene, pa je pitanje koliko je to povoljno rešenje za dugogodišnje najmoprimce.

- Dakle, ostao je određeni broj neprodanih stanova u vlasništvu ustanova. Bivši nositelji stanarskog prava u Belom Manastiru već dugi niz godina pokušavaju riješiti svoje stambeno pitanje, ali im se to onemogućava na način da se različita državna tela i institucije oglašavaju nenadležnima za ovo pitanje, kaže Jeckov.

U ovom trenutku, za razliku od ranijih godina, postojeći pravni propisi ne odnose se na stanove u vlasništvu ustanova. Zanimljivo je i kako je Beli Manastir nakon 2011. godine postupao u korist najmoprimaca, prodajom dela od 172 stana po povlaštenim uslovima. Međutim, nakon mišljenja tadašnjeg Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje s početka 2020. godine da je uredba po kojoj postupaju prestala važiti, Grad je prestao prodavati ostatke stanove po povlaštenim uslovima.

- O cjelokupnoj situaciji sva nadležna tijela razgovarala su u drugom mjesecu ove godine uz obećanje da će se razgovori nastaviti, ali zbog jednih pa drugih izbora, stalo se. Godine prolaze, a i dalje se stoji u mjestu, rekla je Jeckov. Još jednom je pozvala da se čim pre pronađe adekvatno rešenje jer je "svaki novi dan gubitak vremena". Kako je rekla, boji se da ni novi Zakon o zaštićenim najmoprimcima, koji će se primjenjivati od 1. januara 2025. godine, neće biti plodno tlo za rešavanje ovog višegodišnjeg problema pa se čini da će u Saboru biti još reči na istu temu.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više