Novosti

Društvo

Ni traga ni spasa

Adnan Nazir posljednji je put viđen 21. oktobra 2023. nedaleko od Bunića i Šalamunića na teritoriju općine Udbina, i to nakon iregularnog prelaska hrvatsko-bosanske granice, kada se ostatku grupe požalio da ima zdravstvenih problema. "Želim napraviti sve što je u mojoj moći", govori njegov brat Nouman Nazir koji od tada za njim bezuspješno traga

Large adnan1

Htio je doći do brata i majke u Španjolskoj – Adnan Nazir (foto Privatna arhiva)

Od kraja prošlog oktobra, Nouman Nazir u tri je navrata uzeo neplaćeni odmor, spakirao najnužnije stvari, pozdravio se sa ženom i djecom i doputovao u Hrvatsku. Za posljednju avionsku kartu na relaciji Madrid – Zagreb morao se zadužiti jer njegova plaća više nije bila dostatna da pokrije sve troškove puta. Druge, kaže, nije imao. Opet je tu kako bi pokušao ispuniti posljednju želju svoje majke.

- Neprestano je plakala za mojim bratom i posljednje mjesece je praktički provela u bolnici. Svakog dana je postajala sve slabija, stalno je razmišljala o njemu i to ju je dokrajčilo. Prije nekoliko tjedan, pred samu smrt, zamolila me da pronađem Adnana - govori Nouman.

Za razliku od Noumana, koji se iz rodnog Pakistana prije 12 godina preselio u Španjolsku, Adnan Nazir je prije dvije godine, također u potrazi za dostojno plaćenim poslom, otišao u Dubai. Unatoč hiljadama kilometara koji su ih dijelili, bili su u svakodnevnom kontaktu. I tako sve do 19. oktobra 2023., kada su se zadnji put čuli preko WhatsAppa. Tjedan dana kasnije Nouman je saznao da je njegov brat posljednji put viđen 21. oktobra nedaleko od ličkih sela Bunić i Šalamunić na teritoriju općine Udbina, i to nakon iregularnog prelaska hrvatsko-bosanske granice, odakle je dalje, preko Slovenije i Italije, želio doći do njega i majke u Španjolskoj. Od tada se 41-godišnjem Adnanu Naziru gubi svaki trag.

Osam mjeseci kasnije, u zagrebačkim prostorima Isusovačke službe za izbjeglice, Nouman pred nas prostire uredno složenu dokumentaciju, svojevrsnu kronologiju Adnanovog nestanka. Tu su, između ostalog, kopije Noumanove korespondencije s različitim policijskim postajama u Hrvatskoj i BiH, albanskim i talijanskim ministarstvima, pakistanskim ambasadama u Zagrebu, Sarajevu i Madridu, upravama za zatvorske sustave, prijave Uredu visokog povjerenika UN-a za ljudska prava u Ženevi, Crvenom križu, Caritasu, Hrvatskom pravnom centru i drugim nevladinim organizacijama. U nakani da nađe bilo kakav trag, počeo je pratiti ovdašnje medije, učlanio se u različite Facebook-grupe i uspio doći do ličkog YouTubera Mije Jaića, koji je proljetos snimio prilog o Adnanovom nestanku, popraćen kadrovima vožnje kroz ispražnjeni Bunić.

Nouman Nazir uz dokumentaciju nastalu tokom potrage za nestalim bratom (Foto: Tamara Opačić)

- Nemam problema s činjenicom da je moj brat možda preminuo. Sve nas to čeka jednog dana. Ali ako se to uistinu desilo, onda želim doći do te informacije, pronaći njegovo tijelo kako bih ga dostojno sahranio. A ako je živ i kojim slučajem u nekoj nevolji, spreman sam unajmiti odvjetnika, sve što mogu da mu pomognem. Prošli su mjeseci, a stvar se još nije pomakla s mjesta - kaže Nouman Nazir.

Iz daljnjeg razgovora saznajemo da je Adnan po struci računovođa i da ga u Pakistanu čekaju dvije kćeri, 7-godišnja Isma i dvoipolgodišnja Ayesha, nakon čijeg je rođenja odlučio otići u Dubai kako bi prehranio obitelj. Noumanu se u jednom od posljednjih razgovora potužio da ondje ima problema, kako smatra da bi u Europi imao daleko bolje radne uvjete, a pritom je i obrazovan. Zbog toga se prošle jeseni s grupom prijatelja zaputio u Albaniju, gdje su za trajanja jednomjesečne vize skovali plan kako da dođu do Italije.

- Odmah sam mu rekao da je to što namjerava učiniti opasno i da neće biti lako. Ali uvjeravao me da se ne moram brinuti, da su prijatelji s njim - veli Nouman.

Nouman Nazir prostire uredno složenu dokumentaciju: kopije korespondencije s različitim policijskim postajama u Hrvatskoj i BiH, albanskim i talijanskim ministarstvima, pakistanskim ambasadama, prijave Crvenom križu, Caritasu, Hrvatskom pravnom centru...

Grupa je iz Albanije kontaktirala krijumčare koji su im pred dolazak u Crnu Goru savjetovali da unište sve dokumente. Većinu puta odvalili su pješke, a po dolasku u BiH kratko su se odmorili te nastavili do granice s Hrvatskom, gdje su im se pridružila još dvojica muškaraca. S njima je cijelo vrijeme bio i agent, kako ga zove Nouman, koji je znao rutu. U Hrvatsku su ušli u poslijepodnevnim satima 21. oktobra, kada se Adnan ostatku grupe požalio da ima zdravstvenih problema, da mu srce ubrzano kuca, da ga boli glava i trese groznica.

- Navodno im je rekao da treba odmor i da ne može više hodati. A prije je bio zdrav, uostalom čuli smo se dva dana ranije i sve je bilo u redu. Kasnije sam iz razgovora s ljudima iz njegove grupe saznao kako su mu rekli da se ne žele zadržavati jer ih u selu netko može vidjeti i prijaviti policiji. Kazali su mi i da su ga tamo ostavili - prisjeća se Nouman razgovora s Adnanovim prijateljima.

Lokacija na kojoj je Adnan navodno zadnji put viđen

Nazvali su ga dva-tri dana kasnije, kada su stigli u Italiju i poslali lokaciju na kojoj su ostavili Adnana. Nouman je odmah rezervirao kartu za Zagreb i prvo otišao u gospićku policiju kojoj je dao sve informacije i prijavio nestanak. Budući da je posljednja Adnanova lokacija bliža PP Korenici, odvezli su ga onamo i dodijelili mu dvoje službenika koji su ga poveli u pretragu terena. Svi su bili izrazito susretljivi, govori Nouman, obećali da će nastaviti potragu, javiti mu ako bilo što saznaju, a njemu savjetovali da se vrati u Španjolsku.

U narednom periodu s policijom je nastavio komunikaciju putem maila. "Hrvatska policija je poduzela brojne operativne mjere i akcije kako bi pronašli Vašeg brata, i neovisno i u suradnji s hrvatskim institucijama te kroz međunarodnu policijsku suradnju. Pojedini napori se još poduzimaju kako bi se utvrdile sve okolnosti nestanka i pronalaska Vašeg brata, kako u Hrvatskoj, tako i, moguće je, na teritorijima susjednih zemalja", piše u jednom od njih.

Kako do Noumana nisu stizale nikakve vijesti, krajem prošlog novembra vratio se u Hrvatsku, odakle se zaputio do Bihaća. Govori da se odlučio na taj potez jer mu je netko rekao da u tom kraju završi puno ljudi koje policija uhvati na teritoriju Hrvatske i potom deportira, odnosno protjera natrag u BiH.

- Bio sam u kampu Lipa i bihaćkoj policiji. Sve popise su pretražila preda mnom i opet ništa, nema ga. Adnan zapravo nije bio registriran ni u jednoj zemlji kroz koju je prošao nakon odlaska iz Albanije - govori Nouman.

Iz službene korespondencije RH s UN-ovim Odborom za prisilne nestanke saznajemo što su sve hrvatske institucije, prije svega Ravnateljstvo policije, poduzele kako bi pokušale naći Adnana. "Policija je zatražila informacije od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje je li pakistanski državljanin Adnan Nazir u kritično vrijeme nestanka i kasnije koristio bilo koju medicinsku uslugu. Odgovorili su da nemaju zabilježeno korištenje zdravstvene skrbi navedene osobe. Nadalje, provjerom baza MUP-a i drugih tijela nije pokazano da je isti bio legalno registriran za ostanak u Hrvatskoj ili da je prešao hrvatsku državnu granicu. Nije registriran ni kao tražitelj međunarodne zaštite, odnosno kao tražitelj azila pa tako ni u EU-bazi EURODAC koja čuva otiske prstiju i prijave za međunarodnom zaštitom osoba koje državnu granicu prelaze ilegalno. Što se tiče mogućih policijskih postupanja, nije zabilježeno da je isti lišen slobode ili pritvoren, nije na listi počinitelja zločina niti kao sudionik istih, što znači da prema navedenoj osobi nije bilo policijskog postupanja", navodi se u odgovoru RH, uz opasku da su provjere napravljene i u pogledu telefonskih brojeva kojima su se koristili Adnan i spomenuti neidentificirani agent te da iste nisu rezultirale novim, korisnim informacijama. Otkrili su i da je zadnja lokacija Adnanovog mobitela ista kao i ona na kojoj je ostavljen.

Kasnije sam iz razgovora s ljudima iz njegove grupe saznao kako su mu rekli da se ne žele zadržavati jer ih u selu netko može vidjeti i prijaviti policiji. Kazali su mi i da su ga ostavili – prisjeća se Nouman razgovora s Adnanovim prijateljima

Budući da su Adnanovi prijatelji Noumanu u jednom momentu spomenuli dva civilna vozila, crni Mercedesov kombi i bijeli Toyotin Hilux pick-up, koja su ih neko vrijeme pratila nakon što su ga ostavili kod Bunića, pomislili su da se radi o policiji koja je uhitila Adnana i da isto žele učiniti njima, a naš je sugovornik i tu informaciju proslijedio istražiteljima.

- Pet Adnanovih suputnika mi je to potvrdilo, a šesti i kako mu se u jednom momentu učinilo da u jednom od tih kombija vidi moga brata. Ali ne vjerujem u tu priču jer ostalih pet ne znaju ništa o tome. Uostalom, da ga je policija uistinu uhvatila i strpala recimo u zatvor ili pak deportirala, to bi negdje moralo biti zabilježeno, a nije - ističe Nouman, koji je za svaki slučaj, opet bez ikakvog rezultata, te informacije provjerio s organizacijama koje na navedenom području bilježe svjedočanstva žrtava policijskih pushbackova.

U jednom od tih svjedočanstva, zabilježenom početkom decembra 2023. godine, četvorica Sirijaca spominju crni i bijeli kombi kojima su se na području Korenice služili MUP-ovi specijalci. Štoviše, tvrde da su ih nakon mučenja, pljačke i držanja u pritvoru tri dana natjerali da uđu u bijeli kombi, odvezli do granice s BiH i od tamo protjerali prema Bihaću.

Iz hrvatskog MUP-a poručuju da su provjere napravili i po tom pitanju, ali da "nije moguće odrediti prisutnost navedenih vozila u okolini Udbine jer se radi o ruralnom području na kojem lokalne ceste nisu pokrivene prometnim kamerama".

Ruksak koji je Adnan imao u momentu nestanka (Foto: Privatna arhiva)

"Policija je također zatražila informacije od zemalja koje graniče s Hrvatskom ili koje su spomenute kao moguće države ranijeg boravka nestalog kao i dostupnu dokumentaciju vezanu uz osobe koje bi mogle biti povezane s nestankom Adnana Nazira, ali do današnjeg dana nismo dobili relevantne odgovore", stoji u službenom odgovoru UN-ovom odboru, uz opasku da se na području na kojem je zabilježena posljednja lokacija njegovog mobitela i dalje vrše intenzivne policijske akcije.

Budući da je Adnan Nazir do Italije planirao doći preko Slovenije, obratili smo se i tamošnjoj policiji, koja nam je potvrdila da se osoba pod tim imenom ne nalazi ni u njihovoj evidenciji. "Kada pronađe neidentificirano tijelo, slovenska policija uvijek provjerava evidenciju osoba za kojima se traga, odnosno koje se vode kao nestale. U konkretnom slučaju možemo konstatirati da navedena osoba trenutno ne odgovara nijednom pronađenom tijelu. U narednom periodu će se provesti dodatne radnje s ciljem identifikacije nepoznatih tijela ili eventualne potvrde identifikacije", navode dalje iz slovenskog MUP-a.

S istim ciljem Nouman je prošlog tjedna, prilikom još jednog dolaska u Hrvatsku, ovdašnjoj policiji dao uzorak potreban za DNA analizu koji bi potom putem Interpolove baze trebao biti odaslan policijskim centralama u regiji. Zasad ni tijela koja su nedugo nakon Adnanovog nestanka pronađena na području Karlovačke županije, u kojoj se najčešće bilježe migrantske smrti utapanjem u rijekama, ne odgovaraju njegovom opisu, a svi detalji također će biti poznati nakon provedene DNA analize. Dotad Nouman Nazir ne gubi nadu i, kako kaže, ne namjerava odustati od potrage.

- Želim napraviti sve što je u mojoj moći pa da na kraju makar znam da sam pokušao - govori on.

Adnan Nazir, koji je visok oko 1,60 metara i težak 70-ak kilograma, u momentu nestanka nosio je plavo-sivi ruksak, malu crnu torbu i bijele tenisice, a Nouman moli sve koji su ga vidjeli ili pak imaju bilo kakve druge relevantne informacije da se jave najbližoj policijskoj postaji ili na njegovu mail adresu: nomannazir61@yahoo.com.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više