Novosti

Društvo

Neplanska desetoljetka

Na četvrtu godišnjicu banijskog potresa objavljeno je da bi cjelokupna obnova trebala biti završena tek 2030. godine

Large glina slaven branislav babic

Gradilište u Glini (foto Branislav Slaven Babić/PIXSELL)

Četiri godine od potresa na Baniji obnova je u potpunosti završena na 8.757 lokacija, pri čemu je izgrađeno 289 obiteljskih kuća, objavili su predstavnici Vlade, koji su predvođeni ministrom graditeljstva Brankom Bačićem ovih dana posjetili Petrinju. Hvaleći se postignućima koja mahom podrazumijevaju obnovu objekata javne namjene, prateće komunalno-cestovne infrastrukture i izgradnju novih višestambenih zgrada, stanovnicima Banije donijeli su i loše vijesti. Po njima ispada da bi izgradnja svih zamjenskih obiteljskih kuća i zgrada trebala biti završena do kraja prve polovice 2027., dok je cjelokupna poslijepotresna obnova planirana do 2030. godine. Anka Mrak-Taritaš, aktualna saborska zastupnica GLAS-a i bivša ministrica graditeljstva u Vladi Zorana Milanovića, smatra kako je navedeni rok predug, odnosno da je obnova manje-više trebala biti gotova.

- Postojeća situacija rezultat je neaktivnosti vladajućih, koji su prvu godinu nakon potresa čvrsto spavali. Što na čelu s ministrom Darkom Horvatom, što s njegovim nasljednikom Ivanom Paladinom. Obojica su zalutali u resor graditeljstva ili ga pak shvatili kao osobni bankomat, pa se u skladu s tim i ponašali - govori ona. Potom se na svu tu ignoranciju, koja je za posljedicu imala nesnalaženje i probijanje rokova, dodaje bivša ministrica, nakalemila inflacija.

- Postoje stvari koje je teško obnoviti, kao što su kulturni spomenici i drugi zaštićeni objekti, ali postoje i one stvari koje ne podrazumijevaju provedbu silnih projekata, a koje su mogle biti riješene u relativno kratkom roku. U međuvremenu je cijena građevinskog materijala otišla u nebo, pa prijašnje financijske računice više ne vrijede. To znači da sredstva koja je Vlada dobila za obnovu do Europske unije sada imaju drugačiju vrijednost. Radi se o problemu koji je mogao biti spriječen da je tempo obnove bio brži - kaže Mrak-Taritaš i ističe da je trenutna situacija još gora ako znamo da se pod obnovljenim objektima računaju i oni na kojima su obavljene zamjene dimnjaka i krovova, odnosno sitniji zahvati. Također podsjeća da je nakon poplava na području Cvelferije iz 2014. godine, u prvih 15 mjeseci bilo napravljeno 209 zamjenskih kuća.

- Priznajem da stvari nisu usporedive, priznajem da su razmjeri potresa bili znatno veći i drugačiji, ali elementarna nepogoda je elementarna nepogoda. Sada je vrijeme gotovo uzaludno potrošeno, a još je žalosnije ako znamo da je dio stanovnika petrinjskog kraja u međuvremenu otišao s ovoga svijeta, živeći pred kraj života u nenormalnim uvjetima - govori Anka Mrak-Taritaš.

Prema posljednjim dostupnim podacima iz rujna 2024. godine, u takvim nenormalnim uvjetima još uvijek živi najmanje 2.074 osoba, smještenih u 749 kontejnera. Iz Ministarstva graditeljstva tvrde da se radi o korisnicima koji su se izjasnili kako ne žele drugi oblik zbrinjavanja do završetka obnove kuća. "Za te je korisnike ministarstvo izradilo mobilne energetski učinkovite kuće koje se postavljaju uz terene korisnika, ukoliko je to moguće, do završetka obnove njihovih vlastitih nekretnina", odgovoreno je tada Novostima iz ministarstva. Za sve njih je Vlada ovih dana produžila postojeće mjere pomoći, koje podrazumijevaju da ni u idućih šest mjeseci neće morati plaćati struju, grijanje i RTV pristojbu. Također, svi građani s potresom pogođenih područja u tom će roku imati besplatan prijevoz vlakom, a produžena je i mjera oslobađanja plaćanja cestarine na relaciji Zagreb – Sisak.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više