Kako vidite situaciju nakon lokalnih izbora na severu Kosova, koje je Srpska lista bojkotirala? Koliko je realno da vlast preuzmu albanske stranke Samoopredeljenje i DPK?
Jedan scenario je da Centralna izborna komisija proglasi izbore nevažećima i da se prekine ova lakrdija. Korak ka rešenju je da se imenuju privremeni organi, pre ili prilikom susreta Kurtija i Vučića 2. maja u Briselu. To ne bi bilo prvi put jer su i Ujedinjene nacije kada su došle imenovale privremene organe do novih izbora. Moguće je i da Kurti odluči da uspostavi strukture koje su, ne zaboravimo, legalne – ali nisu moralne i legitimne, jer ti koji su izabrani nisu legitimni predstavnici življa koji ovde živi. Oni ne mogu da zauzmu kabinete gradonačelnika u opštinama, jer će im se suprotstaviti službenici koji tu već rade, ali može da se desi da u dužem vremenskom periodu polako ipak počnu da upravljaju zato što će ljudi zbog egzistencijalnih problema morati da im se obrate.
Jedan od razloga bojkota su i etnički motivisani napadi i nezadovoljstvo delovanjem kosovske policije, nakon povlačenja Srba iz institucija, uključujući hapšenja, pa i pucnjave?
Mnogo bi bolje bilo da je na severu ostala prijašnja policijska struktura. To bi bilo rešenje, ali tačno je i da postoje mnogi ispadi kriminalnih struktura, koje se vrlo agresivno ponašaju i tako izdejstvuju reakciju nametnutih policijskih struktura. Česti su i incidenti poput upada u kuće, paljenja vrata manastira, oko kojih se ne preduzimaju adekvatne mere. Moramo da budemo pažljivi u proceni. Svaki put kad se nešto desi, Beograd to stavlja na teret policiji ili drugim strukturama na Kosovu. A to nije uvek ispravno, vraća se kao bumerang i dovodi do novog zaoštravanja odnosa Albanaca i Srba. Političari izjavama ponekad prejudiciraju i prouzrokuju sledeće događaje.
Očekujete li povratak Srba u institucije?
Ako se Srpska lista vrati u dosadašnjoj formi, onda će propast da se nastavi. To je začarani krug. Političke strukture u Beogradu preko kriminalnih struktura upravljaju sa Srpskom listom, koja ima razne instrumente pretnji, pritiska i ucena stanovništva. Tako su uspeli da na izborima ostvaruju i više od 90 odsto glasova, kao i apsolutni bojkot. Ako se vrate, to je jednako pogubno kao i da, umesto privremenih organa, imamo treću varijantu – da severom upravljaju Samoopredeljenje i DPK.