Dezinformacije, politička polarizacija, pritisci na sudije, napadi na privrednike i medije, te više od 600.000 evra kazne za političke stranke zbog govora mržnje obeležili su izbornu kampanju na Kosovu, navedeno je na prezentaciji istraživanja “Medijsko praćenje kosovskih izbora: izborna kampanja, političke stranke i uloga medija”, predstavljenom prošlog petka u Centru građanske energije (CEC) u Gračanici.
- Predsednik Nezavisne komisije za medije je nezakonito smenjen pred izbore. Za to su glasali ljudi veoma bliski vladajućoj stranci. Mediji koji su prekršili etički kodeks upotrebom govora mržnje, verovatno neće biti kažnjeni, jer je ta komisija sada potpuno nefunkcionalna. Naš premijer pokušava da sa medijima uradi sve ono što je urađeno u Srbiji, gde Vučić kontroliše većinu medija. Kurti to takođe pokušava da uradi tako što televiziju naziva TV televiziju Klan Kosova – Klan Srbija. Lično mislim da se ovo Klan Srbija indikrektno odnosi i na opoziciju, koju je znao da indirektno nazove prosrpskom ili prorusko, kada se ne slažu sa njegovom politikom - rekla je Violeta Oroši, novinarka iz Prištine, dopisnica iz Radio WDR-a iz Kelna.
Pokret Samoopredeljenje, navela je, nedostatak programa koji bi ponudio biračima nadoknadio fokusiranjem na sever Kosova.
- Kurti je stalno ponavljao da je oslobodio sever, ali ne kaže ni od koga, ni od čega. U jednom trenutku je čak rekao, misleći na Srbiju: “Kada imaš loše komšije, moraš da imaš visok moral i napunjenu pušku”. Zamislite šta to znači za mlade. Prema jednom istraživanju oko 30 odsto mladih birača glasa za “harizmatične lidere”, u ovom slučaju za ličnosti kao što je premijer. Počeo je i sa opasnim narativom posle Banjske, čak je i Srpsku listu okarakterisao kao terorističku organizaciju. Ovo je imalo veliki uticaj i na biračko telo i na opoziciju, tako da je sada problem za političke partije koje nemaju većinu, jer je već nekako uvreženo mišljenje u javnosti da je Srpska lista “teroristička organizacija.” Dakle, zbog mogućeg gubljenja biračkog tela veoma je teško da ubuduće sarađuju sa ovom srpskom partijom - objasnila je Oroši.
Isak Vogurčić, direktor KIM radija, naglasio je da nijedna od da šest političkih partija kosovskih Srba koje su učestvovale na izborima održanim 9. februara nije imala politički program.
- To je uglavnom bio program jedne partije koju podržava vrh Srbije, javni servis i tabloidni mediji u Srbiji, a na drugoj strani, ostale koje su protiv te stranke. Nema programa, nego “mi smo protiv ovih” - objasnio je Vogurčić.
On je istakao da biračima nisu ponuđeni odgovori kako da se nose sa izazovima i “reševanju ogromnih problema sa kojima se suočavaju Srbi na Kosovu”.
Goran Avramović, glavni i odgovorni urednik KIM radija, ukazao je da je za srpske novinare na Kosovu veliki izazov izveštavanje o samim izborima, jer postoji i problem sa akreditacijama. Naveo je da je Centralna izborna komisija (CIK) zakomplikovala zahtev medija za akreditaciju novinara i posmatrača, da obaveštenje o proceduri nije objavljeno na srpskom jeziku, a formular loše preveden.
- Nisu slali ni saopštenja, ni pozive medijima na srpskom jeziku. Evidentna neorganizovanost i nezainteresovanost da se pruži usluga srpskim medijima - dodao je Vogurčić.
Uoči dana glasanja, koalicija nevladinih organizacija Demokratija na delu saopštila je da je Izborni panel za žalbe i predstavke (IPŽP) Kosova, tokom kampanje, političke stranke kaznio sa 654.500 evra zbog kršenja izbornog zakona i etičkog kodeksa. Eugen Cakoli iz DND objasnio da su kažnjavani uglavnom zbog govora mržnje i podsticanja na takav govor.
“Kampanju karakterišu slučajevi upotrebe govora mržnje, diskriminacije ili uvredljivog jezika. Ovakvi slučajevi zabeleženi su u 130 aktivnosti, odnosno oko petine organizovanih javnih skupova, a u procentima prednjači Pokret Samoopredeljenje, gde je bilo govora mržnje u oko 21 odsto aktivnosti”, ispričao je Cakoli.
Prema podacima DND-a, po podsticanju ili govoru mržnje tokom predizbornih aktivnosti, druga je bila Alijansa za budućnost Kosova sa 19 odsto, Demokratski savez Kosova sa oko 18 i Demokratska partija Kosova sa 14 procenata.
Pokret Samoopredeljenje kažnjen je sa 202.500 evra, Demokratska partija Kosova sa 143.500 evra, Demokratski savez Kosova sa 141.600 evra, Alijansa za budućnost Kosova i SDI 81.200 evra, čak i novoosnovana Koalicija za porodicu sa 33.000 evra. Srpska lista je kažnjena sa 21.500 evra.
Kako je objasnio DND, sume obuhvataju i kazne političkim subjektima zbog nedozvoljenog korišćenja javnih resursa, kao i za nepropisno postavljanje izbornog materijala na javna mesta, korišćenja dece u kampanji i ometanja novinara.
Na parlamentarnim izborima 9. februara 2025 učestvovalo je 28 lista, osam albanskih, šest srpskih i 14 manjinskih ili onih koje se nisu izjasnile kao ni stranke kosovskih Albanaca ili kosovskih Srba. Glasovi se i dalje broje, a Centralna izborna Komisija u ponedeljak (danas) je kazala da će konačni rezultati biti poznati do 5. marta.