Novosti

Politika

Nastavlja se uništavanje na izvoru Une

Ekološka devastacija na zaštićenom hidrološkom spomeniku vrela Une nastavlja se i tri tjedna od početka izgradnje nelegalne mini hidroelektrane, upozorila je zastupnica SDSS-a Anja Šimpraga

Large una1

Ekološka devastacija na zaštićenom hidrološkom spomeniku vrela Une nastavlja se i tri tjedna od početka izgradnje nelegalne mini hidroelektrane. Investitor Pipra d.o.o još uvijek nesmetano uništava okoliš u Donjoj Suvaji, a posljedice štetnog djelovanja iz dana u dan sve su gore.

Kao što smo već izvijestili, srušeno je između 20 i 30 stabala koja su krasila desnu obalu Une, rijeka je zamućena, a mještani su usred temperaturnih ekstrema nekoliko dana bili bez dotoka vode iz starog seoskog vodovoda.

Osim toga, oštećen je i put koji vodi do izvora Une. Investitoru, naime, fali krucijalni dokument bez kojeg nije smio krenuti u radove. Riječ je o ocjeni prihvatljivosti zahvata na području ekološke mreže.

Anja Šimpraga, SDSS-ova saborska zastupnica, u ponedjeljak je obišla sporno gradilište i pružila podršku mještanima. U izjavi za medije je rekla da je do prije pola sata na gradilištu bio jedan radnik u bageru, ali da je po dolasku medija nestao.

Podsjetimo, na skupu mještana 11. jula, predstavnik izvođača radova Samir Hamzić nije dozvolio da ga snime televizijske kamere. Čak je odbio dati osobnu iskaznicu čuvaru prirode, iako je to dužan učiniti na zaštićenom ekološkom području.

- Ovdje se događaju stvari koje nisu u skladu sa zakonom. Zato mi iz SDSS-a, zajedno s udrugom Una i zamjenikom načelnika općine Gračac Nebojšom Rađenovićem, razgovaramo već danima i inzistiramo na nadzoru. Sve je prijavljeno nadležnim institucijama. Zato smo došli ovdje, da još jednom upozorimo javnost, da zamolimo da se provedu svi postupci i da se provjeri da li je izdana građevinska dozvola pravovaljana. Navedeno je da će biti rekonstrukcija stare mlinice, a mi ovdje možemo posvjedočiti da mlinica više ne postoji. Mještanima u Donjoj Suvaji nije svejedno. Oni žive čitav svoj život uz Unu i s Unom. Jako je važno da se ova rijeka zaštiti. Znamo da je Bosna i Hercegovina Unu proglasila nacionalnim parkom. Mi smo iz saborskih klupa nekoliko puta upozoravali da se zaštiti Una, da se zaštiti Šrtbački buk. Vjerujemo da će doći vrijeme za to. Pretpostavljamo da je narušen tok riječnog korita, uklonjeno je drveće. Golim okom je vidljivo da su građevinski radovi napravljeni i oko jedne privatne kuće - kazala je Šimpraga te dodala da se nada da će inspektorat učiniti ono što treba.

Jedno od mjesta gdje i bager ureduje 

Zelena akcija u svom priopćenju ističe da ovakvom objektu nema mjesta u prirodno vrijednom području, koje je dio ekološke mreže Natura 2000. Postoji, naveli su, i čitav niz indikacija da je projekt i pravno upitan.

Kako navode, građevinska dozvola za izgradnju mini hidroelektrane izdana je 2016., produžena je za tri godine u oktobru 2019. godine, a istekla je 20. oktobra 2022. Unatoč tome, radovi su započeti. Usto su hidroelektrane u Prostorni plan općine Gračac uvrštene tek 2022., što znači da su i lokacijska i građevinska dozvola izdane u suprotnosti s prostorno planskom dokumentacijom, objašnjavaju.

Zbog svega navedenog, Zelena akcija je 15. jula poslala prijavu Državnom inspektoratu RH i tražila koordinirani nadzor vodopravne i građevinske inspekcije i inspekcije zaštite okoliša. U ponedjeljak 22. jula poslali su dopunu prijavi i zatražili hitnu obustavu radova.

"Nadamo se da će nadležne institucije napokon obratiti potrebnu pažnju na ovaj slučaj te zaustaviti nastavak radova dok se ne utvrde sve relevantne činjenice", poručili su iz Zelene akcije.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više