Indijski velemajstor Gukesh Dommaraju novi je i najmlađi svjetski prvak u šahu. On je u posljednjoj, 14. partiji, pobijedio dosadašnjeg prvaka, kineskog velemajstora Ding Lirena i u meču pobijedio 7,5-6,5. Gukesh ima samo 18 godina, šest mjeseci i 13 dana, a osvajanje svjetske titule kruna je njegove meteorske karijere. On je treći najmlađi velemajstor u povijesti, treći najmlađi šahist koji je dosegao vrhunski rejting od 2700 bodova i najmlađi koji je dosegao rejting od 2750 bodova.
U travnju ove godine iznenađujuće je pobijedio na turniru kandidata iako je bio tek šesti igrač po rejtingu, od njih osam. U rujnu je na 45. šahovskoj olimpijadi u Budimpešti predvodio Indiju do zlatne medalje, a ujedno je bio i najbolji igrač prve ploče na kojoj nastupaju najjači igrači reprezentacija.
Šahovski analitičari navode da je 14. partija, posljednja moguća partija klasičnog šaha u meču, vodila prema mirnom remiju. Da je partija tako i završila Gukesh i Ding bi nastavili meč, ali bi igrali ubrzani šah. No, tada je Ding napravio dvije greške netipične za igrača njegova kalibra i odveo partiju u za njega izgubljenu pješačku završnicu.
Gukesh je drugi Indijac svjetski prvak. Prvi je legendarni Viswanathan Anand koji je i u 55. godini među deset najboljih igrača svijeta. No, Indijac je prije početka meča bio favorit u odnosu na 32-godišnjeg Dinga, svjetskog prvaka od 2023. godine. On je, očito, bio u izvrsnoj formi, napredovao je do petog mjesta na rejting listi dok je Ding spletom okolnosti zabilježen kao najslabiji svjetski prvak u povijest i na obranu titule je došao kao 22. igrač rejting liste s za njega skromnim rejtingom od 2728.
Nakon što je u travnju prošle godine pobijedio ruskog velemajstora Iana Nepomniaščija Ding je zapao u veliku krizu. Ni mjesec dana nakon što je osvojio titulu, na veoma jakom turniru u Bukureštu bio je osmi od 10 igrača. Potom se povukao i nije nastupao do početka ove godine. Na turniru Tata Steel u Indiji bio je deveti od 14 igrača. Na tradicionalnom turniru u Karlsruheu bio je pretposljednji, peti, a na superturniru održanom krajem proljeća u Norveškoj bio je posljednji, šesti.
Na 45. šahovskoj olimpijadi u osam partija nije pobijedio ni jednom. Razlog za njegovu lošu formu je medicinske naravi. U jednom intervjuu je kazao da se više ne raduje igranju šaha, a kasnije je do javnosti doprlo da pati od disforije, blaže forme depresivnog poremećaja, suprotnog od euforije.
Inače, uvjerljivo najbolji šahist na svijetu je i dalje Norvežanin Magnus Carlsen, ali on je odustao od igranja mečeva za titulu nakon što ju je držao deset godina, a stekao ju je pobijedivši upravo Ananda 2013. godine. Indija je postala prvorazredna šahovska velesila (na olimpijadi u Budimpešti pobjedila je i u ženskoj konkurenciji) s čak sedam igrača među prvih 30.