Novosti

Kratko & jasno

Marija Kolesava-Hudžilina: Represija pod krinkom

Srbija održava bliske veze sa Bjelorusijom, što može uticati na vlast u Srbiji da postupi po zahtjevu za izručenje novinara i aktivista Andreja Gnjota. Konačna odluka bit će test nezavisnosti pravnog sistema i posvećenosti međunarodnim standardima, kaže odvjetnica Marija Kolesava-Hudžilina

Large mini

(foto www.spring96.org)

Apelacioni sud u Beogradu 27. kolovoza održao je završno ročište. U roku od mjesec dana treba odlučiti da li će prihvatiti odluku Višeg suda da se novinar, reditelj i aktivista Andrej Gnjot izruči vlastima u Bjelorusiji, i to zbog navodne utaje poreza. Na suđenju se potenciralo da je ovo politički slučaj – zašto?

Lukašenkov režim sve češće zloupotrebljava fiskalnu politiku kao oružje političke represije. U bjeloruskim zatvorima trenutno se nalazi najmanje 18 političkih zatvorenika uhapšenih pod sličnim optužbama. One su često samo fasada, dizajnirane tako da daju privid legaliteta nečemu što je politički motivirano procesuiranje, sa ciljem da se ušutkaju aktivisti, novinari i svi drugi koji se protive režimu. Korištenje ekonomskih optužbi dozvoljava bjeloruskim vlastima da ove slučajeve smjeste u sferu kriminala, što optuženima otežava obranu, ali ujedno otežava i reakcije međunarodne zajednice i organizacija. Takva taktika pomaže režimu da izbjegne direktne optužbe za političku represiju. Ipak, tu praksu osudile su brojne međunarodne organizacije. Visoki komesar za ljudska prava Ujedinjenih nacija i specijalni izvjestitelj o Bjelorusiji vrlo su zabrinuti i potvrdili su da se ekonomske optužbe koriste kao oružje za politički progon, za kršenje ljudskih prava i međunarodnih pravnih standarda.

Mislite li da bi dobri bilateralni odnosi Srbije i Bjelorusije mogle uticati na konačnu odluku suda?

Da, oni bi mogli imati ključnu ulogu. Srbija održava bliske veze sa Bjelorusijom, što može uticati na vlasti u Srbiji da postupi po zahtjevu za izručenje. Konačna odluka bit će test nezavisnosti pravnog sistema u Srbiji i posvećenosti međunarodnim standardima.

Brojni aktivisti i kulturni radnici širom svijeta izrazili su podršku Andreju te uputili pismo Apelacionom sudu i ministarki pravde Maji Popović sa pozivom da zaustave izručenje. Andrej je imao podršku i ispred suda, gdje su se okupili novinari, ruski antiratni aktivisti i građani. Koliko vam to znači?

Vrlo smo zahvalni i impresionirani podrškom koju je Andrej dobio. Ona je od neizmjerne važnosti i demonstrira snažnu međunarodnu solidarnost i globalno priznanje potrebe zaštite ljudskih prava. Takva podrška ne samo da osnažuje Andrejeve moral, već služi i kao poziv vlastima u Srbiji da dobro razmotre čitav ovaj slučaj.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Svijet

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više