U prostorijama pododbora SKD Prosvjeta, pododbor Osijek, održano je predavanje o proti Stevanu Mihaldžiću, posvećeno srpskom svešteniku, istoričaru, političaru i geografu. Predavanje, koje je trajalo gotovo osamdeset minuta, pred dvadesetak prisutnih održao je prof. istorije Pero Matić iz Darde. Prota Stevan Mihaldžić rođen je u oktobru 1861. godine i potiče iz svešteničke porodice. Najmlađi član najvišeg tela Srba u Habzburškoj monarhiji, Narodnog crkvenog sabora postao je 1890. godine. Jedan je od osnivača Prve srpske zemljoradničke zadruge. Zalagao se za prisajedinjenje Baranje Kraljevini SHS i kao ekspert bio je učesnik Mirovne konferencije u Parizu. Autor je dela "Baranja od najstarijih vremena do danas".
- Prota Mihaldžić je zaista bio veliki čovek, ali ne samo za Srbe, već i druge slovenske narode i najviše zahvalјujući njemu, južnoslovenskoj kraljevini je ostavlјen dobar deo Baranje, a pretili su da će nam uzeti područje sve do Osijeka. Mihaldžić je na Velikoj narodnoj Skupštini u Novom Sadu bio član Predsedništva i Saveta. Kasnije je postao poslanik i senator na listi Narodne radikalne stranke Nikole Pašića, ali je stalno ostao vjeran svom selu u općini Popovac, danas u hrvatskoj Baranji. Svi su, dakle, iščekivali ishod Mirovne konferencije u Parizu. Nova granica između Mađarske i Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca povučena je još avgusta 1919., a konačni ugovor je potpisan u versajskom dvorcu Trijanonu 4. juna iduće godine. Prema tom dokumentu, od poraženih strana najviše je izgubila upravo Mađarska, ali su joj na jugu, u poređenju sa ranijom demarkacionom linijom, vraćena područja oko Segedina, zatim donji tok Dunava i dijelovi Baranje - rekao je profesor Matić.
Prota Stevan Mihaldžić bio je centralna figura baranjskih predstavnika, čemu je Matić posvetio deo svog predavanja, jer i sam potiče iz baranjskog mesta Darda.
- Mihaldžić je izuzetno značajna ličnost, veoma obrazovan sveštenik, i neka vrsta prosvetitelja za svoj kraj. Po izbijanju rata on je interniran, ali je imao određenu slobodu kretanja i tada je istražio dokumente o Srbima na prostoru Baranje što je pretvorio u šest svezaka, i ta je knjiga veoma uticala na odluke mirovne konferencije. On je bio i u delegaciji Velike narodne skupštine koja je odnela odluke Skupštine regentu Aleksandru Karađorđeviću o prisajedinjenju Bačke, Banata i Baranje Kraljevini Srbiji. Njegova ličnost je krucijalna što se tiče Baranje i njegova je ogromna zasluga što je Baranja postala deo Kraljevine SHS, kasnije Jugoslavije, a danas Hrvatske. Nažalost, protin grob je zarastao, niti ga obilaze Srbi, a Hrvati još manje - istakao je prof. Matić.
Uoči predavanja, pesnik i voditelj Književne sekcije Milenko Vasiljević Čiko rekao je da je predsednik SKD Prosvjeta, pododbor Osijek Zdenko Čikara ovogodišnji dobitnik godišnje nagrade Branimir Kurucić. Ta nagrada dodjeljuje se za očuvanje i razvoj srpske kulture na području istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema, a dodijeljena je na svečanom zatvaranju manifestacije 27. Dani kulture Srba istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema. Dodelom te nagrade osječki pododbor SKD Prosvjeta postao je jedini pododbor čija su dva člana dobila tu nagradu.