Novosti

Politika

Чисткa пo Mилoшeвићeвoм рeцeпту

Дoгaђajи у РTВ-у пoдсeћajу нa пoчeтaк 1990-их, кaдa je с тaдaшњe Рaдиo-тeлeвизиje Нoви Сaд oтпуштeнo, нa принудни oдмoр пoслaтo или мaргинaлизoвaнo нeкoликo стoтинa нajуглeдниjих урeдникa и нoвинaрa, кaжу из нoвинaрских удружeњa

M5qw5j6zxdvd00tswe771pxkrca

Srpska napredna stranka dosadašnjeg i budućeg premijera Aleksandra Vučića još nije zasjela na vlast u Vojvodini, a već je započela smjene na Radio-televiziji Vojvodine: za početak, telefonskim pozivom smijenjeno je 14 urednika, a sličnu sudbinu očekuju i drugi ‘nepodobni’ po radikalskom pogledu na medije i novinarstvo.

Sve je počelo smjenom Slobodana Arežine, programskog direktora RTV-a uoči izvanrednih izbora. Neposredno prije smjene vlast je postavila novi Upravni odbor RTV-a, sastavljen od imena poznatih iz 1990-ih godina (bez konzultacija s novinarskim udruženjima i predstavnicima civilnog društva, što je zakonska obveza), koji je iznio zamjerke na Arežinin rad, usprkos tome što su sve relevantne ocjene i domaće i strane javnosti govorile da je RTV najbliže onome što se zove javnim servisom. Vjerojatno je bio najbliže tom pojmu u cijeloj regiji. Nakon smjene Arežine ostavku je podnio i generalni direktor RTV-a Srđan Mihajlović, a na mjesto v.d. glavne urednice Prvog programa postavljena je Nada Kalkan iz stare ‘miloševićevske garde’, koja je 1990-ih bila urednica Informativnog programa te televizije.

‘Događaji u RTV-u u potpunosti podsećaju na početak devedesetih godina prošlog veka, kada je s tadašnje Radio-televizije Novi Sad otpušteno, na prinudni odmor poslato ili marginalizovano nekoliko stotina najuglednijih urednika i novinara koji nisu želeli da se stave u službu Miloševićevog režima’, priopćila su novinarska udruženja. Podsjećanja radi: Miloševićeva vlast tada je otpustila ili na prinudni odmor poslala oko 1500 novinara RTV-a, RTS-a i Radio Beograda, među kojima su bili Dragan Nikitović, Milica Lučić-Čavić, Branka Mihajlović, Mihajlo Kovač, Ivan Brzev, Gordana Suša, pa književnik Ibrahim Hadžić, dugogodišnji urednik Školskog programa, pisac Filip David, zatim Vuksan Lukovac, tada najbolji montažer u zemlji… I još mnogi drugi, koji su u najvećem broju osnivači Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) i Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS).

Predsjednik NDNV-a Nedim Sejdinović uspoređuje rušenje u beogradskoj Savamali u postizbornoj noći 24. travnja i aktualne smjene na RTV-u: iako se čini da su to dva odvojena događaja, ona su slična jer pokazuju demonstraciju sile. ‘Mene zabrinjava period u koji ulazimo, a to je period u kojem će kampanja straha, koja je bila prisutna u ranijem vremenu, dobiti neke nove dimenzije otvorenog nasilja. Plašim se da se možemo svakakvih čuda nagledati. Ovo je zemlja u kojoj se najgore noćne more ostvaruju’, kaže Sejdinović.

Jednako kao i u slučaju rušenja u Savamali (kad su noćne čuvare i prolaznike vezali, zatvarali i prijetnjama maltretirali nepoznati ljudi u fantomkama), premijer Vučić je i ovoga puta izjavio da je sve bilo po zakonu, a kad je RTV u pitanju, po zakonu je sve bilo – prvi put. Pa je nastavio u već poznatom tonu da je riječ o ‘žutoj televiziji’ prvog demokrata Bojana Pajtića, koji je zaposlio svoje kadrove, žute, dakako, koji gotovo nikad nisu dolazili na posao, ‘možda jednom mesečno, iz Beograda, a od građana Srbije su dobijali debele plate…’, pa otuda sad ‘histerija i haranga’.

Odmah nakon Vučićevog ‘legalizma’ na posao se dao njegov službeni glasnik, tabloid ‘Informer’, koji je na metu uzeo bivšu glavnu urednicu Sandu Savić, zatim Danicu Vučenić, koja je odustala od novinarskog posla zato što u njezinu emisiju više nisu htjeli dolaziti naprednjaci (po naredbi iz vrha), i novinara Igora Božića. To nije obračun samo s njih troje, već s idejom da se građanima omogući nepristrasna, objektivna informacija i, prije svega, dijalog kao osnova funkcioniranja javnog servisa, smatra predsjednik NUNS-a Vukašin Obradović, a slično misli i Sejdinović, koji kaže da se velik broj medija i novinara – od ‘Informera’ i ‘Politike’, čija glavna urednica Ljiljana Smajlović brani pravo na šovinistički jezik Ratku Dmitroviću iz ‘Večernjih novosti’ – snažno aktivirao da koliko-toliko umanji štetu nastalu političkim čistkama na Radio-televiziji Vojvodine, koje su izazvale veliku pažnju međunarodne zajednice. Ti novinari su već ranije u tabloidima prozivani i etiketirani, a trenutno su samo ‘kolateralna šteta aždaje koja pokušava sve kako bi skrenula pažnju sa glavne teme’.

Sve je počelo smjenom Slobodana Arežine, programskog direktora RTV-a uoči izvanrednih izbora. Nakon toga ostavku je podnio i generalni direktor Srđan Mihajlović, a na mjesto v.d. glavne urednice Prvog programa postavljena je Nada Kalkan iz ‘miloševićevske garde’

A ta glavna tema su smjene i prosvjed javnosti zbog njih: peticiju protiv smjena potpisalo je nekoliko stotina kolega i javnih ličnosti iz Srbije i regije, a prošlog ponedjeljka Novosađani su izašli na ulicu i zatražili ostavke članova Upravnog odbora i vraćanje smijenjenih urednika na posao. Da je na RTV-u već drukčije pokazuje to da su novopostavljeni urednici skup gledali s prozora zgrade televizije, a da najave prosvjeda nije bilo u poslijepodnevnim vijestima; to se za prethodnog, smijenjenog uredništva nije moglo dogoditi, ma tko prosvjed zakazao.

Ekipe serije ‘Državni posao’, emisije ‘Radar’, ‘Dvougla’, ‘Pravog ugla’ pesimistične su kad je o njihovom opstanku riječ. ‘Novo rukovodstvo je isto ono koje je radilo i devedesetih godina i njihovo prethodno iskustvo, biografije i način rada ne garantuju da će ovaj javni servis ostati van uticaja politike’, kazala je urednica ‘Radara’ Marina Fratucan za portal Istinomer.

Nije samo vojvođanska televizija posrijedi, kako se čini: već mjesecima traje hajka i protiv direktora RTS-a Dragana Bujoševića, novinarke Olivere Kovačević i još nekolicine autora. Njih tabloidi zovu ‘žuti Bujke’ i ‘žuta Olja’ i već im ‘sapunaju dasku’, a posljednja u nizu napadnutih je Jelena Obućina, koja je prije dva tjedna u trećem dnevniku RTS-a, za razliku od ostalih televizija (s izuzetkom N1), objavila profesionalni prilog o prosvjedu zbog rušenja u Savamali i koja je primijetila da je prosvjedovalo nekoliko tisuća ljudi, a ne šačica slučajnih prolaznika.

Protesti koje saziva skupina aktivista ‘Ne da(vi)mo Beograd’ se nastavljaju, jer su ignorirani zahtjevi za ostavkama nadležnih u slučaju rušenja Savamale. Iako su preoptimistična mišljenja da je Vučićeva autoritarna vlast načeta i da odsad može ići samo nadolje, građani se barem oslobađaju od straha.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više