U niz brojnih antifašista koji su nas napustili posljednjih godina upisano je i ime Mirka Mećave, istaknutog poslijeratnog rukovodioca, aktivnog u društvenom i političkom životu, sindikalista, ali i svjedoka ratnih stradanja i poslijeratne izgradnje na Baniji i Potkozarju, o čemu su svojevremeno pisale i Novosti.
Rođen je 1929. u selu Slabinja, današnjoj općini Hrvatska Dubica. Djetinjstvo je do 1942. proveo s obitelji u rodnom selu. Potom su otišli u izbjeglištvo. Bio je s majkom u Potkozarju za vrijeme neprijateljske ofenzive na Kozari u ljeto 1942. Nekoliko dana proveo je u logoru Jasenovac. Majku su mu u decembru 1943. ubile ustaše, a on kao izbjeglica bio na partizanskom teritoriju Banije i u Potkozarju.
Nakon rata završio je učiteljsku školu u Križevcima, višu pedagošku u Sarajevu i Visoku školu političkih nauka u Beogradu.
Kao omladinac bio je posebno angažiran na omladinskim radnim akcijama. Obavljao je niz dužnosti u sistemu odgoja i obrazovanja, među ostalog bio direktor osmogodišnje škole u Hrvatskoj Dubici. Od 1973. do 1982. bio je predsjednik Republičkog odbora sindikata za društvene djelatnosti, zatim predsjednik Saveza sindikata Hrvatske i član Vijeća i Predsjedništva vijeća Saveza sindikata Jugoslavije, pa potpredsjednik Republičke konferencije Socijalističkog saveza radnog naroda Hrvatske i član Savjeta Sabora SRH za društveno političko uređenje. Od 1982. do 1990. godine bio je društveni pravobranilac samoupravljanja SR Hrvatske.
Nakon penzije 1990. angažirao se u političkom životu, posebno u Savezu antifašističkih boraca i antifašista (SABA RH) gdje je bio i na dužnosti potpredsjednika. U Jugoslaviji je odlikovan nizom visokih državnih odlikovanja, a 2011. i visokim priznanjem SABA RH za izvanredne zasluge u njegovanju, razvijanju i jačanju tradicija i tekovina antifašističke borbe naroda Hrvatske.
Objavio je niz angažiranih tekstova, među ostalima i knjigu "Društveni pravobranilac samoupravljanja" i brošure "Delegatski sistem" i "Zaštita samoupravljanja i sindikat".
Ispraćaj Mirka Mećave upriličen je 16. septembra na zagrebačkom Krematoriju uz prigodno slovo bivšeg predsjednika SABA RH Ivana Fumića
- Teško je prihvatiti činjenicu da Mirka više nema, da nema više razgovora i druženja s prijateljem i suradnikom otvorenog uma i srca. Ali ostaju sjećanja. Dragi Mirko, tvoj život je bio prepun teških trenutaka, ali nadasve ispunjen izuzetnim rezultatima tvoga radnog i profesionalnog angažmana. Dragi Mirko, tužni smo što odlaziš, ali smo sretni i ponosni što smo te imali. Jer, dobri ljudi poput tebe i dalje žive, ostaju zauvijek s nama - rekao je tom prilikom Fumić.