Novosti

Kultura

Holivudski proleteri

Govoreći o dramatičnim promjenama u filmskoj industriji koje je donio streaming, glumica Fran Drescher zagovaranje postepenih promjena radnih uvjeta usporedila je s premještanjem namještaja po Titanicu. "Mi smo radništvo, zahtijevamo da nas se poštuje i da se naš doprinos cijeni"

Large lujo

Američka federacija televizijskih i radijskih umjetnika priključila se štrajku scenarista i glumaca

Kada je nekih tjedan dana prije pisanja ovog teksta Netflix objavio svoje financijsko izvješće za drugi kvartal 2023. godine, većina radnica i radnika u audiovizualnom sektoru – koji se, kao i glazbenice i glazbenici, bore za egzistenciju u eri streaminga – morala se osjetiti pomalo ludom, a vjerojatno i bijesnom. Kako je izvijestio portal NPR, vrijednost Netflixovih dionica se otprilike udvostručila u odnosu na prošlu godinu, dok ukupni prihodi iznose 8,2 milijarde dolara. Uz povećanje broja korisnika u istom razdoblju za 5,9 milijuna (ukupno 238,4 milijuna), internetski gigant očekuje ubrzanje rasta prihoda u drugoj polovici godine, nakon što je uveo mjere protiv dijeljenja lozinki.

Navedeni su podaci objavljeni u jeku jednog od najvećih štrajkova u povijesti filmske i televizijske industrije u SAD-u. Kako prenosi više medija, prvi put od šezdesetih godina u štrajku su se zajedno našli i scenaristi i glumci koje, između ostalog, povezuje borba za pravednijom raspodjelom prihoda digitalnih platformi i regulacijom upotrebe umjetne inteligencije u audiovizualnoj proizvodnji. Eskalaciju borbe za radnička prava poveo je Američki savez scenarista (WGA), koji je početkom svibnja donio odluku o stupanju u štrajk nakon što Savez filmskih i televizijskih producenata (AMPTP), koji okuplja velike studije, televizijske kuće i internetske gigante, nije ponudio adekvatno rješenje njihovih problema.

U pregovorima koji su vođeni oko novog temeljnog ugovora, scenaristi su nastojali ublažiti posljedice rastuće prekarizacije vlastitog rada, njegove transformacije u tzv. gig economy, zahtijevajući obavezne kvote zapošljavanja na televizijskim produkcijama, definirane vremenske okvire ugovora, kao i bolje financijske uvjete. Riječ je, ukratko, o pitanjima koja su strukturno srodna onima s kojima se suočavaju platformski radnici u drugim, manje prestižnim djelatnostima poput prijevoza i dostave.

Mjesec dana nakon što su scenaristi stupili u štrajk, započeli su i pregovori između AMPTP-a i Udruženja filmskih glumaca – Američke federacije televizijskih i radijskih umjetnika (SAG-AFTRA), koja okuplja oko 160.000 glumaca, voditelja, spikera i drugih izvođača, uključujući i najveće holivudske zvijezde. Nekoliko dana ranije, članstvo SAG-AFTRA-e odlučilo je s 98 posto glasova za da će slijediti primjer svojih kolega scenarista ako do kraja lipnja ne bude postignut dogovor oko novog temeljnog ugovora, dajući time snažnu poruku da su radnice i radnici ujedinjeni u borbi protiv eksploatacije. Sindikat glumaca tim je povodom u priopćenju dodao kako će "bez transformativne promjene ugovora uskoro postati nemoguće raditi, odnosno graditi karijeru u postojećim uvjetima", prenio je Los Angeles Times.

Premda su predstavnici studija i platformi izražavali dobru volju pristupajući pregovorima, do dogovora očekivano nije došlo, a SAG-AFTRA sredinom srpnja objavio je da i glumci stupaju u štrajk, nakon što su prethodnih tjedana davali podršku i protestirali zajedno sa scenaristima. Na siromaštvo te dobre volje kada ju se prevede u konkretne ustupke ukazao je SAG-AFTRA u saopćenju koje je objavljeno 17. srpnja, u kojem su jasno pobrojani zahtjevi glumaca i AMPTP-ovi protuprijedlozi.

Borba za preživljavanje profesije

Objava pod naslovom "Borimo se za preživljavanje naše profesije" započinje vrlo direktnim opisom stanja u audiovizualnoj industriji u SAD-u: "Evo jednostavne istine: borimo se protiv sistema u kojem su oni koji upravljaju medijskim konglomeratima od više milijardi dolara nagrađivani zbog eksploatacije radnika". AMPTP se potom proziva zbog prioritiziranja dioničara i Wall Streeta umjesto dobrobiti onih na čijem radu industrija počiva, kao i zbog očitog izostanka namjere da se uistinu adresiraju ključni problemi radništva u filmu i televiziji.

Neki od zahtjeva oko kojih, prema SAG-AFTRA-i, nije postignut dogovor su: povećanje plaće članica i članova sindikata za 11 posto, čime bi im se omogućilo financijsko hvatanje koraka s inflacijom; zaštita od neregulirane eksploatacije vlastitog lika putem digitalne tehnologije i umjetne inteligencije; uvođenje modela participacije glumaca u prihodima od streaminga, s obzirom na to da su prihodi od televizijskih tantijema drastično pali; povećanje doprinosa za zdravstveno i mirovinsko osiguranje; omogućivanja rada na drugim projektima u pauzama između sezona televizijskih serija; kompenzacija troškova snimanja izvan boravišta.

Iz sindikata navode kako su nakon četiri tjedna pregovora uvaženi tek najosnovniji uvjeti, poput zaštite reproduktivnog zdravlja u radu u državama s ograničenim pristupom zdravstvenim uslugama, konzultacijskih procesa kako bi se izbjegla rasistička i seksistička šminka kada je riječ o kaskaderima/kama te adekvatnih sigurnosnih uvjeta u radu sa životinjama. Međutim, rješavanje ključnih egzistencijalnih pitanja i dalje nije na vidiku.

Premda širu javnost nedvojbeno okupiraju multimilijunski ugovori najvećih holivudskih zvijezda, stvarnost većine radnica i radnika u filmskoj i televizijskoj industriji je vrlo daleko od takvih uvjeta. Kako, primjerice, izgledaju tantijemi u doba streaminga pokazuju čak i iskustva razmjerno etabliranih imena poput glumice Emme Myles, koja je od pojavljivanja u 54 epizode glasovite Netflixove serije "Orange is the New Black" ove godine zaradila pukih 20 dolara, kako je rekla New Yorkeru.

Imajući takve iznose u vidu, ne čudi da su štrajkaši dodatnu motivaciju pronašli u aroganciji glavešina najvećih filmskih korporacija, poput Disneyjevog izvršnog direktora Boba Igera. Govoreći za CNBC na konferenciji investicijske tvrtke Allen & Company u Sun Valleyju, gdje se svake godine na ćaskanju okupljaju milijarderi i politička elita, Iger je izjavio kako je situacija s radničkim nezadovoljstvom "vrlo uznemirujuća" te da u slučaju glumaca "postoji razina očekivanja koja nije realna.

Oni pojačavaju set izazova s kojima se ovaj posao već suočava i koji je, iskreno, vrlo štetan." Njegove izjave očekivano su naišle na oštre kritike brojnih radnika u filmskoj industriji. Kako je prenio Guardian, na velikom prosvjednom skupu koji je održan na njujorškom Times Squareu, glumac Bryan Cranston poručio je Igeru i produkcijskim kućama: "Nećemo vam dozvoliti da nam oduzmete pravo na rad i pristojan život. U konačnici, i najvažnije, nećemo vam dozvoliti da nam oduzmete naše dostojanstvo!"

Na istom su se skupu mogle čuti i poruke o važnosti sindikalnog organiziranja te o široj relevantnosti glumačkih zahtjeva, što je u skladu sa rastom sindikalizma u kulturnom sektoru u SAD-u, o kojem smo na primjeru borbe zaposlenika muzeja Whitney u New Yorku već pisali početkom godine. Objavljujući početak štrajka, predsjednica SAG-AFTRA-e, glumica Fran Drescher istaknula je kako su problemi članstva sindikata isti oni problemi s kojima se suočavaju radnice i radnici u drugim sektorima.

Govoreći o dramatičnosti promjena u filmskoj industriji koje je donio streaming, Drescher je zagovaranje postepene promjene radnih uvjeta usporedila s premještanjem namještaja po Titanicu. "Mi smo radništvo, stojimo ponosni i zahtijevamo da nas se poštuje i da se naš doprinos cijeni. Vi trebate podijeliti bogatstvo jer vi ne možete postojati bez nas", zaključila je. Dok se to ne dogodi, paraliza dobrog dijela filmske i televizijske proizvodnje se nastavlja, uz posljedice koje će ubrzo prestati prikrivati privremeni medijski spektakl ljetnih blockbustera kojem svjedočimo ovih dana.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više