Novosti

Politika

Beroš: Zabranjena obustava zračenja onkoloških bolesnika

Štrajk zdravstvenih radnika počeo je u ponedjeljak, a s njim i prepucavanje s brojkama o broju štrajkaša. Ministar tvrdi da sanitetski prijevoz i radioterapije moraju normalno funkcionirati

Large beros

Vili Beroš, ministar zdravstva (foto Davor Puklavec/PIXSELL)

U ponedjeljak je počeo štrajk zdravstvenih radnika okupljenih u Sindikatu Zajedno, a sindikalno vodstvo na prvim presicama održanim u više gradova izvještava o odličnom odazivu članstva. S druge strane, izvještaji iz nekoliko bolnica govore da nema ozbiljnijeg zastoja u pružanju zdravstvene zaštite.

Sindikat Zajedno okuplja oko četiri hiljade članova, a štrajkaju laboranti, radiolozi i vozači saniteta, a do kraja jutarnje smjene štrajkalo je 555 od 4274 člana sindikata.

Ministar zdravsta Vili Beroš za Novosti je oko 11 sati izjavio da su obrađeni podaci iz 31 bolnice gdje štrajka ukupno 450 zaposlenika, no realniji broj će se znati u popodnevnim satima.

Beroš tvrdi da u djelatnosti saniteta ne bi smjelo biti štrajka jer Zakon o zdravstvenoj zaštiti u zabranjuje industrijske akcije u zavodima za hitnu medicinu, a sanitet je jedna od djelatnosti zavoda. Također tvrdi da se ne smije prekidati zračenje onkoloških bolesnika i da je za nadzor poslova koji se u štrajku moraju obavljati zadužio ravnatelje bolnica.

- Prema sporazumu o postupcima koji se moraju obavljati za vrijeme štrajka, zabranjena je odgoda liječenja koja može uzrokovati pogoršanje zdravstvenog stanja. Po nama, svi onkološki bolesnici moraju primiti radioterapiju - kazao je Beroš.

Podsjetimo, zdravstveni radnici u petak su objavili da kreću u štrajk i da su spremni na blokadu svih redovnih dijagnostičkih i terapijskih postupaka, uključujući obavljanje radioloških i krvnih pretraga. U svojim objavama i danas najavljuju obustavu liječenja onkoloških pacijenata.

"Radit će se samo hitnoća. Redovna dijagnostika i redovne kontrole se neće obavljati. O brojkama ne bih govorila, ali idemo u štrajk u većini zdravstvenih ustanova. Od veljače se obraćamo Ministarstvu. Žao nam je što moramo u ovakvu akciju, ali to je jedini način da javnost sazna koliko smo malo plaćeni za svoj rad", rekla je u petak dopredsjednica sindikata Sandra Alić.

Sindikalistkinja Petra Medač Čorak na N1 je optužila šefove bolnica da prijete zaposlenicima i falsificiraju stanje pacijenata.

"Prijeti se otkazima, sa rasporedom smjena, promjenama radnih mjesta, smjenjivanjem glavnih inženjera i krivotvore se zdravstveni statusi pacijenta. U Općoj bolnici u Požegi preko noći su pacijenti postali hitni, a ranije su nekoliko mjeseci bili na listi čekanja za CT", kazala je. Tvrdi da pritisci dodatno motiviraju štrajkaše i da će pacijenti "to više ispaštati, što Ministarstvo zdravstva i Vlada dopuštaju da štrajk dulje traje".

Glavni štrajkaški zahtjev je 20-postotno povećanje bruto osnovice, o čemu mora odlučiti Vlada.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više