Eva Lasting (Netflix)
Sklonost romantiziranju prošlosti jedan je od osnovnih zaštitnih mehanizama u nesmiljenoj borbi protiv starenja; sa sjetom se sjećamo dobrih starih vremena, prepuni slijepih pjega za sve što nije valjalo, naprosto zato što smo tada bili mladi, sami sebi u centru pažnje i neopterećeni bremenom kompliciranog svijeta o kojem smo tek počeli učiti. Kolumbijska melodrama Daga Garcije (u originalu "La primera Vez"/"Prvi put") bavi se upravo takvim autorovim reminiscencijama na odrastanje u Bogoti 1970-ih godina. Drama započinje kada se u mušku gimnaziju, vašar testosterona, upiše prva djevojka, misteriozna Eva koja, buntovno kršeći sve stereotipe i poučavajući ih životu, feminizmu i književnosti, dječacima pretumba svijet. Kroz priču o ljubavi i prijateljstvu, u zemlji koja prolazi kroz turbulentnu političku fazu, procvat narkokartela i društvene nemire, provodi nas narator, sad već ostarjeli Camilo, odlučan osvojiti svoju prvu ljubav. Ispod tog romantičnog luka koji se proteže kroz dvije sezone, a u koji su se uspjeli nagurati i sram, i bol neuzvraćene ljubavi, slomljeno srce i prijateljstvo, skriven je precizan prikaz kolumbijskog života u doba velikih svjetonazorskih prevrata. Tradicionalizam, konzervativizam i mačizam dolaze u sraz sa širenjem kozmopolitizma i feminizma, što je posebno naglašeno u dinamici odnosa Camilovih roditelja, a pod Evinim se utjecajem nova savjest naseljava i u umove dotad mačistički nastrojenih dječaka, koji postaju i svjedoci i akteri povijesnih promjena u percepciji položaja žena. Vizualno vjerno stilizirana, krcata seksističkim tropima i natopljena prigodnim soundtrackom vremena koje prikazuje, ova je zabavna serija osim provokativnim temama prožeta i humorom, a svaka joj je epizoda naslovljena nekim važnim književnim djelom koje se, baš kao i u španjolskoj seriji "Merli", besprijekorno uklapa u kontekst radnje, koristeći književnost i filozofiju ne samo kao alat za propitivanje društvenog poretka, već i za produbljivanje karaktera protagonista.
The Decameron (Netflix)
Iako najavljivana kao adaptacija Boccacciovog klasika, apsurdna crna komedija autorice Kathleen Jordan tek je labavo bazirana na tom kanonskom djelu smještenom u Firencu sredinom 14. stoljeća, u doba kad je stanovništvo toga grada, i Evrope, desetkovala crna kuga. Iz predloška je izvukla osnovnu premisu i imena likova, ogolivši je od stotinu razuzdanih priča koje si deset likova međusobno prepričava u deset dana. U ovom čitanju "Dekamerona", težište se, barem u prvoj sezoni, ne baca na blagotvornu moć pripovijedanja koje ljudima od pamtivijeka pomaže da se nose s nedaćama i neizvjesnostima, već na univerzalnu činjenicu koja se u nedavnoj pandemiji koronavirusa, unatoč neprekidno ponavljanoj mantri s brodom, iznova rasvijetlila: u doba kuga, privilegirani firentinski aristokrati u srednjem vijeku ili one-percenteri u 21. stoljeću jednako se bezbrižno sklanjaju po vilama, povećavajući si šanse za preživljavanje, dok su obični smrtnici prepušteni stihiji. Ova uvrnuta crna komedija ne parodira predložak, već upravo taj klasizam koji u nesigurnim vremenima iz tragičnog prelazi u gotovo komičan trop, pružajući bezbrojne mogućnosti za rasprave o smrti i povlaštenosti, tuzi, ljubavi, svrsi, taštinama i slabostima čovječanstva, prošvercane pod krinkom crne komedije. Sebični likovi, utjelovljeni izvrsnim glumačkim ansamblom (Zosia Mamet, Douggie McMeekin, Tanya Reynolds itd.), raskalašeno jurcaju po vili sa svojim spletkama, tajnama i računicama, sekskapadama, gubicima i prilikama za iskupljenje, doživljavajući katastrofe crtićkih razmjera, dok cijeli taj razuzdani medijevalni queer mikrouniverzum tone u kaos i apsurd, umotan suvremenim soundtrackom koji dodatno aludira na analogiju s današnjicom.
Industry (HBO Max)
Uzbudljiva britanska serija koja prati šačicu diplomanata iz različitih društvenih slojeva, koji se zapošljavaju u srcu zvijeri – vrhunskoj investicijskoj banci Pierpoint u Londonu – ušla je u treću sezonu emitiranja. Nakon postbrexitovskih i postpandemijskih peripetija, u kojima su učili kako kreativno dodatno pervertirati kapitalizam i pritom ne poginuti za posao, nova se sezona vrti oko gorućeg problema obnovljive energije i poslovanja u woke eri. Pa premda se dobar dio priče, kao i u "Successionu", bazira na ekonomiji, prava se i zanimljivija drama odvija u samim likovima i njihovim vrtložnim međuodnosima. Živeći gotovo poput manekena kapitalizma koji ubija, oni se neprestano bore za puko, čak i doslovno preživljavanje u beskrupuloznom poslu pod jezivo stresnim okolnostima, dok im neprekidne makinacije uništavaju prijateljstva, ljubavi i živote.