Novosti

Kronika

Čojstvo i junaštvo taekwondoa

Karlovac je među pionirima plemenitog borilačkog sporta koji u Hrvatskoj slavi 50. godišnjicu: Tehnika i koordinacija pokreta može biti ubojita, ali kroz sve to stječeš kontrolu koja te potiče da ‘suparniku’ želiš pomoći, umjesto da mu naudiš, kaže bivši trener reprezentacije Jugoslavije Miroslav Brežan

N40hndwbe1q4y17fwzikt9z7l9t

Oklahoma City, 1976. godine: Goran Šabić, Anto Nobilo, Chuck Norris, Ivan Olivari, Slobodan Martinović, Boško Rupčić i Damir Kaić (foto KAfotka)

Natjecanje u taekwondou ‘Croatia Karlovac Open’, održano krajem maja na jedanaest borilišta u karlovačkoj Školskoj sportskoj dvorani, okupilo je 900 sportaša iz 17 zemalja u svim natjecateljskim kategorijama - juniorskima i seniorskima, muškima i ženskima. Time je započelo obilježavanje 50. godišnjice te drevne korejske borilačke vještine u Hrvatskoj, koja se otad nezaustavljivo širila cijelom jugoistočnom Europom. Po riječima jednog od pionira tog sporta u nas i aktualnog predsjednika Taekwondo kluba Karlovac Miroslava Brežana, uslijedit će još cijeli niz sportskih susreta i manifestacija. Vrhunac obilježavanja jubileja bit će sljedeće godine, kada bi se na velikoj smotri u Karlovcu trebalo naći više od dvije hiljade taekwondo boraca sa svih strana svijeta, kojima bi dotad valjalo osigurati adekvatan i zasad nepostojeći smještaj u samom gradu.

Brežan nas je podsjetio da je sve započelo potkraj 1967. godine, kada su zagrebački sportaši u karlovačkom Hrvatskom domu održali karate-prezentaciju i time inicirali osnivanje sekcije takvog sporta i u tom gradu, koja je već godinu potom prerasla u taekwondo klub. Klub u Karlovcu bio je pravi rasadnik sportaša u danas već olimpijskoj disciplini, a njegovi su članovi poticali osnivanje sekcija i klubova ne samo u karlovačkoj okolici nego i diljem bivše državne zajednice.

Pored Brežana, u Karlovcu su finese taekwondo vještine usvajali braća Dane, Boško i Milorad Rupčić, Toni Nobilo, Slobodan Martinović Coco, Franjo Prot Pipo, Goran Šabić i mnogi drugi sportaši koji će na svjetskim prvenstvima kasnije osvajati prva mjesta i medalje. Sportaši iz Karlovca posebno se ponose svojom participacijom na Svjetskom taekwondo prvenstvu koje je 1976. godine održano u Oklahoma Cityju, gdje su se fotografirali i sa slavnim Chuckom Norrisom.

Nekadašnji taekwondo ‘prvoborci’ bili su uspješni i izvan sportskih terena, pa se tako većina njih može podičiti respektabilnim karijerama koje su ostvarili nakon stjecanja fakultetskih diploma. Uglavnom se i dalje bave svojom borilačkom vještinom, makar rekreativno - da održe formu i ostanu razgibani.

- Taekwondo je na Olimpijskim igrama prvi put demonstriran 1988. godine, u svojoj domovini Južnoj Koreji; kako su zemlje tzv. istočnog bloka bile bojkotirale te Igre, bio sam trener jedine reprezentacije iz neke socijalističke zemlje. Imali smo ondje dvojicu predstavnika: Željka Marinkovića i Dražena Perkovića, obojicu iz Karlovca. Inače, karlovački se klub, u koji je taekwondo program uveo trener Nikola Pečko, nakon Svjetskog prvenstva u Seoulu 1975. godine razdvojio na dva ogranka, od kojih je jedan provodio južnokorejski (WTF), a drugi sjevernokorejski (ITF) način pristupa toj vještini. Naime, taekwondo nije samo borba i natjecanje, to je način života u kojem pronalaziš sebe i izgrađuješ se kao čovjek. Tzv. forme daju ti lijepu tehniku i koordinaciju pokreta koja može biti i ubojita, ali kroz sve to stječeš kontrolu nad sobom koja te potiče da ‘suparniku’ želiš pomoći, umjesto da mu naudiš. To je uostalom filozofija taekwondoa i života uopće - tumači nam Brežan.

Braća Rupčić prisjećaju se 1968. godine, kada je trenerom i selektorom jugoslavenske taekwondo reprezentacije postao poznati korejski instruktor Park Sun Jae, koji je često navraćao u Karlovac. Pod njegovom paskom stasali su i brojni treneri, poput na primjer, Pečka, Božidara Podhraškoga i Dražena Mađarevića, a kasnije Brežana i Nobila (koji je napisao tri knjige o tom sportu). Dane, Mile i Boško nositelji su crnog pojasa i sva su trojica završila fakultete. Najveće sportske uspjehe ostvario je najmlađi od braće, Boško. Mile se pak može podičiti time da je 1972. godine bio jugoslavenski prvak u testu snage, a Dane se taekwondoom bavio uglavnom rekreativno, premda je i na taj način dosegnuo najviši stupanj vještine.

Da bi se nabrojala sva postignuća karlovačkih taekwondo boraca, potrebna bi bila cijela jedna opsežna monografija, a ona će možda i biti napisana, što radi aktualne obljetnice, a što radi sportske povijesti ovog grada na četiri rijeke.

- Bila su to sretna vremena mladosti, kad smo kroz taekwondo odrastali, stvarali nova poznanstva i prijateljstva. Baveći se tim sportom, upoznavali smo druge krajeve, običaje, kulture i tradicije. Sva naša mladenačka energija bila je usmjerena na pozitivne vrijednosti: taekwondo nam je dao sposobnost uvažavanja različitosti, spremnost na samoodricanje, visok stupanj upornosti i dosljednosti. Zato sam sretan i zahvalan što je bio važan dio moje mladosti i što su mentalni i etički standardi tog sporta postali trajnim vrijednostima moga života - kaže Mile Rupčić.

Boško je do 1980. godine bio standardni jugoslavenski reprezentativac i jedan od 15 najboljih domaćih boraca. I danas se rado prisjeća svojih sportskih kolega: Damira Tarnika, Dragana i Zorana Šipke, Miroslava Nikolića, Vlade Rakinića

- Naši pojedinačni i klupski uspjesi doveli su do velike popularizacije i širenja taekwondoa, čak i izvan Karlovca i Hrvatske - započinje on. Da je u pravu, potvrđuje i to što su taekwondo klubovi i sekcije još danas aktivni u mnogim mjestima i općinama Korduna, Banije, Like. ‘Novi klinci’ postižu sjajne rezultate, a među njima valja svakako spomenuti i mladog Đorđa Bunčića iz Krnjaka.

Kada su Rupčići započinjali svoje sportske karijere, uvjeti rada i treniranja bili su prilično nepovoljni, no s dobrim su se rezultatima i oni poboljšavali, pa ne treba čuditi što je karlovački taekwondo u samom sportskom vrhu i grada i države. Da je prave suradnje i podrške, moglo bi se i bolje.

- Posljednji sam se od braće započeo baviti taekwondoom, zarazili su me tim sportom, ali nisam mogao pratiti njihove domete. Nas više desetaka treniralo je bez tako visokih ciljeva i ambicija, no svi smo ipak bili jedna klapa: zajedno smo odrastali i živjeli, dajući bez ikakvih predrasuda svesrdnu i iskrenu podršku našim prvotimcima. Bila je to naša najveća vrijednost i drago mi je što sam bio djelićem pedesetogodišnje povijesti te vještine na ovim prostorima - zaključio je Dane Rupčić.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više