Novosti

Politika

Biće skoro propast sveta?

U dosadašnjim djelovanjima dviju strana nije bilo mnogo civilnih žrtava koje su bili kolateralna šteta, s obzirom da nisu namjerno gađani, mada i konvencionalno oružje zagorčava život civilima, rečeno je na Privrednikovoj tribini "Svijet na rubu katastrofe"

Large tri svijet 1

Saša Kosanović. Branimir Vidamrović i Mohamed Al-Younis (foto Nenad Jovanović)

U prostorijama Privrednika u Zagrebu 8. oktobra održana je tribina "Svijet na rubu katastrofe" na kojoj se, godinu dana od početka sukoba Hamasa i Izraela, govorilo o eskalaciji sukoba na Bliskom istoku i istočnom dijelu Evrope uz pitanje ulazimo li u Treći svjetski rat i nuklearni armagedon.

Uz ovu eskalaciju sukoba sve je moguće i nema razloga da nešto ide nabolje, kazao je stručnjak za međunarodne odnose Branimir Vidmarović, ističući da nema šanse za pregovore Rusije i Ukrajine jer dvije strane imaju različite pozicije.

– Rusija kao uvjet za pregovore traži da joj se prizna što je zauzela i anektirala, a Ukrajina da joj sav taj teritorij bude vraćen. Što se tiče nuklearne opcije, u vrijeme Kenedija i Hruščova, odnosno sukoba zbog razmještanja sovjetskih raketa na Kubi, dvojica državnika su bili odgovorni pa je nastupila deeskalacija odnosa dviju supersila uz crvene telefone i međusobno poštovanja zona interesa. Spominjanje korištenja nuklearnog oružja iz Kremlja Pentagon je shvatio ozbiljno. Tu bi opciju opet htjela grupa jastrebova koji smatraju da je Putin preblag - rekao je.

Naglasio je da u dosadašnjim djelovanjima dviju strana nije bilo mnogo civilnih žrtava koje su bili kolateralna šteta, s obzirom da nisu namjerno gađani, mada i konvencionalno oružje zagorčava život civilima.

Što se tiče nuklearnog oružja, Rusija bi mogla izvesti egzemplarni pokus na poligonu Novaja zemlja gdje su isprobali do sada najjaču hidrogensku bombu – Car bombu, što bi izazvalo međunarodne osude Rusije, ali i poslužilo kao sredstvo odvraćanja.

Što se tiče Bliskog istoka, rekao je da svaka strana ima svoje interese, pa tako i Izrael i Iran.

- Netanyahu je već ranije htio isprovocirati Iran. Radi se o borbi za moć i dominaciju u regiji, pri čemu Izrael nastoji uvući i SAD u rat - zaključio je.

Zbog sukoba je svijet na rubu katastrofe, istaknuo je Mohamed Al-Younis, hrvatski državljanin jordanskog porijekla i poznavalac bliskoistočnih političkih prilika. Priča o Palestincima i Izraelu nije počela 7. oktobra 2023. nego traje decenijama. Velika Britanija je 1917. dala pravo Židovima da imaju državu, a UN su 1947. predložile plan o podjeli Palestine, na židovski i arapski dio.

- Još se Napoleon 1808. sjetio da bi Židovi mogli imati svoju državu na Bliskom istoku, jer se njihov broj u osmanskom carstvu i arapskim zemljama, naročito nakon izgona iz kršćanskih zemalja, prije svega Portugala i Španjolske, u petsto godina značajno povećao - rekao je Younis i dodao da Evropa ne može podučavati o ravnopravnosti.

- Židovi su u arapskom svijetu i Turskom carstvu imali sva prava, imovina i položaje, a u Evropi ni nekretnine. Davanjem države Židovima, Evropa je račun za svoje nedjela i njihova stradanja isporučila Palestincima - naglasio je i ukazao da su od 1947. do 2023. kroz zatvore prošli milioni ljudi, te da je svaki dan u zatvorima od pet do deset hiljada ljudi.

Bez zapadnih saveznika Izrael bi trajao najviše nekoliko mjeseci, a postupcima svojih vlasti izgubio je autoritet, kazao je i dodao da bi u slučaju otvaranja granica mnogi Arapi došli pomoći Palestincima da se bore. Uz zaključak da se Palestinci ne daju, Younis je istaknuo da će to pitanje rješavati veliki igrači.

U raspravu su se uključili i pojedini Palestinci koji imaju porodice u Gazi, ili dugo žive u Hrvatskoj, ocijenivši uz ostalo da "pravda postoji samo za neke i da je Međunarodni sud za ratne zločine namijenjen samo za Rusiju i za Afriku".

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više