Novosti

Društvo

Bez spomenika za žrtve HOS-ovog zločina u Cerni

Usprkos inicijativi braniteljskih udruga i podršci resornog Ministarstva da se obitelji Olujić u Cerni, koju su 1992. brutalno ubili pripadnici HOS-a, izgradi spomenik, načelnik Opštine Josip Štorek obustavio radove kako bi se "izbegle dodatne podele i nesuglasice"

Large kuca

Kuća u Cerni u kojoj je 1992. godine ubijena četveročlana obitelj Olujić (foto Goran Ferbezar/PIXSELL)

U noći sa 17. na 18. februara pre tačno 33 godine počinjen je jedan od najstrašnijih ratnih zločina na širem vinkovačkom području. Petorica pripadnika izviđačko-diverzantske satnije HOS-a iz Komletinaca ubili su četveročlanu srpsku porodicu Olujić iz Cerne. Za ovaj zločin optuženi su 14.2.2008. godine prvookrivljeni komandant satnije Tomislav Madi, drugookrivljeni pripadnik 131. brigade HV-a Mario Jurić, trećeokrivljeni Zoran Poštić, četvrtookrivljeni Davor Lazić i petookrivljeni vozač Mijo Starčević, dok je nepoznata osoba nadimka „Bosanac“ u begu.

Inicijativu o postavljanju spomen obeležja porodici Olujić u centru Cerne pokrenula je Udruga hrvatskih veterana iz Domovinskog rata sa područja ove opštine i Udruga maloljetnih dragovoljaca Domovinskog rata još 2023. godine, a plan je bio da se obeležje otkrije 17. februara ove godine. Ipak, do toga nije došlo jer je sve obustavljeno nedelju dana pred samo otkrivanje.

Odluku o obustavi otkrivanja spomen obeležja doneo je načelnik Opštine Cerna Josip Štorek (HSS) nakon konsultacija i razgovora sa meštanima.

''Ovu inicijativu pokrenula je Udruga hrvatskih veterana iz Domovinskog rata Općine Cerna, s plemenitom namerom da se trajno oda počast nevinim žrtvama. Za realizaciju projekta ishođene su sve potrebne saglasnosti, uključujući i onu Ministarstva hrvatskih branitelja, te su iskazali interes i za sufinansiranjem samog projekta. Takođe, održana je i javna tribina na kojoj su svi meštani imali priliku izraziti svoje mišljenje'', napisao je opštinski načelnik na svojoj Fejsbuk stranici.

Štorek je ovim putem naveo i kako je svestan da su se oko ovog pitanja pojavila različita stajališta unutar lokalne zajednice i da je to rezultiralo podelama među meštanima.

''Moj je zadatak, kao načelnika, raditi na jedinstvu i zajedništvu jer samo tako možemo napredovati i donositi odluke koje će biti u najboljem interesu svih građana naše opštine. Upravo iz tog razloga odlučio sam obustaviti radove kako bismo izbegli dodatne podele i nesuglasice. Iako do izgradnje spomenika neće doći, želim jasno istaći da žrtve poput porodice Olujić nikada neće biti zaboravljene. Njihova imena i sećanje na njih ostaće deo svih naših budućih obeležavanja i komemoracija vezanih uz Domovinski rat. Naša je dužnost čuvati uspomenu na one koji su stradali, ali i raditi na tome da zajedništvo i mir budu temelj naše budućnosti. Zahvaljujem svima koji su učestvovali u ovom procesu, bilo kroz inicijativu, raspravu ili izražavanjem svog mišljenja. Nastavićemo pronalaziti načine kako odati počast svim žrtvama rata na način koji će biti prihvatljiv celoj zajednici'', stoji u objavi.

Prvookrivljenom komandantu satnije Tomislavu Madiju kazna je smanjena sa 20 na 15 godina (Foto: Krunoslav Petric)

Slučaj zločina počinjenog nad porodicom Olujić prokomentarisala je i saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov.

- O civilnim žrtvama rata se nedovoljno govori, što potvrđuje činjenica da je tek 2021. godine donesen Zakon o civilnim žrtvama koji se ozbiljnije bavi njihovim statusom. Zločin učinjen porodici Olujić iz Cerne jedan je od najtragičnijih događaja koji pokazuje najsuroviju stranu rata. Ta teška priča o stradanju cele porodice, pljačkanju i miniranju njihove kuće ne bi dospela u javnost da nije bilo ljudi sa osećajem savesti i želje da se nevino postradaloj porodici oduže postavljanjem spomenika koji će svedočiti stradanju civila zbog njihove nacionalnosti – priča Dragana Jeckov.

Čini se da je dnevnopolitičko delovanje i ovaj put prevagnulo. Smatram da bi izgradnja spomenika porodici Olujić bio korak napred ka unapređenju odnosa u našoj županiji, kaže zastupnica Dragana Jeckov (SDSS)

Prokomentarisala je Jeckov ovim putem i obustavljanje postavljanja spomen obeležja u centru Cerne.

- Radi se o veoma osetljivoj temi i mogu samo izraziti žaljenje zbog zaustavljanja celog procesa koji je imao potrebna odobrenja i saglasnosti od Ministarstva hrvatskih branitelja koje je bilo spremno i na sufinansiranje spomenika. Čini se da je dnevnopolitičko delovanje i ovaj put prevagnulo. Smatram da bi izgradnja spomenika porodici Olujić bio korak napred ka unapređenju odnosa u našoj županiji u kojoj se još uvek osete podele na skoro svakom koraku pa i u slučajevima poput ovog, gde ih ne bi trebalo biti, ali i u još nekim slučajevima zbog kojih se svi imamo razloga da se stidimo i kojima dugujemo odati počast jer su stradali deca, žene i stariji ljudi, dakle, nevine civilne žrtve – zaključuje saborska zastupnica.

Prema dostupnim podacima sa suđenja, Tomislav Madi je naredio Juriću, Poštiću, Laziću i ''Bosancu'' da odu u Cernu i ubiju ''četnike'' za koje je on znao da se radi o civilnim osobama, da iz kuće uzmu vredne stvari, a kuću da miniraju. Miji Starčeviću je zapovedio da ih tamo odveze. Mario Jurić i ''Bosanac'' ispalili su više hitaca iz vatrenog oružja u Radomira, Anicu, Milenu i Marka Olujića nakon čega su na žrtve na mestu preminule. Poštić i Lazić su potom pronašli lovačku pušku, patrone, novac u vrednosti 1.500 tadašnjih nemačkih maraka, beretku, lančić boje zlata s priveskom deteline i četiri lista i par zlatnih naušnica s tri plava kamenčića. Kuću su zatim minirali, ali neuspešno što je gotovo deceniju i po kasnije pomoglo pri identifikaciji počinioca zločina.

Županijski sud u Vukovaru osudio je 2008. godine Madija na 20 godina, Jurića na 12, Poštića na osam, Lazića na sedam, a Starčevića na deset godina zatvorske kazne. Vrhovni sud Republike Hrvatske potvrdio je kazne Juriću i Laziću, a ostalima smanjio: Madiju na 15 godina, Poštiću na sedam, a Starčeviću na osam godina zatvora.

Olujići su bili dobrostojeća porodica. Otac Radomir (37), Srbin po nacionalnosti, bio je šef samoposluge u Cerni, a majka Anica (36), Hrvatica, radila je kao službenica u banci. Ćerka Milena i sin Marko, imali su samo 15, odnosno 11 godina u trenutku ubistva.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više