Novosti

Politika

Bdijenje za 99 ubijenih novinara u Gazi

Od početka rata stradalo je 99 novinara od kojih su njih 92 Palestinci, četvero Izraelaca i troje Libanonaca, istaknuto je na bdijenju ispred Novinarskog doma u Zagrebu

Large hnd

Ispred Novinarskog doma u Zagrebu (foto HND/Facebook)

U ponedjeljak 5. veljače Hrvatsko novinarsko društvo i Sindikat novinara hrvatske održali su ispred Novinarskog doma u Zagrebu bdijenje za ubijene novinare i novinarke u Gazi.

Bdijenje je organizirano u sklopu akcije Međunarodne federacije novinara (IFJ) koja se u isto vrijeme održala u Bruxellesu, a novinarima u Zagrebu paljenjem svijeća pridružile su se i redakcije u Rijeci, Osijeku, Šibeniku i drugim gradovima.

Prema podacima IFJ-a, koje ovo udruženje redovito verificira u suradnji s Palestinskim novinarskim društvom (PJS), od početka rata u Gazi 7. listopada prošle godine pa do 30. siječnja ove godine u Gazi je ubijeno 99 novinara i drugih medijskih radnika.

Većina ubijenih, njih 92, palestinski su fotoreporteri, (slobodni) novinari, snimatelji i drugi zaposlenici lokalnih medija poput televizije Al Aqsa i Palestinske Televizije, te suradnici stranih medija, uključujući vodeće medije poput Al Jazeere, RT-ja i francuske agencije AFP. Ubijeno je i četvero izraelskih i troje libanonskih novinara, a podaci pokazuju i da je u razdoblju od 7. listopada do 30. siječnja bilo samo nekoliko dana u kojima nije ubijen nijedan novinar. Najviše ih je ubijeno prvoga dana rata, čak sedmero, što uključuje i svu četvoricu novinara izraelskih medija.

- Sad već više od stotinu novinara brutalno je likvidirano samo zato što su htjeli pisati istinu o onome što se događa u Gazi. Tamo je ubijeno više od 27 tisuća ljudi, od kojih su 70 posto žene i djeca, što znači da se pod maskom borbe protiv terorizma u Gazi provodi genocid. Najgore od svega je šutnja o tim događajima, do koje dolazi zbog straha da se nazivanje stvari pravim imenom ne proglasi antisemitizmom. Svi ti novinari ubijeni su zato da istina ne bi doprla do očiju i ušiju javnosti, a za nas je najsramotnije to što nas je naša vlada učinila suučesnicima u tom genocidu glasajući u UN-u protiv pokušaja zaustavljanja rata i ubijanja u Gazi. Ovim paljenjem svijeća danas makar smo simbolično dignuli glas za žrtve rata i za ubijene novinare i time na neki način prekinuli tu šutnju - poručio je Branko Mijić, član Izvršnog odbora Hrvatskog novinarskog društva.

Uz organiziranje ove akcije, zbog izrazito teških uvjeta rada IFJ i PJS izradili su posebne upute za sigurnost za novinare koji izvještavaju o ratu u Gazi, te zatražili od poslodavaca da svoje zaposlenike opskrbe zaštitnom opremom.

Osim toga, IFJ i njegove podružnice diljem svijeta apelirale su 13. listopada na Organizaciju Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO) da učini sve što je u njezinoj moći kako bi se osiguralo da novinari mogu sigurno obavljati svoju misiju informiranja javnosti o onome što se događa u Gazi. „Prema PJS-u, nema stranih novinara koji izvještavaju iz Pojasa Gaze niti strani novinari imaju pristup tom području. Samo palestinski novinari smiju izvještavati, pa je stoga neophodno da Ujedinjeni narodi i posebno UNESCO zaštite ove novinare i njihova prava, te da im se omogući pristup internetu i drugim komunikacijama“, poručili su iz IFJ-a.

IFJ je od 1953. godine jedina profesionalna organizacija koja predstavlja novinare u UNESCO-u, a njegovom apelu pridružile su se i sindikalne središnjice Međunarodna konfederacija sindikata i Uni-Global Union, koji predstavljaju 220 milijuna radnika diljem svijeta. Dodali su i da je „borba protiv dezinformacija jedan od stupova IFJ-jeve Globalne etičke povelje za novinare“, te da je „dobra informiranost jedno od temeljnih prava građana“.

IFJ se krajem siječnja pridružio i pozivu Međunarodne konfederacije sindikata Izraelu da poštuje odluku Međunarodnog suda pravde od 26. siječnja u slučaju tužbe Južnoafričke Republike, te u skladu s tom odlukom poduzme hitne mjere da se „spriječe djela genocida, kazni poticanje na genocid i omogući funkcioniranje osnovnih usluga i dostava humanitarne pomoći Palestincima u Gazi“.

Prema podacima organizacije Committee to Protect Journalists (CPJ) iz ožujka prošle godine, u Iraku je od početka američke invazije na tu zemlju 2003. godine ubijeno najmanje 282 novinara, dok je u Afganistanu, prema istoj organizaciji, od 2001. godine poginulo 65 medijskih radnika. Sirijsko novinarsko društvo dokumentiralo je pak 153 pogibije novinara tijekom građanskog rata u toj zemlji. To znači da je rat u Gazi, kada se usporede brojke ubijenih i trajanje ratova, najgori za novinare u ovom stoljeću, a CPJ je već sredinom prosinca objavio da je izraelski rat u Gazi „najsmrtonosniji za novinare otkad se o tome vodi evidencija“.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više