Novosti

Politika

Oštar udar na novinarstvo

Dok je u RS-u neovlašteno objavljivanje tuđeg snimka kažnjivo samo ako je izazvalo štetne posljedice prema prikazanom licu ili članovima porodice, u FBiH se predlaže da svako objavljivanje tuđeg snimka bez pristanka bude krivično djelo

Large prlijc

Lana Prlić, zastupnica SDP-a BiH, izvinila se na "nezgrapnom prijedlogu" (foto Dejan Rakita/PIXSELL)

Pripadnici MUP-a Republike Srpske, u saradnji sa MUP-om Kantona Sarajevo, upali su 29.12.2014. godine u prostorije redakcije Klix.ba. Više od osam sati bili su u potrazi za snimkom na kojem Željka Cvijanović, tada premijerka RS-a, govori o kupovini poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Brutalan napad na slobodu medija bi se kako-tako i potisnuo u pamćenju da deset dana nakon toga u federalni parlament nije po hitnom postupku i bez javne rasprave dospio zakon koji bi, pored upada u redakcije, omogućio i novčanu kaznu ili kaznu zatvora do tri godine onima koji objave spis ili snimak bez pristanka osobe na koju se snimak odnosi i bez pristanka osobe koja je autor spisa, snimka ili fotografije.

Lana Prlić, zastupnica Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine (SDP BiH) u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine pojasnila je da će njen prijedlog izmjena Krivičnog zakona FBiH biti promijenjen do sljedeće redovne sjednice, izvinjavajući se na “nezgrapnom prijedlogu”. Slaven Raguž, lider Hrvatske republikanske stranke (HRS), zatražio je da se usvoji amandman koji mi omogućio izuzetak od činjenja krivičnog djela ako je riječ o izvještavanju u interesu javnosti, u skladu s novinarskim kodeksima Regulatorne agencije za komunikacije i Savjeta za štampu i online medija.

Semir Mujkić, urednik Detektora, tvrdi da trenutna formulacija izmjena Krivičnog zakona nosi problem autocenzure za dosta novinara koji ne razumiju još uvijek šta bi sve mogle biti posljedice. “Dok se ne stvori pravna sigurnost i osigura pravna praksa, govorimo o predrazmišljanju o posljedicama s kojima je teško raditi novinarski posao”, kaže Mujkić, tvrdeći da je nespretno kopirana legislativa iz RS-a.

Reakcije novinarske zajednice su već vidljive, ali pitanje je koliko će političari da brinu za to, opominje naš sagovornik. “Mi imamo primjer odnosa federalnog premijera koji se obračunava s novinarkom Detektora na društvenim mrežama zbog izvještavanja o neobjavljivanju ugovora o rekonstrukciji pruge u Donjoj Jablanici. Da li će oni ići dalje s tim obračunima prema novinarima, to je teško predvidjeti. No, ako u konačnici prijedlog izmjena zakona bude isti, onda ćemo biti sigurni kada govorimo o namjerama”, kaže Mujkić.

Umbrella, mreža trinaest istraživačkih medija, ističe da zakon u ovakvom obliku nije u skladu ni sa međunarodnim standardima slobode izražavanja a ni sa pravom na pristup informacijama. “Tražimo da se jasno definišu izuzeci za novinarski rad u javnom interesu, da se ograniči primjena zakona kako bi se spriječile zloupotrebe u cilju ućutkivanja kritičkih glasova, da se uvedu zaštitni mehanizmi za novinare, istraživače i zvizdače”, navodi Umbrella.

Dok je u RS-u neovlašteno objavljivanje tuđeg snimka kažnjivo samo ako je izazvalo štetne posljedice prema prikazanom licu ili članovima njegove porodice, u FBiH se predlaže da svako objavljivanje tuđeg snimka bez pristanka bude krivično djelo, opominje Transparency International u BiH. “Indikativno je da je novo krivično djelo izostavljeno iz Nacrta zakona koji je prošao javnu raspravu i gdje su brojne organizacije i pojedinci imali priliku dati komentare i prijedloge na sadržaj koji je tada bio dostupan”, opominju.

Ministarstvo pravde Federacije BiH još se uvijek nije oglasilo o mogućem i potrebnom redizajnu legislative kojom bi se kažnjavalo neovlašteno objavljivanje sadržaja. Novi prijedlog pred parlamentom bi mogao biti već 4. februara.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više