Novosti

Društvo

Za Rome ni vijenac od države u BiH

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice na obilježavanje genocida nad Romima u Drugom svjetskom ratu nije poslalo nikoga jer ne mogu platiti putne troškove i dolazak u Donju Gradinu zbog restrukturiranja budžeta. Ni jedna državna institucija nije poslala ni vijenac ni izaslanika, kaže za Novosti Dervo Sejdić iz Odbora za Rome

Large donja

Obilježavanje Samudaripena u Donjoj Gradini bez predstavnika države (foto Rtv-kd/Screenshot)

Osamdeset godina od večeri kada je ubijeno 2897 pripadnika romske nacionalnosti u Auschwitzu obilježeno je danas u Donjoj Gradini (BiH) bez prisustva visokih državnih i entitetskih zvanica. Samudaripen, Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu, obilježio je Odbor za Rome u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine i tridesetak mladih Roma.

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice koje u kalendaru obilježavanja treba da ima 2. avgust saopštilo je Odboru da nisu u mogućnosti da plate putne troškove i dolazak u Donju Gradinu zbog restrukturiranja budžeta.

Na pitanje da li će, kada i kako obilježiti Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice kaže da još uvijek nema tu informaciju. "To se sve dogovora u koordinaciji sa ministrom, a ministar je trenutno na službenom putu. Nemamo informaciju da li je neko prisustvovao komemoraciji u Donjoj Gradini" – kažu iz Kabineta ministra za Novosti.

Niti jedna državna institucija nije poslala  vijenac ni izaslanika, kaže Dervo Sejdić za Novosti.

"Pozvali smo Predsjedništvo BiH, Vijeće ministara, predsjednike entiteta, ministre, ambasadore, nevladine organizacije. Niko se nije pojavio osim ambasadora OSCE-a i gradonačelnika Brčko Distrikta. Očigledno je da im ne godi ušima ono što mi govorimo u Donjoj Gradini, niti im godi suočavanje sa zločinima koji su počinjeni u ime ideologije na kojoj žive stranke koje ih imenuju" – kaže Dervo Sejdić, iz Odbora za Rome, savjetodavnog tijela Vijeća ministara BiH.

Dalibor Tanić, glavni i odgovorni urednik portala Newipe kaže da je BiH jedina zemlja u regionu koja nije na dostojanstven način obilježila ovaj dan.

"Ne govorimo o obeležavanju u saopštenjima, izjavama, nego o tome da se postavi venac i jednom u godini dana da se akcentuje stradanje Roma u Drugom svetskom ratu. Posebno to znači danas kada je osamdeseta godišnjica stradanja. To dovoljno govori i šalje jasnu sliku i jasan signal kako se država odnosi prema Romima i prema žrtvama u Drugom svetskom ratu. Voleo bih da znam zašto Ministarstvo za ljudska prava i izbeglice, ljudi koji rade tamo ne shvataju da su direktno zaduženi za to, kao koordinatori projekata koji se provode na državnom nivou" – kaže Tanić.

Vijeće ministara BiH je 2019. godine potpisalo Poznanjsku deklaraciju kojom se obavezuje da će raditi na poboljšanju položaja romske zajednice, što znači i fokusiranje istorijskih fakata u javnom prostoru, podsjeća Tanić.

"Ovo je realnost, kao i nepoštovanje zakona o zabrani diskriminacije koji je još jedan u nizu obaveza koje se ne poštuju. Bosna i Hercegovina se obavezala da će ispuniti međunarodne obaveze i konvencije, ali ovaj dan je na neki način pokazatelj sveopšteg raspoloženja na državnom nivou. Država ne poštuje ni žive ni one Rome koji nisu više živi" – kaže Tanić.

Tanić podsjeća da je praksu nemara Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice u Vijeću ministara BiH pokazalo i 8. aprila kada je u neformalnoj atmosferi i nezvanično obilježilo Međunarodni dan Roma.

"Reč je o snažnoj volji za ponižavanjem romske zajednice i žrtava Drugog svetskog rata" – zaključuje Tanić.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više