Pod sloganom ‘Ima izać’!’ u Sarajevu je održana tzv. posljednja prva Povorka ponosa, ako računamo glavne gradove bivše Jugoslavije. Oko tisuću ljudi iz raznih krajeva nekadašnje države, ali i evropskih zemalja, šetalo je u ime ljubavi i slobode od Vječne vatre do Trga Bosne i Hercegovine, odnosno do bh. parlamenta. Nakon nešto više od sat vremena šetnje organizatori su na samom Trgu je poručili da borba za prava LGBTIQ osoba borba za sve potlačene i marginalizovane građane. Pozvali su na solidarnost svih obespravljenih, ali i onih koji to nisu.
‘Osjećamo veliku odgovornost da govorimo o svim potlačenima u društvu – Romima, radnicima, radnicama, migrantima, svima koji su na margini i trpe višestruku diskriminaciju. Pozivamo na solidarnost i empatiju. Ovo je povorka za sve nas’, rekao je Branko Ćulibrk, jedan od organizatora bh. Povorke ponosa.
Sama činjenica da se po prvi put šetalo Sarajevom ohrabrila je i Lejlu Huremović, također jednu od organizatorki, da okupljenima na Trgu BiH poruči da je svjesna da današnja povorka neće promijeniti svijet, kao i da postoji dosta LGBTIQ osoba koje svojim najbližima ni nakon svega neće moći reći ko su, ali im Povorka daje snagu i vjeru da će razbiti predrasude i da će biti bolje.
‘Tu smo, nikog ne ugrožavamo. Neka se širi ljubav’, poručila je.
Govore organizatora začinio je Damir Imamović pjesmom ‘Snijeg pade na behar, na voće’ i antifašističkim klasikom ‘O bella ciao’, nakon čega su prisutni zamoljeni da napuste Trg jer je skup zakazan do 14 sati. Nešto više od 1500 pripadnika policije obezbjeđivalo je Povorku koja je protekla bez ijednog incidenta, osim sporadičnih koškanja snimatelja kako bi uhvatili bolju poziciju za snimak ove istorijske Povorke ponosa.
Sloboda se ipak stiče postepeno, a sama Povorka je tek mali iskorak. Kao i u Beogradu, onih prvih godina održavanja Parade, i u Sarajevu je skup bio u obruču. Poruka je poslata. Čekamo da vidimo da li je i koliko shvaćena. Podsjetimo da je samo dan ranije na istom tom potezu održan kontraskup onih koji se protive Povorci i koji se zalažu za tradicionalnu porodicu. Već viđeno i u Zagrebu i Beogradu.