Novosti

Kronika

Udomljena obitelj Jovanović

Zaslugom donatora za Jasminku i Lorenu Jovanović unajmljen je stan u Zagrebu i osigurane su im osnovne potrepštine za život

Large delozacija5  3

Jasminka i Lorena Jovanović (foto Goran Borković)

Zahvaljujući brojnim donatorima, koje su okupili predsjednik Antifašističke lige Zoran Pusić i aktivisti Srpskog narodnog vijeća, obitelj Jovanović pronašla je novi dom. Radi se o unajmljenom stanu, smještenom nedaleko od njihovog bivšeg doma u širem centru Zagreba, za koji su troškove prvih mjeseci podmirili donatori. Uz stan, Jasminka i Lorena Jovanović dobile su i različite kućne potrepštine nužne za koliko-toliko normalan svakodnevni život, uključujući i televizor, budući da do svojih stvari još uvijek ne mogu doći.

Podsjetimo da su samohrana majka Jasminka Jovanović i njena kćer Lorena, odlukom suda prije dva tjedna deložirane iz svog stana zbog duga od 10 tisuća kuna. Obitelj Jovanović našla se na ulici zbog neplaćanja zajedničkih režija u zgradi. Stanari su ih tužili, njih dvije zakasnile su jedan dan sa žalbom, stan je prodan na javnoj dražbi i sudski ovršitelj ih je 24. studenog izbacio iz stana. S desetak vrećica našle su se na ulici, pa su im aktivisti SNV-a pronašli privremeni smještaj. Prije nekoliko dana je pronađen i unajmljen stan, za koji će troškove platiti donatori, dok obitelj Jovanović ne dobije preostali novac od prodaje stana. Pitanje je o kojem iznosu će se raditi, budući da su kamate na njihovo dugovanje znatno povećale iznos. Novac od njih, i to više od 250 tisuća kuna, potražuje i Centar za socijalnu skrb, čija je Jasminka korisnica već 25 godina. Problem je, naime, što su Jovanovićke izgubile svoj stan i sada moraju vratiti svu pomoć koju im je Centar dao tokom svih tih godina. Jasminki i Loreni ništa nije išlo na ruku. Tužene su po starom zakonu. Po kasnijim zakonskim odredbama, jedina nekretnina se nije mogla izgubiti zbog duga nižeg od 20 tisuća kuna, što je kasnije povećano na 40 tisuća. I potraživanje Centra za socijalnu skrb temelji se također na zakonu koji je u međuvremenu promijenjen.

Jasminka se, na žalost, sama branila na sudu, jer – kako je kazala – novca za odvjetnika nije imala. Pravnici SNV-a, koji pružaju besplatnu pravnu pomoć, pokušali su pomoći različitim pravnim mjerama nakon što im se obratila. Tražili su test razmjernosti usporedbe visine duga i gubitka doma, upozoravali na povredu ljudskih prava, uložili i ustavnu tužbu s molbom Ustavnom sudu za privremenu odgodu ovrhe, ali sve uzalud. Jasminka je pokrenula i postupak kako bi dobila nešto novca od malog dijela suvlasništva koji joj je pripao u očevom stanu u Zagrebu, ali i on još uvijek traje.

"Poznavajući tešku situaciju u kojoj se Jasminka našla nakon smrti njene majke, bez primanja, bez posla, kao samohrana majka malog djeteta, pripadnica srpske nacionalne manjine koju nigdje nisu dočekivali s empatijom, teško da bi se i drugi u toj neizvjesnoj situaciji lakše nosili sa životnim tegobama",  kazala je nakon deložacije pravnica SNV-a Milena Čalić- Jelić.

Da priča bude još tužnija, Jasmnika i Lorena izbačene su na ulicu bez obzira na činjenicu da je obiteljska liječnica najprije Loreni, a onda i Jasminki, propisala samoizolaciju zbog visoke temperature i simptoma koji su upućivali na moguću zarazu koronavirusom. Ništa nije pomoglo da sud ili ovrhovoditelj tog hladnog 24. novembra barem odgode deložaciju ili da ih premjeste u Tomislavom dom na Sljemenu, koji služi kao karantena. Pravda je bila neumoljiva. Stan je iseljen, namještaj je završio u kamionu, a one pred zgradom u kojoj je stan koji je Jasminka naslijedila od majke, s desetak vrećica u koje je stao sav njihov život.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više