Novosti

Društvo

U Rimu jubilarna godina i rekordna gradnja

Otvorenjem vrata bazilike Svetog Petra u Vatikanu, a dva dana posle i vrata kapele jednog zatvora, što od 1300. godine, od kada se Jubilej proslavlja, nijedan papa nije učinio, simbolički počinje Jubilej koji katolici slave svakih 25 godina

Large franjo

Papa Franjo krsti dijete (foto VATICAN MEDIA / ipa-agency.net )

Ustao je iz invalidskih kolica, pokucao na vrata jedne male kapele zatvora Rebibbia u Rimu i prešao preko njenog praga. Čin otvaranja posebnih svetih vrata simbolizuje početak Jubileja (Giubileo), zapravo svete godine koja dolazi svakih 25 godina. Na katolički Badnji dan, papa Franjo otvorio je sveta vrata bazilike Svetog Petra u Vatikanu, a dva dana posle i vrata kapele jednog zatvora. Do sada, još od 1300. godine, od kada se Jubilej proslavlja, nijedan papa nije tako nešto učinio. Franjo se obratio okupljenim zarobljenicima darivajući ih porukama nade i vere. Reči koje su im itekako potrebne, s obzirom na uslove u italijanskim zatvorima i na činjenicu da je tokom 2024. godine, 90 zatvorenika izvršilo samoubistvo u Italiji.

Papa je govorio okupljenim zatvorenicima bez unapred pripremljene propovedi.

“Želim pozdraviti zatvorenike koji su ostali u ćelijama i koji nisu mogli da dođu. Lep pozdrav njima i svakome od vas. Sretna Nova godina svima”, rekao im je 88-godišnji Franjo, koji je ovim činom otvorio godinu nade, koja će obeležiti jubilarnu svetu godinu čije obeležavanje počinje 24. marta, te se završava 24. decembra 2025. godine.

Takozvani „Giubileo“ uveo je papa Bonifacije VIII 1300. godine proglasivši ga tada kao za godinu Jubileja kada se „svetlost Božija približava“ i kada bi katolički hodočasnici iz svih krajeva sveta trebalo da se okupe u Rimu. Tih prvih godina, okupljali su se vernici u srednjevekovnom Rimu, na stotine i hiljade njih. Pre 25 godina, tokom poslednjeg Jubileja, glavni italijanski grad dočekao je oko 20-ak miliona hodočasnika. Ove godine očekuje se oko 35 miliona njih iz celog sveta, hodočasnika koji će u Rim, zapravo Vatikan, doći kako veruju po “oproštaj”. Prema katoličkoj tradiciji, ulazak kroz sveta vrata bazilike Svetog Petra s molitvom, ispoved i primanje euharistije ili pričesti donosi oproštenje kazni za grehe.

Međutim, ono što mnogobrojni građani Rima već mesecima ne znaju kako da oproste gradonačelniku glavnog grada, Robertu Gualtieriju, jesu neprijatnosti zbog radova i gradilišta na svakom koraku toga grada. Kako je gradonačelnikova administracija obećala radovi bi trebalo da budu gotovi i zatvoreni do početka Jubileja, 24. marta.

„Rim je danas jedno veliko gradilište, što stvara probleme građanima, ali bez kojih nema bolje budućnosti“, izjavio je već više puta gradonačelnik Gualtieri, braneći se od kritika javnosti. Iako građani strahuju da mnogi od započetih radova ipak neće biti završeni do kraja marta, a možda i znatno kasnije, gradonačelnik s druge strane garantuje da će, po planu „Next Generation Roma“, deo od izdvojenih 13 milijardi evra biti sada potrošeni za završetak svih većih građevinskih radova koji su zapravo započeti još 2022. godine.

Na portalu Roma Si Transforma (Rim se transformiše) navedeno je preko 500 planiranih infrastrukturnih i građevinskih projekata u regiji Lazio, a većina njih je u glavnom gradu. Svaki od projekta pripada jednoj od kategorija koji se odnose na kulturu, inovaciju i inkluziju. Među njima su i projekti, zapravo radovi koji se trenutno izvode, neki od njih su doduše završeni, kao što je transformisani trg Piazza Pia koja je sada pešačka zona, nekada obična ulica, a koja povezuje mauzolej „Castel Sant’Angelo“, građevinu koju je izgradio rimski car Hadrijan i koja se koristila kao papinska utvrda, sa najznačajnijim trgom u Vatikanu, posvećenom svetom Petru.

Republika Italija izdvojila je su za obnovu Rima oko četiri milijarde evra. Samo za projekte koji se tiču Jubileja, gradska uprava potrošila je gotovo 1,5 milijardu evra, dok za obnovu trga Piazza Pia izdvojeno je 80-ak miliona evra.

Iako do početka Jubileja nedostaje manje od dva meseca, u toku su još uvek mnogobrojni drugi građevinski radovi, koji će navodno olakšati pristup i omogućiti ugodniji boravak hodočasnicima koji planiraju svoj put u glavni grad Italije. Takođe, radi se i na restauracijama mnogih kulturnih spomenika i fontana, poput čuvene fontane Trevi, ali sređuju se i mnogobrojni rimski parkovi. Jedan od radova podrazumeva i uređivanje ulice Via Francigena, hodočasničke rute duge oko dva kilometara, koja čini deo drevne rute i koja se proteže od Francuske do Italije.

A kako bi se vernici lakše snašli i orijentisali tokom predstojećih dešavanja, odnedavno je dostupna i aplikacija Iubilaeum 25 uz pomoć koje oni mogu da planiraju svoj boravak. Međutim za sve one koji ne mogu u Rim tokom Jubileja, tu je sada digitalna bliznakinja bazilike Svetog Petra, koju je moguće virtuelno posetiti na web-stranici najveće katoličke crkve na svetu. Reč je o projektu AI-Enhanced Experience, koji je kompanija Microsoft lansirala u saradnji sa Fabrikom Svetog Petra (Fabbrica di San Pietro). Zahvaljujući veštačkoj inteligenciji, nastao je 3D model bazilike Svetog Petra, koju će vernici i turisti iz celog sveta moći da posete, ali i detaljno da istraže, uključujući i prostore koji su inače nedostupni ljudskom oku.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više