Novosti

Društvo

Tридeсeтa гoдишњицa Шкoлe мирa

Судиoници су пoсjeтили нajвaжниje лoкaциje у Mркoпљу у Гoрскoм кoтaру, вeзaнe уз рaд Шкoлe мирa и њeзинoг oснивaчa Фрaњу Стaрчeвићa

Large informator trideseta  %c4%87irilica

Odavanje počasti osnivaču Franji Starčeviću (1923. – 2011.)

Protekle subote u Mrkoplju su obilježeni Međunarodni dan mira i 30. obljetnica od osnutka Škole mira u Gorskom kotaru. U organizaciji te uz podršku Inicijative mladih za ljudska prava – Hrvatska, Primorsko-goranske županije, Općine Mrkopalj, OŠ Mrkopalj, Centra za studije mira i konflikata Sveučilišta u Rijeci te građana Mrkoplja održana je spomen šetnja "Putem goranskih mirovnjaka: 30 godina Škole mira u Gorskom kotaru". Sudionici su posjetili najvažnije lokacije u Mrkoplju, a koje su vezane uz rad Škole mira i njezinog osnivača Franju Starčevića (1923. – 2011.). Program je započeo u OŠ Mrkopalj prigodnim govorima, a prisutnima se obratio i zamjenik župana PGŽ Petar Mamula koji je naglasio važnost ove inicijative.

- U tim turbulentnim vremenima kada su se neke stvari prelamale nije bilo jednostavno sačuvati mir na cijelom području, ali smo to uspjeli. Ja sam tada bio 13-godišnje dijete u obitelji čovjeka koji je surađivao s Franjom Starčevićem, a koji se na području Vrbovskog zalagao za mir i uspio postići da na našem području ne bude prolivena krv, što je vrlo velika hipoteka koju danas premalo koristimo - kazao je Mamula.

Predstavnica Inicijative mladih za ljudska prava Sena Šimek uručila je ravnatelju Dragutinu Crniću i učenicima OŠ Mrkopalj spomen-ploču za koju je naglasila da će služiti ne samo u sjećanje na djelovanje Škole mira, već i kao stalni posjetnik mladim generacijama da su alternative ratnom vihoru uvijek moguće, samo u njih treba vjerovati i u njima ustrajati. O povijesti i važnosti Škole mira govorila je Valentina Otmačić iz Centra za studije mira i konflikata, a Iva Zenzerović Šloser, nekadašnja voditeljica radionica u Školi mira, ispred Centra za mirovne studije, predstavila je nalaze istraživanja polaznica Mirovnih studija koje su za temu svoga završnog rada na studijima odabrale Školu mira.

- Njima je bilo bitno kako se na poticaj malog broja ljudi, među kojima je bio i Franjo, zajednica uspjela okupiti oko jedne izrazito važne priče u tom trenutku te u napravili taj prvi korak da se očuva mir i zadrži komunikacija, da se priča dalje širi na i kroz obrazovanje – istaknula je Zenzerović Šloser.

U sklopu šetnje sudionici su posjetili kuću u kojoj je do smrti 2011. godine živio Franjo Starčević, a gdje je Nada Glad, autorica knjige "Goranski MIRovi" govorila o Franjinom životu te njihovom prijateljstvu. Posjećen je i grob Franje Starčevića na kojem su zapaljeni lampioni te položena 31 ruža - 30 ruža za proteklih 30 godina te još jedna za budućnost, a govor o važnosti sjećanja na životno djelo Starčevića održala je Šimek ispred Inicijative mladih za ljudska prava. U Kući pod Čelimbašom gdje je nekoć bila Škola mira zainteresirani su imali priliku razgovarati s bivšim polaznicima i polaznicama o sjećanjima te utjecaju na kasniji život, a predstavljen je i časopis "BBC" koji je pratio rad Škole. Šetnja je zaključena u OŠ Mrkopalj gdje su učenici izveli himnu Škole mira te razgovorom o nastavku rada na jačanju vidljivosti Škole mira i novim aktivnostima kojima će biti promovirane iste vrijednosti.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više