Neformalna mreža "Mladi ujedinjeni u miru" ove godine obeležava 30 godina rada na promociji mira i dijaloga tolerancije, a centralna manifestacija biće održana u Tuzli, 21. septembra, na Međunarodni dan mira. Mreža okuplja mlade iz tri države regiona: Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije, odnosno pet nevladinih organizacija iz Tuzle, Gornjeg Vakufa-Uskoplja, Srebrenice, Vukovara i Sombora. Umreženi kroz zajedničke interese, već tridesetak godina rade na izgradnji mira, društva tolerancije, poverenja i uvažavanja različitosti.
- Sve je počelo 1994. kada je Komitet za osnovna ljudska prava i demokratiju iz Kelna, u vreme ratnih zbivanja, odlučio da deci iz ratom zahvaćenih područja obezbedi dvanaestodnevni boravak na moru. Projekat je u početku nazvan "Odmor od rata – izgradnja mira", da bi kasnije prešao u "Mladi ujedinjeni u miru" - prisetila se inicijative za uspostavljenje regionalnog projekta Vlasta Marković iz Tuzle.
Od zbunjene petnaestogodišnjakinje postala je regionalna koordinatorka mreže. Rođena u mešovitom braku, između muslimanke i pravoslavca, Vlasta je po završetku osnovne škole želela da sazna kako razmišljaju vršnjaci iz drugih, sličnih sredina i kakav je njihov stav o onome što im je tada bilo zajedničko, a to je život u multietničkim sredinama, koje su bile zahvaćene ratom.
- Imala sam svoju istinu o onome što se dešavalo među drugim narodima i u drugim sredinama. Svi smo bili skloni verovati da je naš stav ispravan jer nam je isti nametnula sredina u kojoj smo živeli. Tek nakon nekoliko susreta, shvatila sam da je svaka sredina i svaki narod imao svoje traume, iznoseći ih na sebi najlakše načine - rekla je koordinatorka projekta.
Kroz Mrežu je prošlo 25 hiljada mladih, koji su kroz organizovanje stotinu različitih aktivnosti, upoznavali istovremeno sami sebe i druge, za koje su do tada smatrali da su im neprijateljski nastrojeni. Od početka do danas, kao prepoznatljivi i mladima možda najatraktivniji ostali su mirovni kampovi, vikend posete, različite radionice i sl.
- Mladi prvo prolaze kampove, koji se održavaju na moru, a zatim se uključuju u druge aktivnosti - ispričala nam je Dijana Antunović Lazić, izvršna direktorka Evropskog doma Vukovar, organizacije, koja je, kao jedina iz Hrvatske, u mrežu uključena poslednjih 15 godina.
Analizirajući ono što je bio prvenstveni plan i ono što se postiglo, zadovoljna je angažmanom mladih i zrelošću, koju su pokazali u sagledavanju svega što je obeležilo njihovo odrastanje, ali i u načinu prihvatanja drugih i drugačijih.
- Danas su to čvrsta prijateljstva, neki su upoznali bračnog partnera, a ono što posebno veseli je, da se mladi iz Mreže, druže i mimo programskih aktivnosti - naglasila je Antunović Lazić.
Maja Buljubašić je voditeljka projektnih aktivnosti u vukovarskoj organizaciji te asistentica, odnosno voditeljka vukovarske grupe unutar mreže "Mladi ujedinjeni u miru" poslednjih pet godina.
- U početku su mladi branili stavove koje im je nametnula lokalna sredina, koja je forsirala priklanjanje jednoj strani, a danas su otvoreniji, razgovaraju i propituju, u atmosferi nulte tolerancije na nasilje i u prostoru u kojem je u redu biti drugačiji - istakla je Buljubašić.
Prisećajući se osnovne ideje umrežavanja, a to je izgradnja mira i pomirenja, Buljubašić je rekla da se nakon svakog kampa ili bilo koje druge aktivnosti, došlo do zaključka da su mladi pomireni, jer se zapravo nikada nisu ni sukobljavali. Izvršna direktorka Evropskog doma dodala je da mladi dobro funkcionišu u svim sredinama, i ne dozvoljavaju uticaj politike na dostignuti stepen poverenja.
Mrežu "Mladi ujedinjeni u miru" čine Udruženje "Prijateljice" iz Tuzle, "Sara" iz Srebrenice, Omladinski centar Gornji Vakuf-Uskoplje, Centar za razvoj zajednica LINK Sombor i Evropski dom Vukovar.