Već je dosadno govoriti koliko je Vukovar simbolički važan za državu. Ili koliko je važno dobiti vlast u njemu. I dosadno je govoriti koliku pažnju okupira pred izbore. Važni su i Srbi u Vukovaru. Itekako važni pred izbore. A koliko su tek Srbi okarakterisani kao neprijatelji pred izbore, to ne moramo ni pojašnjavati u detalje. Evroparlamentarne nekako i pretrpimo jer nismo previše upleteni, tu i tamo koji predsednički kandidat ima negativan stav prema Srbima, dok su parlamentarni, a pogotovo lokalni izbori omiljeni za napade na Srbe. Dobro je ako ostane samo na verbalnim i medijskim napadima, ali nije bila retkost da bude i fizičkih.
Vukovarski ogranak, kao uostalom i celi Domovinski pokret, izgradio je svoju političku ideologiju na mržnji prema Srbima. Možemo napisati poseban članak o fizičkim međunacionalnim sukobima koji su nekim čudom učestali baš pred izbore od kada je na vlasti sadašnja vladajuća garnitura i njene prethodne inačice.
Mediji su preneli objavu u kojoj sestra ubijenog Vukovarčanina Slavka Baltika napada svoju snaju, koja je srpske nacionalnosti, da je provela ceo rat na strani okupatora i da je znala šta se desilo sa njenim suprugom, što su objavili i ostali bez raspitivanja o drugoj strani priče
Nešto više od mesec dana pred lokalne izbore identifikovano je još 16 žrtava rata iz Vukovara, koji su u maju prošle godine ekshumirani iz masovne grobnice na gradskom odlagalištu otpada Petrova dola. Pohvalno je što su žrtve pronađene i što će konačno imati priliku biti dostojanstveno sahranjene. Potrebno je i da se pronađu svi krivci koji su počinili zločine. Ipak, ovakve teme nepresušan su izvor novinarskih natpisa. Nakon objave vesti o identifikaciji žrtava, naslovnice su preplanule raznorazne priče iz toga perioda. U jednoj sestra ubijenog Vukovarčanina Slavka Batika napada svoju snaju, koja je srpske nacionalnosti, da je provela ceo rat na strani okupatora i da je znala šta se desilo sa njenim suprugom. Ovo je prenelo nekoliko medija u državi bez raspitivanja o drugoj strani priče. Zar je i dalje potrebno dodatno raspirivanje mržnje?
Potrebno je, ako pitate većnika u Županijskoj skupštini Vukovarsko-sremske i kandidata za župana Nikolu Kajkića. Svoju političku karijeru temelji na Srbima. Jedan od istupa ovog suspendovanog istražitelja za ratne zločine na Ovčari i bivšeg predsednika Nacionalnog sindikata policije MUP-a RH, bio je kada je govorio po medijima da Srbija za mogući rat na Kosovu regrutuje hrvatske policajce srpske nacionalnosti koji imaju i srpsko državljanstvo. Čak je naveo i 15 slučajeva koji nisu nikad dokazani, a te navode je demantovao i MUP. Sada je, za potrebe svoje kampanje, Kajkić na Fejsbuk profilu, prozvao ženu gorepomenutog Baltika da je lažirala ratni put ubijenog supruga kako bi dobijala njegovu penziju.
U Vrbovskom zabranjuju „Kumove želja“
Kajkić je sa mesta policijskog istražioca za ratne zločine na Ovčari suspendovan zbog teške povrede službene dužnosti, a sada je najavljeno da je kandidat stranke DOMiNO za vukovarsko-sremskog župana. Jasno je da u Evropi dolazi doba ekstremne desnice, a desnici naklonjena Vukovarsko-sremska županija, kao i opštine i gradovi u ovoj jedinici regionalne samouprave, postaju još desniji. Kako smo došli do toga da su u Vukovaru, pa i u celoj županiji najizglednije opcije za pobedu na lokalnim izborima imaju koalicija HDZ-DP, DOMiNO i Hrvatski suverenisti sa Mostom? Domovinski pokret se odvojio od HDZ-a i ponovo vratio u staro jato, DOMiNO se odvojio od DP-a, a suverenisti idu protiv svojih nekadašnjih koalicionih partnera iz DP-a. Tri desne opcije su raščerupane, ali i dalje najjače, a levica spava, pokušavajući da probudi stvaranjem nove gradske podružnice uspavani lokalni SDP.
Nešto manje od 400 kilometara od Vukovara udaljen je grad Vrbovsko. Fizički je to dosta daleko, ali politički se ovaj grad sve više približava Vukovaru. Njihov gradonačelnik Dražen Mufić, svojim političkim delovanjem postaje „mini Penava“. Još 2022. optužio je Srbe kako su manipulisali rezultatima sa popisa stanovništva iz 2001. i 2011. godine, upravo kao što je tvrdio za Vukovar i Ivan Penava.
Najnoviji Mufićev istup desio se proteklog vikenda kada je zabranio direktorki dečijeg vrtića u Vrbovskom da ova ustanova učestvuje u akciji „Kumovi želja“ u organizaciji Srpskog demokratskog foruma, nakon što je direktorka ranije već pristala
Najnoviji Mufićev istup desio se proteklog vikenda kada je zabranio direktorki dečijeg vrtića u Vrbovskom da ova ustanova učestvuje u akciji „Kumovi želja“ u organizaciji Srpskog demokratskog foruma, nakon što je direktorka ranije već pristala. Mufićevim posredovanjem, vrtić se povukao iz akcije, ali obećani pokloni biće u posebnoj akciji uručeni deci čiji roditelji budu pristali. „Vrtić iz Vrbovskog neće učestvovati u akciji SDF-a“, kaže Mufić, a iz SDF-a odgovaraju: „Deca će dobiti poklone!“
Na sve ove sukobe pojavljuje se i on. Kao iz pepela, vaskrsava Marko Perković Thompson. Kada se već mislilo da je njegovo vreme prošlo, izdaje hit „Ako ne znaš šta je bilo“ i pobedonosno se vraća na stare staze slave. Skoro 30 godina nakon zvaničnog završetka rata, ova pesma naravno podseća na to šta je bilo u tom istom ratu. Iako zbog porodičnih razloga nije bio često u javnosti, nakon povratka postao je popularniji nego ikad. Posledica svega ovoga je, kao što verovatno svi znate, pola miliona prodanih karata.
Ali, nisu samo duga odsutnost iz javnosti, novi hitovi, kao i proslava rukometaša jedini razlog za obaranje rekorda. „Krivi smo mi“, rekao bi Balašević, a krivi smo jer smo svojim protivljenjem njegovoj popularnosti samo iziritirali njegove fanove i na taj način doprineli da bude sve češće u javnosti i bude još popularniji. Jedan nacionalistički pevač sa primesama pastirskog roka postao je deo urbane pop-kulture, izvođač čiji se hitovi puštaju u javnom prostoru. „Anica, kninska kraljica“ nije više samo kontroverzna pesma, već deo popularne kulture. Uskoro i u vašim kafićima. A na Thompsonov koncert sručiće se i oni koji su bili na Priji i Breni jer je to deo pomodarstva.
I za kraj – neće samo Zagreb biti na nogama do i nakon koncerta. U Vukovaru je bio red ispred mesta gde su se prodavale karte, a poznato je koji grad uvek najviše trpi kada se razbukti nacionalizam.