Ključno je zaposliti kvalitetan kadar, a ne brojati krvna zrnca. Tako je glasio odgovor vukovarskog gradonačelnika Ivane Penave vijećniku Srđanu Milakoviću (DSS) koji ga je na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća optužio da diskriminira Srbe pri zapošljavanju.
Pravo pripadnika srpske nacionalne manjine na proporcionalno zapošljavanje u upravi Grada Vukovara, određeno Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina, za Penavu nije relevantna tema. On doista i misli da među vukovarskim Srbima nema "kvalitetnog kadra". Naime, u 70 raspisanih natječaja, u deset i pol godina njegovog vođenja grada, zaposleno je samo petero Srba.
Milaković tvrdi da Srbi u Vukovaru imaju pravo na zaposlenost u postotku od 29,73. "U stvarnosti je na 81 zaposlenu osobu, zaključno s prosincem 2024., 13 pripadnika srpske nacionalne manjine, što je 16 posto.
U mandatu prethodnog gradonačelnika Željka Sabe bilo je zaposleno 15 novih djelatnika, a od toga sedmero njih srpske nacionalne manjine", kazao je Milaković i dodao da je u vrijeme odlaska bivšeg gradonačelnika Grad zaposlio 58 osoba, među kojima je bilo 19 Srba, što je bilo gotovo proporcionalno tadašnjem broju Srba u Vukovaru.
Naveo je da u gradskoj upravi rade pretežno ekonomisti i pravnici te da se ne traže "nikakvi molekularni biolozi ili astrofizičari kako bi se Grad mogao pozvati na činjenicu zašto se ne zapošljavaju vukovarski Srbi". Gradonačelnik Penava optužbe je odbacio, rekavši da se "svaki natječaj provodi transparentno i zakonito".
"Ne provode se nikakve diskriminacije, pa ni one po nacionalnoj osnovi. Na neke natječaje javi se jedna osoba, na poneke dvije, tri ili četiri. Drago mi je da vodite brigu o pravima, ali mi nismo neprijatelj Ustava", odgovorio je Penava Milakoviću.
Interesantno je što o vladavini prava govori gradonačelnik koji se u protekloj deceniji više puta stavio iznad Ustava, Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, kao i iznad ustavne odluke iz 2019. o ćiriličnom pismu.
Dugogodišnje protjerivanje srpskog jezika i ćiriličnog pisma iz ravnopravne upotrebe okončano je 2022., kada se ispostavilo da Srbi u ovom gradu više ne čine trećinu stanovništva. Penava je tada svečano objavio da su se "stekli uvjeti za normalan život u Vukovaru, nakon što je popis stanovništva iz 2011. godine unio kaos i nemir u tom gradu".