Novosti

Stogodnjak

Panično bježanje iz varoši

26. 7. – 2. 8. 1924: Katastrofalan požar gotovo je do temelja opustošio Strumicu, gradić u jugoistočnom dijelu Makedonije. Kompletno stanovništvo spasilo se bijegom u okolna polja, gdje su uskoro uspostavljeni logori pod vedrim nebom

Large stogodnjak

(foto Joško Herceg/PIXSELL)

Beogradske Novosti objavljuju ulomke iz priloga što ga je, za prigodnu spomen-knjigu, napisao predsjednik Skupštine Ljuba Jovanović, a u povodu 10. godišnjice početka Velikog rata: "Koncem meseca maja ili početkom juna 1914. obavestio je tadanji ministar predsednik Pašić članove kabineta da neki studenti i članovi nacionalističkih organizacija u Bosni, koji borave u Beogradu, spremaju atentat na austrijskog naslednika prestolja prilikom njegova boravka u Sarajevu. Ujedno je g. Pašić obavestio o merama da se spreči povratak tih lica u Bosnu.

Stojan Protić, tadanji ministar unutarnjih dela, obavestio je sve pogranične vlasti da bezuslovno spreče taj povratak. Ali, neki od pograničnih glavara bili su također članovi urote i nisu postupili po nalogu, izjavivši da je on prekasno stigao i da su spomenuta lica već prešla granicu… U pripremama za svetski rat Austro-Ugarska je tako dobro umela maskirati sve pripreme, da ni u Petrogradu, ni u Londonu, ni u Parizu nisu imali nikakove sumnje da se nešto sprema. Otuda je čak uveravana srpska vlada da može biti mirna, jer nema nikakvih opasnosti.

Srpski političari verovali su u mirne namere Austrije i u tom verovanju išli u svemu tako daleko da je, recimo, vojvoda Putnik otišao u banju Gleichenberg, a g. Pašić na dopust u Solun… Srpska je vlada preko svojih poslanika u inostranstvu obavestila vlasti da je pripravna podupreti svaku austrijsku istragu koliko god ne bude povređen srpski suverenitet. Osim toga srpski poslanici u Londonu, Parizu, Beču i Berlinu obaveštavali su srpsku vladu o svemu, ali vlada nije dobila ni jednu od tih poruka, jer je očito da je Austriji uspelo da pohvata sve te izveštaje. Tek je sredinom juna stiglo u Beograd jedno pismo bečkog poslanika Joce Jovanovića o austrijskim pripremama za rat.…"

 

Katastrofalan požar gotovo je do temelja opustošio Strumicu, gradić u jugoistočnom dijelu Makedonije. Novine javljaju da je vatra "nešto iza podneva izbila u sredini varoši i to na više mjesta, kao da je bila podmetnuta. Iako su u gašenju požara sudjelovali žandarmerija, vojska i građanstvo vatra se, zbog jakog vjetra, proširila i na gradsku periferiju. Ljudi su panično bježali iz varoši, a više osoba je ranjeno... Plamen je najprije buknuo kod jedne slastičarne, u blizini koje su se nalazile trgovine s benzinom i petrolejem, što je izazvalo brojne eksplozije.

Kompletno stanovništvo Strumice spasilo se bijegom u okolna polja, gdje su uskoro uspostavljeni logori pod vedrim nebom. Šteta je ogromna…" Zanimljivo je da je to – u kratkom vremenu – bio već drugi katastrofalni požar u gradiću. Prvi puta vatra ga je opustošila 1913. godine, kad su Grci morali napustiti grad, a prije nego što su to učinili, zapalili su ga sa sve četiri strane.

 

"Vrlo inteligentan Slovenac, star 23 godine, blond, komercijalno i svestrano naobražen, agilan, simpatičan i idealan gospodin, planinar i sportmen, sklon svim vjerama, na dobroj poziciji, ali trenutno bez većih novčanih sredstava, traži poznanstvo dobro situirane dame, gospođice, udovice ili rastavljene žene, koja ga može tri mjeseca financirati da načini sjajnu karijeru, ugledan i rentabilan položaj, a kasnije i veliki miraz. Ženidba nije isključena. Sve po dogovoru. Krasna budućnost za svaku ženu! Ponude pod 'stroga diskrecija u Gundulićevoj ulici 11…'" stoji uz ostalo ženidbenom oglasu broj 2115.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više