Novosti

Stogodnjak

18. 12. – 25. 12. 1920.

I dalje traje štrajk rudara u Trbovlju i okolnim ugljenokopima koji su organizirali komunistički aktivisti. Računa se da štrajka najmanje 10.000 rudara. Oni traže poboljšanje uvjeta rada, kao i veća materijalna prava

Large stogodnjak

(foto Vjeran Žganec Rogulja/PIXSELL)

Čelnik crnogorskih republikanaca Jovan Đonović dao je veliki intervju talijanskom listu "Sekolo". "Golemom porastu republikanske stranke doprinijela je najviše činjenica što su Crnogorci imali hrđavog kralja, kojeg su zbacili s prijestolja, i narod koji se nerado klanja kralju, pa makar on bio i drukčiji. Uza sve to više od 30 posto crnogorskih birača živjelo je u Americi, gdje su imali priliku da vide da se u republici bolje živi nego u monarhiji. Naši birači …su nam preporučili da zahtijevamo republiku s jednim zakonodavnim tijelom koje treba da bude jače od svake kraljevske vlasti. Što se tiče komunizma, on se u Crnoj Gori javio spontano, kao i u mnogim drugim krajevima, koji su osuđeni na sirotinju…" Đonović se osvrnuo i na djelovanje pristaša bivšeg kralja Nikole: "Ne može se reći da u Crnoj Gori nema nikog koji žali za bivšim kraljem…U crnogorskom selu, recimo, svrgnuti kralj nema pristalica. Za pobune o kojima se dosta čulo i čitalo krivi su većim dijelom talijanski krugovi, a to potvrđuje i sadržaj lista 'Glas Crnogoraca' koji izlazi u Italiji i iza kojeg stoje simpatizeri bivšeg kralja Nikole. U njemu se Crnogorce pozivalo da ne izađu na izbore i pritom im se čak i prijetilo. Međutim, ništa nije pomoglo: glasalo je čak sedamdeset posto Crnogoraca unatoč prijetnjama, hrđavom vremenu i slabim komunikacijama… U političkom pogledu narod traži da naša jugoslavenska država bude republika…" izjavio je uz ostalo Đonović.

Vlada u Beogradu razmatra molbu štaba izbjeglog ruskog generala Vrangela da se u južnoj Srbiji dozvoli kolonizacija donskih Kozaka. U tu svrhu oformljena je posebna komisija, sastavljena od predstavnika Ministarstva unutrašnjih poslova, agrarne reforme, socijalne politike, vanjskih poslova i rata koja bi trebala donijeti konačnu odluku. Međutim, već na prvom sastanku kolonizaciji se usprotivilo više predstavnika spomenutih ministarstava, najviše zbog golemih materijalnih izdataka, ali i zbog činjenice da bi to – kako su kazali – "usporilo naseljavanje naših državljana koji su već podnijeli molbe…" U prijedlogu se navodi da bi se Kozaci naselili uglavnom oko Drenice i da ih, zajedno s porodicama, ima oko 7000. Računa se da bi troškovi ovog naseljavanja iznosili najmanje 120 milijuna dinara.

I dalje traje štrajk rudara u Trbovlju i okolnim ugljenokopima koji su organizirali komunistički aktivisti. Računa se da štrajka najmanje 10.000 rudara. Oni traže poboljšanje uvjeta rada, kao i veća materijalna prava.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više