Novosti

Politika

Smjene i opsjene

Direktor policije Veljović smijenjen je zato što se policija – po riječima ministra Stefanovića – sprema na reforme, a on je već dugo godina na čelu policije, pa bi mu teško bilo donositi reformske odluke

Stidex4rczlg01w7wo8tsf919ed

Milorad Veljović – smjena zbog 'reformi' (foto Pixsell)

Godina u Srbiji završena je smjenama: najprije dugogodišnjeg direktora policije Milorada Veljovića, koji je za utjehu dobio funkciju savjetnika premijera Aleksandra Vučića za sigurnost, te također dugogodišnjeg direktora kardiološke klinike Dedinje, dr. Boška Đukanovića. Potonji je smijenjen, kako je to obrazložio ministar zdravlja Zlatibor Lončar, ‘zbog smjene generacija’. Sam Đukanović kaže da je smijenjen zato što ne voli Vučića i zato što je to javno govorio, a vijest o njegovoj smjeni pojavila se tek prvih dana nove godine, jer je odluka donesena 31. prosinca, pa to nije imao tko da objavi, jer su dnevne novine izašle kao trobroji.

Direktor Veljović je, pak, smijenjen zato što se policija – prema riječima ministra dr. Nebojše Stefanovića – sprema na reforme, a on je već dugo godina na čelu policije, pa bi mu teško bilo donositi ‘teške’ reformske odluke. Od njih, najavljeno je smanjenje zaposlenih u MUP-u Srbije (u isto vrijeme kad gradske vlasti Beograda planiraju zaposliti dodatne stotine komunalnih policajaca koji, uzgred, imaju veće plaće od ‘prave’ policije), novi zakon o policiji i buduća dozvola da policajci uz ostalu opremu nose i elektrošokere. U isto vrijeme kad je uoči Nove godine javnosti spektakularno objavljena policijska akcija ‘Rezač’ u kojoj je uhićeno 79 ljudi, od kojih su neki za vrijeme bivše vlasti bili na visokim i značajnim položajima, praktično su smijenjeni dosadašnji tužitelji za borbu protiv organiziranog kriminala i ratne zločine. Miljko Radisavljević, dosadašnji tužitelj, fotelju je voljom Skupštine Srbije prepustio advokatu iz Čačka Milanu Nenadiću, za kojega se otkrilo da je konkurirao i za mjesto tužitelja u Čačku, te da je na tamošnjem testu – za razliku od ovog za ‘specijalnu’ funkciju na kojem je briljirao – imao dvostruko manje bodova. Svejedno, postavljen je i od 1. siječnja je na funkciji. Mjesto tužitelja za ratne zločine Vladimira Vukčevića, pak, nije preuzeo nitko, jer od pet kandidata niti jedan u parlamentu nije dobio dovoljno glasova. Otpočetka se u ‘pravosudnoj čaršiji’ nagađalo da bi na to mjesto trebala zasjesti mlađahna tužiteljica meteorske karijere, koja je u Specijalno tužilaštvo za ratne zločine dospjela ravno s mjesta zamjenice osnovnog tužitelja i koja je u svom programu (svi kandidati su ga morali predočiti) navela da bi, kad bi bila izabrana, odmah radila na procesuiranju svih kaznenih djela ratnih zločina iz hrvatskih vojno-policijskih operacija ‘Bljesak’ i ‘Oluja’, te uvela timove za predmete ratnih zločina na području Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Kosova, što je teza koju su u skupštinskoj raspravi kao neophodnost isticali i bivši radikali, danas naprednjaci.

Nakon što je pao prvi snijeg, Vučić je sazvao nadležne ministre i dao im 'operativni plan' za čišćenje snijega

Vijest iz postprazničnog ‘Danasa’ da je upravo ona postavljenja za vršiteljicu dužnosti demantirana je nakon dva dana, te valja sačekati rasplet. U međuvremenu, od onih spominjanih 79 spektakularno, uz prisustvo kamera, uhićenih u akciji ‘Rezač’ tek nekolicina je zadržana u pritvoru, ali je javnost dobila svoju porciju opsjene da se vlast bori protiv kriminala i korupcije. Istraživanje Transparency Internationala iz 2014. godine kaže da je Srbija u odnosu na godinu ranije pala za šest mjesta na tabeli korupcije, na 78. mjesto od ukupno 175 država, pa je u društvu Svazilenda, Crne Gore, Tunisa i Benina. Do danas nisu riješene problematične 24 privatizacije (i neće, očito) koje je ova vlast naslijedila i obećavala da će sve biti rasvijetljeno. Na sve to, dodate su nove afere, od Beograda na vodi do prodaje zemlje u Vojvodini, od toleriranja nekadašnjih tajkuna do stvaranja novih, naprednjačkih, od partijskog zapošljavanja do nerješavanja problema gubitaša i javnih poduzeća…

Za to vrijeme, svakodnevno sipaju obećanja političara, najviše premijera koji je u svemu nezamjenjiv, pa je i nakon što je pao prvi snijeg u Srbiji on sazvao nadležne ministre i dao im ‘operativni plan’ za čišćenje snijega. Da nije njega, jasno, bili bismo još više zatrpani, a ni struje ne bi bilo. Usput, gradonačelnik Beograda Siniša Mali napao je građane koji, eto, sjede u toplim foteljama i kritiziraju gradske službe, umjesto da se i sami uhvate lopate, makar su i porez na stan u kojem stanuju platili. Za usporedbu: duplo veći Beograd čistilo je sto ekipa, dok ih je u Zagrebu angažirano više od 200! Premijer je posljednjih mjeseci prošle godine obećao silne tvornice i radna mjesta, ulazak Googlea u Srbiju, investicije u FAP Priboj, u rudarski kompleks u Boru, novu prugu Beograd-Budimpešta po kojoj će vlakovi voziti 300 na sat najkasnije 2018. godine (tim povodom je svečano otvorio tri željeznička praga u Beogradu!), privatizaciju pančevačke Azotare i Petrohemije, izvoz govedine u Kinu, tvornice u Priboju, Nišu, Vranju itd., novu prugu Beograd-Sarajevo, te pruge Kraljevo-Priština-Skoplje, novi nogometni stadion (najveći u regiji) u glavnom gradu, kupovinu Luke Bar… Imalo bi se svega i svačega nabrajati, obećanja su praktično svakodnevna, pa i ono da će ‘Srbija krajem 2016. godine, a najkasnije početkom 2017. godine imati više kilometara auto-puta od Hrvatske’! I smjenu ministra prostaka Bratislava Gašića je obećao, ispunio nije. Naprotiv, ovaj je i dalje na čelu vojske, čiji su pripadnici u novogodišnjoj noći u Kruševcu konobarili kuhano vino i vruću rakiju za publiku Svetlane Cece Ražnatović.

Slobodno se može reći da Gospodar Vučić laže toliko uvjerljivo da je uspio u svoje reformatorske sposobnosti uvjeriti čak i Denisa Kuljiša i Gorana Milića, koji ga na sva usta uokolo hvale. Istraživanja kažu da u srpskoj javnosti – prema kojoj se ponaša bez imalo poštovanja, za razliku od snishodljivog odnosa prema stranoj – i dalje ima uvjerljivu podršku, čak oko 50 posto. No, zanimljivo je nedavno objavljeno istraživanje Nove srpske političke misli, iz kojeg njen urednik Đorđe Vukadinović izdvaja: ‘Zanimljivo je i to da bar 50 odsto birača SNS-a, ako ne i više, na pitanje o izboru stranke odgovara da ne bi glasali za SNS, već za Vučića’, te navodi dijalog: ‘Anketar: ‘Za koga biste glasali?’ Ispitanik: ‘Za Vučića.’ Anketar: ‘Mislite, za SNS?’ Ispitanik: ‘Rekao sam vam, ne za SNS, već za Vučića’.’

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više