Na nedavnoj tematskoj sjednici Skupštine Karlovačke županije govorilo se o ‘Stanju sigurnosti na području Karlovačke županije sa posebnim naglaskom na kretanje migranata’. Uz karlovačkog župana Damira Jelića (HDZ), prisustvovali su SDSS-ov dožupan Mirko Martinović, zamjenik glavnog ravnatelja policije Josip Čelić, pomoćnik glavnog ravnatelja policije i načelnik Uprave za granicu Zoran Ninčeno te načelnik PU Karlovačke Darko Bratić.
O radu PU karlovačke govorio je načelnik Bratić koji je prisutne upoznao sa stanjem sigurnosti, kao i sa problemima nelegalnih prijelaza državne granice od strane migranata. Zamjenik i pomoćnik glavnog ravnatelja policije Josip Ćelić i Zoran Ničeno upoznali su vijećnike o postupanju granične policije te financijskim potporama iz fondova EU za zaštitu državne granice, odnosno granice EU.
Bitno je za naglasiti da Karlovačka županija graniči sa Republikom Bosnom i Hercegovinom u dužini od 55 kilometara. Sela uz granicu su naseljena kako sa hrvatskim tako i sa srpskim stanovništvom, u općinama Vojnić, Krnjak, Slunj, Saborsko, Ogulin, Plaški. Stanovništvo je pretežno staračko što izaziva posebnu zabrinutost kod ljudi, a često su bilježene provale u kuće, krađe kao i brojne zapaljene drvene kuće u kojima se izbjeglice kriju i griju. To je posebno zabilježeno uz granicu s BiH te na dijelovima Korduna.
831 nezakonitih migranata je u prvih 11 mjeseci ove godine uhvaćeno u Karlovačkoj županiji. Migrantima pomažu i pojedinci koji su uvidjeli mogućnost lake zarade. Na području PU karlovačke uhvaćeno je oko 120 krijumčara. To je povećanje za 89 posto u odnosu na prošlu 2017. godinu. Policija je iskazala, kaže dožupan Mirko Martinović, da razumije zabrinutost vijećnika, ali i stanovnika onih područja kojima migranti prolaze. Zbog velikog pritiska migranata tri su policijske uprave, karlovačka, sisačko – moslavačka i ličko – senjska povezane, pa njihovim snagama dolaze dodatne u pomoći.
Značajna pomoć u opremanju i financiranju rada stiže iz Europske unije pa tako danas MUP raspolaže najmodernijom sofisticiranom opremom za obavljanje ovih zadaća. Zaključeno je da bez obzira na stalnu prisutnost određenog broja migranata uz državnu granicu s RH sigurnost građana, pa tako i u Karlovačkoj županiji, nije narušena.
O pritužbama domaćih i međunarodnih organizacija za zaštitu ljudskih prava na račun dokazanih slučajeva fizičkog nasilja nad migrantima, na sjednici nije bilo govora. Kao niti o desetak slučajeva smrti migranata u Karlovačkoj županiji zabilježenih ove godine.