Novosti

Politika

Rasizam za olimpijsku pobjednicu

Italijanska odbojkašica Paola Egonu rođena je u Nigeriji, odavno živi u Italiji, predvodila je nacionalni tim do zlata u Parizu. Njoj u čast umetnica Laika napravila je mural koji je zašaran crvenom bojom, a antirasističke parole su prefarbane. S rasizmom se suočava kroz karijeru, a u aktualnom slučaju "istaknuo" se bivši general i europarlamentarac Vannacci

Large mural  1

Mural posvećen Paoli Egonu (foto LaPresse/Sipa USA/PIXSELL)

Novinarka televizije SkySport Cristiana Buonamano je, komentarišući tehniku talijanske odbojkašice Paole Egonu, uporedila njenu igre s načinom na koji se kreću majmuni, nazvavši je "una schimia". U prevodu, majmun u ženskom rodu, majmunka koja ima snagu životinje i sa kojom retko ko može da se poredi. Novinarka je kasnije svoju izjavu pravdala da je komentar bio bez loše namere. Njen komentar je ubrzo postao viralan, a na račun odbojkašice zbijale su se "šale", ali se moglo čuti i oštre kritike zbog diskriminacije i rasizma koji prate karijeru odbojkašice, 25-godišnje kapitenke talijanske reprezentacije čiji su roditelji iz Nigerije.

Iako je rođena u italijanskom gradu Padovi i njen maternji jezik je italijanski, boja njene kože je nešto što često smeta i najvernijim navijačima reprezentacije. Paola Egonu više puta je doživela da navijači protivničkog tima na tribinima skaču kao majmuni, imitirajući je. Na jednoj utakmici su roditelji devojaka protivničkog tima iz Treviza imitirali majmune pokušavajući da tako obeshrabre najbolju italijansku odbojkašicu. Osim što je svakog puta pokazala protivnicima kako se igra odbojka, Egonu je pored sporta, odlučila da postane i aktivistkinja, te zagovornica društvenih promena i inkluzivnosti učestvujući u mnogim kampanjama i važnim diskusijama o identitetu, rasi i seksualnoj orijentaciji.

Na Olimpijskim igrama u Parizu, ženska italijanska reprezentacija osvojila je zlatnu medalju pobedivši u finalu Sjedinjene Američke Države, rezultatom 3-0. To je prva zlatna medalja na olimpisjkim igrama za italijanske odbojkašice, a u čast najbolje među njima Paole Egonu, street art umetnica Laika nacrtala je mural na zidu zgrade preko puta Nacionalnog olimpijskog komiteta u Rimu. Ilustracija koja prikazuje Egonu u skoku udara loptu na kojoj piše "Stop Rasizmu", bila je čitava čitav jedan dan. Dok je crtež još uvek bio nedirnut, Laika je fotografije tog rada objavila na svom profilu na Instagrama i napisala: "U našoj zemlji više nema mesta za ksenofobiju, rasizam, mržnju i netoleranciju. Rasizam je društvena pošast koja se mora pobediti. Raditi na tome kroz sport je veoma važno. Verujem u budućnost inkluzivnosti, dobrodošlice i poštovanja ljudskih prava."

Međutim, crvenom bojom neko je obojio crnu boju kože najbolje odbojkašice. Taj neko prefabrao je i belom bojom natpis na odbojkaškoj lopti koji poziva na zaustavljanje rasizma. Vandalistički čin naišao je na osudu velikog dela javnosti, čak i onih političara koji zastupaju desne ideje. Među njima, prvi se oglasio ministar inostranih poslova Antonio Tajani koji je na svom X profilu osudio ovo "rasističko delo", te dao podršku "našoj Paoli", kako je napisao. Potom je ministarka turizma, poznata desničarka Daniela Santanchè, takođe na profilu na društvenoj mreži X (nekadašnji twitter), napisala da je "tužno da moramo davati vidljivost kukavičkom gestu onih koji su narušili mural sjajne Paole Egonu. Svaki oblik rasizma se mora osuditi i boriti se protiv njega.“

Čuli su se i komentari onih koji su ostali verni svojim stavovima, poput Roberta Vannaccija, danas europarlamentarca desničarsko-populističke Lige, koji je izjavio da Egonu nema italijanske crte lica i samim tim ne može biti Italijanka, iako je ona državljanka te zemlje postala svojim punoletstvom. Ovaj bivši general zaradio je vojnu suspenziju i smanjenje plaće zbog svoje knjige iz 2023. "The World Upside Down". Knjiga je među bestselerima na platformi Amazon, a u njoj Vannacci optužuje ekologe, levičare, feministkinje, Jevreje, te nezaposlene za haotičan svet u kojem živimo. Najšokantnije izjave u njegovoj knjizi, a koje su bile glavni razlozi zbog kojih je smenjen, bile su usmerene na LGBTIQ+ zajednicu i Italijane koji imaju crnu boju kože. Bez obzira na ideje i knjigu koja je mnoge šokirala, Vanacci je svoje mesto ubrzo pronašao u Evropskom parlamentu.

Italijanska premijerka Giorgia Meloni, za sada se ne izjašnjava o slučaju Egonu, koji je otvorio i pitanje usvajanja novog zakona o državljanstvu, takozvani "ius scholae". Za zakon koji bi omogućio deci stranim državljanima dobijanje talijanskog državljanstva, a koja su u Italiju došla do svoje 12. godine i u njoj završila školu, Meloni je rekla da u ovom trenutku nije prioritet.

Paola Egonu je državljanstvo dobila tek po punoletstvu. Rođena u zemlji koju oseća kao svoju i za sebe kaže da je Italijanka. Iako možda njena boja kože i crte lica nisu svima po meri, ona je najbolja italijanska odbojkašica ikada.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više