Od baranjskih pustara koje su bile popularne u vreme beljskog gazdinstva, i na kojima je mahom živela ondašnja beljska radna snaga, danas su ostali samo tragovi. Od brojnih pustara poput Brestovca, Jasenovca, Kozjaka, Mirkovca i drugih opstalo ih je tek pet - šest i samo je pitanje vremena kada će se i njihovim izumiranjem ugasiti baština koja datira još iz 19. veka.
Da je tome tako najbolje govore brojke. Prema popisu stanovništva iz 2001. godine u pustari Jasenovac živelo je 95 stanovnika, a u Sokolovcu 55 stanovnika. Samo deset godina kasnije u Jasenovcu je popisano 35, a u Sokolovcu 14 stanovnika. Iz spomenutih brojki lako se da zaključiti da na obe pustare broj stanovnika treće životne dobi stalno opada. U njima nema uslova za gradnju komunalne infrastrukture bez koje je nezamisliv život dostojan čoveka.
Svesna tihog ali neumitnog nestanka tih naselja, Opština Kneževi Vinogradi odlučila je smestiti stanovnike tzv. ‘pustaraše’ na jednoj lokaciji, i to na samom izlazu iz Kneževih Vinograda prema Suzi gde je u završnoj fazi gradnja stambene zgrade sa dvadesetak stanova. Inicijativa za gradnju zgrade krenula je pre više od tri godine. Opština Kneževi Vinogradi zemljište je otkupila od prijašnjih vlasnika, i korak po korak uspešno rešila imovinsko-pravne odnose što je bio i pretposlednji zahvat pre konačnog useljenja novih stanara.
Planirano useljenje u zgradu, vrednu preko šest miliona državnih kuna, planirano je do kraja godine. Useljenjem će dvadesetak porodica iz pustara Jasenovac i Sokolovac konačno steći uslove za život dostojne 21. veku. Da li će ‘pustaraši’ useljenjem u nove stanove imati i život na kakav su navikli na pustarama, što je želja opštinskih čelnika, ostaje da se vidi. Kada govorimo o gradnji stanova u Kneževim Vinogradima, ova opština poslužila je i kao model za izgradnju višestambenog objekta do tridesetak stanova u Belom Manastiru.
Izgradnja tih stanova, prema rečima čelnih ljudi u jedinom baranjskom gradu, dogovorena je krajem juna na sastanku s Nikolom Mažarom, glavnim tajnikom Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje. Procenjena vrednost radova iznosi peko deset miliona kuna, a zgrada bi se gradila u Osječkoj ulici na lokaciji pored tzv. braniteljskih zgrada. Aktivnosti na izradi projektne dokumentacije počinju već ove godine, a početak gradnje planiran je za sledeću godinu. Vest je to koja će svakako obradovati one koji još uvek nisu rešili stambeno pitanje, a takvih je puno, jer Grad Beli Manastir već dugi niz godina ima hronični problem sa stambenim zbrinjavanjem doslovno svih kategorija stanovništva.