Novosti

Kronika

Prva desetljetka

Jubilarna godišnjica Ateljea ‘Janja Gora’: Pokretači Ateljea, koji se nalazi nedaleko Plaškog, raznim aktivnostima na Dan otvorenih vrata, 6. augusta, obilježit će okruglu obljetnicu svoje keramičke družine

9coj6x9xc1dsmpdjyrzvtoygc73

Druženje u Ateljeu "Janja Gora"   (foto Jang Man)

Na desetu godišnjicu Ateljea Janja Gora, u istoimenom mjestu nedaleko od Plaškog, 6. augusta od 17 sati održat će se Dan otvorenih vrata. Svi zainteresirani moći će učestvovati na radionici gline i vatre, paljenju unikatne peći anagama, demonstraciji keramičkih tehnika te međunarodnoj izložbi keramike. Tog prigodom bit će otvoren i skulpturalni dio ateljea na otvorenom, a druženje će potrajati do dugo u noć uz muzički koncert mladih umjetnika.

- Želja nam je nizom aktivnosti podsjetiti na protekle godine stvaranja i radosti, ali i borbe kroz koju smo prošli. Želimo zahvaliti svima koji su vjerovali u naš rad te na različite načine pomogli u stvaranju ateljea u koji je uključeno mnogo ljudi, od kojih svaki na svoj način upotpunjuje ovu vrijednu umjetničku priču - kazao je u razgovoru za ‘Novosti’ Branko Šupica, koji je sa suprugom Danijelom Pešut pokrenuo atelje 2006. godine, kada je u tom malom mjestu održana prva međunarodna kolonija keramičara pod vodstvom Loua Smedsa iz Belgije.

Događanja u Ateljeu ‘Janja Gora’ česta su i raznolika. Umjetnici se u njemu najčešće izražavaju putem medija gline, no tamo se organiziraju i druge vrste druženja poput večeri poezije i predavanja o permakulturi. Dva-tri puta godišnje na toj lokaciji gostuju i umjetnici iz inozemstva, željni iskustva zajedničkog paljenja unikatne peći za keramiku na drva. Tako je u dva navrata gostovao majstor i voditelj škole čajne ceremonije iz Japana, pokazavši neraskidivu vezu keramike iz anagame i bogate istočnjačke tradicije čaja.

Proizvodi nastali u Ateljeu ‘Janja Gora’ su unikatni i nema ih puno, jer se svaki izrađuje ručno i uglavnom za posebne prilike. ‘Pra-jaja’, jedan od proizvoda, tako krasi domove i uredske prostore, kao i razna druga unikatna rješenja koja ponekad ovi umjetnici predstave na nekom sajmu ili izložbi. No, s njihovim radovima građani se najčešće upoznaju tek kad dođu u Janju Goru.

- Inspiraciju za našu ručno izrađenu keramiku pronalazimo u prirodnom okruženju oko nas, kao i u duhovnom i naučnom radu velikana poput Nikole Tesle, Viktora Šaubergera i Rudolfa Štajnera. Keramikom pokušavamo objediniti svijet misaonog i kreativnog, želimo ih pretočiti u nešto opipljivo, odnosno stvoriti formu koja prenosi ideju. Posebna inspiracija su nam Japodi, narod koji je živio na ovim prostorima prije dolaska Rimljana. Njihova još uvijek nedovoljno istražena umjetnička ostavština za nas predstavlja priliku da se premoste stoljeća nemira i sukoba te da keramikom progovorimo o načelima njegovanja života i smrti u njihovoj primarnoj formi, kao što su to znali stari narodi - zaključuje Šupica.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više