Novosti

Kultura

Premijera filma o tvornici Gredelj

U sklopu Human Rights Film Festivala u Zagrebu je održana hrvatska premijera dokumentarno-igranog filma Gorana Devića "Što da se radi?" o ubijanju tvornice koja po Gredelju nosi ime

Large gredelj

Iz filma "Što da se radi?" (foto "Što da se radi")

Par ulica dalje od Vinogradske ceste u kojoj je u decembru prije 82 godine mučen i umro Janko Gredelj, održana je hrvatska premijera filma o ubijanju tvornice koja po Gredelju nosi ime. Novi dokumentarno-igrani film "Što da se radi?" redatelja Gorana Devića 4. decembra je otvorio 21. izdanje Human Rights Film Festivala.

Film je sniman deset godina, od 2012. kada je Gredelj gurnut u stečaj. Država, koja je bila vlasnik tog giganta zagrebačke industrije, odlučila je od Gredelja i 1500 radnika i radnica dignuti ruke. U glavnom fokusu filma je Željko Starčević, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske i najrobusniji sindikalist Gredelja.

Radnja kreće od samoubojstva Starčevićevog zamjenika sindikalista Mladena Mladenovića, koji se ubio 2012. nakon prvih većih prosvjeda i sindikalnih trzavica. Dalje kroz film pratimo kako prolaze mjeseci i godine, kao da idemo po postajama privatizacijsko-tranzicijskog križnog puta.

Kamerom je zabilježeno prvo pojavljivanje stečajnog upravitelja Pere Hrkaća pred radnicima, zatim razjedinjavanje radnika dijeljenjem otkaza i razbijanjem sindikata, prosvjedi na kojima im se broj osipa, polaganje nade u obilaske predizbornih stožera, zabrana prilaska radnicima novim pogonima tvornice i snimanje spota za pjesmu popularnog zagrebačkog benda u starom pogonu, razočaranje svakom novom -starom vladom i strankom, radnici koji prvi put sebe gledaju na ekranu i kolektivno pucanje po šavovima prilikom osvrta na vlastiti život.

Svjedočimo i prodaji Gredelja 2021., kada ga je preuzela slovačka firma Tatravagonka, čime je namireno 49 posto radničkih potraživanja. Trebalo bi nam zbog toga biti malo lakše, ali premalo je to malo.

Emocionalnom prožetošću Devićev film na pitanje "Što da se radi?" ne odgovara, nego ga ostavlja da nam visi kao malj nad glavom, već zakucanima u procjepu tuge i bijesa. Film je posvećen svim radnicima Gredelja koji su u međuvremenu umrli, njih pedesetak.

Uz dugi aplauz, dio radnika je nakon projekcije izišao na pozornicu Kinoteke. "Eto, postali smo glumci", kazao je Starčević. Film će reprizno biti prikazan u subotu 9. decembra u 14 sati, a ulaz je slobodan.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više