Novosti

Politika

Postupanje - tajno

Dok se po neposrednoj okolici Splita širio zastrašujući požar, hrvatsku javnost je u ponedjeljak potreslo policijsko privođenje u Zagrebu Ivana Bobetka, sina pokojnog generala zbora Janka Bobetka, ratnog zapovjednika Hrvatske vojske

7b5n0dpjxmfj4ak8871cd1c63ll

Sisak (foto Jovica Drobnjak)

Dok se po neposrednoj okolici Splita širio zastrašujući požar, hrvatsku javnost je u ponedjeljak potreslo policijsko privođenje u Zagrebu Ivana Bobetka, sina pokojnog generala zbora Janka Bobetka, ratnog zapovjednika Hrvatske vojske. Iako se ime Ivana Bobetka, koji je do formiranja Hrvatske vojske bio ratni načelnik Kriznog stožera za Sisak i Baniju, često spominjalo u slučajevima ubojstva srpskih civila u Sisku 1991. i 1992. godine, sama informacija o Bobetkovom privođenju probudila je duhove ratne prošlosti i digla na noge Generalski zbor. U medijima je vladala neizvjesnost je li Ivan Bobetko priveden kao osumnjičenik ili kao svjedok sve dok DORH nije otkrio da je Bobetko pozvan samo radi ‘davanja točno određenih obavijesti o moguće počinjenim zločinima na području grada Siska tijekom 1991. i 1992. godine’.

Naravno, po ustaljenoj praksi, DORH nije mogao govoriti o detaljima jer ‘postupanje tijekom izvida je tajno’. Pojedini hrvatski mediji nisu krili iznenađenje o ponovnom izvlačenju slučaja Sisak te su Bobetkovo privođenje povezali s čim drugim nego sa skorašnjom obljetnicom Oluje uoči koje je ‘popularno maltretirati branitelje’, a ove godine su zaključili da je ‘grah pao na Bobetka’. Kako je slučaj Sisak već jednom dobio sudski epilog, desni hrvatski krugovi očekivali su da je time istraga o zbivanjima u Sisku završena, odnosno da je 2011. sa smrću ratnog načelnika sisačke Policijske uprave Đure Brodarca u osječkom pritvoru i pravomoćnom presudom njegovom ratnom zamjeniku Vladimiru Milankoviću 2014. na deset godina zatvora, stavljena i točka na sisačka ubojstva.

Upravo u iskazima svjedoka, na suđenju Milankoviću u Osijeku, Ivan Bobetko često je spominjan kao zapovjednik spornih akcija iz tog razdoblja i čovjek koji je imao stvarnu ovlast na sisačkom području u vrijeme nestanka i ubojstava srpskih civila čiji broj, koji po raznim spiskovima prelazi stotinu, vjerojatno nikada neće biti utvrđen. Koliko su hrvatski mediji iskazali brigu za Bobetkovu posjetu policiji u Heinzelovoj, toliko za prisjećanje o načinu odvođenja i svirepim ubojstvima srpskih civila te o traumatičnim događajima kroz koje obitelji ubijenih prolaze već dvije decenije, nije bilo ni slova.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više