Novosti

Politika

Podupiranje civilnog društva je podupiranje demokracije

Kroz naša bespovratna sredstva, Norveška pomaže smanjiti socijalne i ekonomske razlike diljem Europe. To se ne može postići bez poštivanja i podržavanja ljudskih prava, jednakosti, dostojanstva i vladavine prava, poručio je norveški ambasador Arne Sannes Bjørnstad

Large sudionici

Sudionici završne konferencije

Završna konferencija Fonda za aktivno građanstvo u Republici Hrvatskoj tokom dva dana u Zagrebu okupila je stručnjake i praktičare iz Hrvatske i Norveške, ali i druge upravitelje fonda iz Slovenije, Slovačke, Rumunjske. Konferencija je pružila priliku za otvorenu bilateralnu razmjenu stručnjaka iz Hrvatske i Norveške o doprinosu Fonda za aktivno građanstvo jačanju stabilnosti organizacija civilnog društva kao i angažmanu organizacija korisnica Fonda u očuvanju demokracije u Hrvatskoj.

“Kroz naša bespovratna sredstva, Norveška pomaže smanjiti socijalne i ekonomske razlike diljem Europe. To se ne može postići bez poštivanja i podržavanja ljudskih prava, jednakosti, dostojanstva i vladavine prava — temeljnih vrijednosti koje ACF fond promiče. Podupiranje civilnog društva u biti je podupiranje demokracije, koja Europi donosi brojne društvene, ekonomske i političke koristi, čineći je sigurnijom, inkluzivnijom, otpornijom i ekonomski jačom. Zato će u sljedećem razdoblju naša potpora biti još veća“, poručio je Arne Sannes Bjørnstad, veleposlanik Kraljevine Norveške prilikom otvaranja konferencije.

Prvi dan konferencije započeo je prezentacijom rezultata Fonda za aktivno građanstvo (ACF) i prikazom što se sve kroz Fond radilo zadnjih pet godina. Kroz ACF podržano je 157 projekata, ugovoreno 98.5 % (€ 7.61 M od € 7.72 M ). Provedeno je 7 javnih poziva za različite teme i ciljane skupine, profile i veličine udruga, 245 jedinstvenih OCD-a podržano je kroz odobrene projekte, te je više od 16.000 osoba bilo uključeno u aktivnosti organizacija civilnog društva. Svoje primjere dobre prakse iz Hrvatske predstavile su organizacije kao što su Udruga SIDRO sa svojim primjerom mobilizacije građana, Udruga Vrapčići čiji projekt je bio usmjeren na pružanje podrške LGBT osobama u Slavonskom Brodu, kao i Dkolektiv kao odličan primjer DAtelje prostora djelovanja u lokalnoj zajednici.

“Važno je podsjetiti se da je program Fonda za aktivno građanstvo bio jedan od rijetkih izvora sredstava za organizacije koje djeluju u području ljudskih prava, da je omogućio jačanje zagovaračke uloge civilnog sektora, da smo tijekom proteklog razdoblja uspjeli dosegnuti i brojne lokalne organizacije i time bar malo ublažili regionalne nejednakosti“, poručila je Branka Kaselj iz Zaklade SLAGALICA u ime konzorcija Fonda za aktivno građanstvo.

Ostatak dana i drugi dan konferencije kroz panel rasprave otvorila se i rasprava o strateškim pravcima novog razdoblja financiranja, ali i pogledu EU komisije na razvoj civilnog društva.

Upravitelj Fonda za aktivno građanstvo u Hrvatskoj je konzorcij u sastavu Slagalica – Zaklada za razvoj lokalne zajednice iz Osijeka, Zaklada za ljudska prava i solidarnost – SOLIDARNA iz Zagreba, Udruga za razvoj civilnog društva SMART iz Rijeke i CNVOS – Centrom za informiranje, suradnju i razvoj nevladinih organizacija iz Ljubljane.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više