Novosti

Kratko & jasno

Oriana Ivković Novokmet: Komisija ocjenjuje Hrvatsku kroz ružičaste naočale

Pozitivna evaluacija u godini kada je ozbiljno ugrožena demokracija ne može doprinijeti jačanju vladavine prava, dapače može ohrabriti vlasti da rade što god ih je volja, kaže izvršna direktorica GONG-a

Large oriana ivkovic emica elvedji pxl

(foto Emica Elveđi/PIXSELL)

Europska komisija objavila je peto izvješće o vladavini prava u Europskoj uniji. Upozorili ste da je Hrvatska u ovom segmentu nazadovala, ali to se ne da iščitati iz izvješća?

Komisija kroz ružičaste naočale ocjenjuje Hrvatsku, i to u godini kada su demokracija i vladavina prava ozbiljno nazadovale. "I dalje se radi na očuvanju i poboljšanju integriteta sudaca i državnih odvjetnika" – ova nerealna ocjena pravosuđa od strane Komisije ignorira da je na mjesto glavnog državnog odvjetnika imenovan Ivan Turudić, čovjek blizak HDZ-u, koji je govorio neistine pred saborskim odborom, koji prijateljuje s USKOK-ovim optuženicima i odaje im podatke iz istrage i kojeg je predsjednik Visokog kaznenog suda prijavio zbog kršenja sudačke etike. Izostala je i značajna kritika Lex AP-a, zakona koji su i HND i SNH i Gong, pa i vodeći mediji prokazivali kao Plenkovićev pokušaj ušutkavanja novinara. Kao znatan napredak Komisija vidi novi Zakon o lobiranju, mada se neće znati tko za koga i kada lobira. Navode da nisu zaprimljeni slučaji kršenja Kodeksa ponašanja dužnosnika u tijelima izvršne vlasti, što nije čudno jer kršenje Kodeksa mogu prijaviti sâm dužnosnik, njemu nadređena osoba i Ured predsjednika Vlade.

Uočljiv je nesklad između uvida civilnog društva i izvješća Komisije?

Postoji značajan raskorak između ocjene civilnog društva o stanju demokracije i izvješća Komisije. Njihovim evaluacijama i slabim preporukama nezadovoljne su i druge europske organizacije civilnog društva i mreže, poput European Civic Foruma i Libertiesa. Može se steći dojam kako je Komisija ove godine opisivala stanje u europskim državama dajući prednost razgovorima s vlastima i državnim institucijama, dok je u drugi plan stavila izvještaje i dokaze civilnog društva i drugih aktera.

Kakve posljedice može imati ovakav "mlaki" izvještaj o stanju vladavine prava u Hrvatskoj?

Pozitivna evaluacija u godini kada je ozbiljno ugrožena demokracija ne može doprinijeti jačanju vladavine prava, dapače može ohrabriti vlasti da rade što god ih je volja. Odluka da se ovakve evaluacije objavljuju usred ljeta, šturim priopćenjima, umjesto konferencijama za javnost i pratećim javnim raspravama, ne pokazuje dovoljnu ambicioznost Komisije oko vladavine prava, koja je temeljna vrijednost Europe.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više