Zadnjeg septembarskog vikenda u centralnom zagrebačkom parku Zrinjevac održani su već tradicionalni, 11. po redu Dani nacionalnih manjina u Gradu Zagrebu. Manifestacija koju organizira Koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba bila je prilika da se 16 manjina, koje djeluju u gradu, 29. septembra predstave svojim kulturno umjetničkim programom, izdavaštvom i autohtonim jelima i pićima.
Nakon nastupa limene glazbe ZET-a, na početku trosatnog programa prisutnima se obratio zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet.
- U vrijeme kad je u našoj bližoj i daljnjoj okolici tolika nesigurnost, toliko trvenja, sukoba i nerazumijevanja, mi ovdje slavimo nešto suprotno: slavimo jedinstvo. Bogata kulturno umjetnička tradicija pokazuje kako Zagreb živi multikulturalnost i raznolikost. Ovaj grad gradili su pripadnici raznih nacija, od Lenucija i Bollea do Viktora Kovačića. Zagreb je kaleidoskop različitosti koji slavimo i jako je važno da smo dio toga - naglasio je Korlaet.
Predsjednik Savjeta za nacionalne manjine RH Tibor Varga naglasio je ulogu u sufinanciranju kulturne autonomije manjina.
- Financiramo preko 1200 programa kulturne autonomije diljem Hrvatske, pratimo brojne manifestacije na kojima se upoznajemo s tradicijom manjina, pogotovo kroz kuhinje koje se prožimanju stoljećima. Ovaj oblik manifestacije je hvalevrijedan i cilj joj je da zbližava većinsko stanovništvo s nacionalnim manjinama - istaknuo je.
Predsjednik Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Zagreba Armin Hodžić pozvao je prisutne da, kao i svake godine, uživaju u plesovima, pjesmama i gastronomskim delicijama te da se fino provedu i podruže.
- Sve manjine koje su se predstavile uložile su puno truda da im ponuda jela i pića bude što kvalitetnija. Mi smo pripremili tradicionalno jelo – kruh s mašću i paprikom, a kako svake godine kuhamo nešto u kotlu, pozvali smo naše sunarodnjake iz Kapošvara da nam pripreme fiš paprikaš. S rimom su donijeli i boju te pripremili su 80-ak porcija - rekla je Marta Džeba iz mađarskog kulturnog društva Adi Endre, poslužujući goste koji su u redu čekali svojhu porciju.
Čekalo se pred romskim štandom, na češkom su pripremali popečke od krumpira do kraja manifestacije, kao i njihove komšije na slovačkom štandu. Najveća navala ipak je bila na srpskom štandu.
- Pripremili smo sira i mesnih narezaka s Korduna, Banije i istoka zemlje za oko 250 do 300 porcija, oko 30 kilograma kolača, a bilo je i proje, uštipaka i rakije - rekla nam je Nada Komljenović, članica VSNM-a Grada Zagreba, koje je na čelu s predsjednikom Borisom Miloševićem pripremilo sve potrebno. Izrazila je zahvalnost aktivistima koji su dan ranije spremili hranu, kao i zadovoljstvo što su njihov štand - osim Korlaeta - obišli i predstavnici ambasade Srbije.
Veliku pažnju izazvao je i nastup pjevačkih i plesačkih grupa, od Albanaca i Bošnjaka do Crnogoraca i Rusina, čemu je prethodila smotra narodnih nošnji. Srpsku zajednicu su ove godine predstavljali folkloraši KUD-a Moslavina iz garešničkog pododbora Prosvjete pod vodstvom Zorana Blanuše. Njihove su brze igre iz Vranjskog polja natjerale prisutne na aplauz.
Poljaci su se osim hranom i folklorom predstavili i umijećem pravljenja nakita od papira u čemu je učestvovalo više djece koja polaze dječji vrtić i osnovnoškolsku nastavu po modelu C na poljskom jeziku.
Dok je na dan održavanja skupa bilo prekrasno vrijeme, dan ranije zbog jake kiše je otkazana prezentacija nastave na manjinskim jezicima koju provodi osam manjina.