Novosti

Kultura

Dan nacionalnih manjina

Već dvadeset i jednu godinu Dan nacionalnih manjina obeležava se u Vukovarsko-sremskoj županiji. Ove je godine u Gunji, gde je bošnjačka manjina najbrojnija

Large informator dan nascionalnih  %c4%87irilica

Štandovi u Gunji

U organizaciji Koordinacije veća nacionalnih manjina Vukovarsko-sremske županije, i ovogodišnjeg 11. maja održan je Dan nacionalnih manjina, a domaćini manifestacije bili su Bošnjaci. Po već ustaljenom pravilu, već dvadeset i jednu godinu Dan nacionalnih manjina obeležava se u drugom mestu Županije, pa je tako u ove godine u Gunji, gde je bošnjačka manjina i najbrojnija, osam manjskih veća predstavilo svoja nacionalna jela i ručne radove.

Pored Bošnjaka i Srba, obeležavanju Dana Nacionalnih manjina prisustvovali su Nemci, Slovaci, Rusini, Ukrajinci, Mađari i Albanci. Nakon što je pozdravio prisutne, manifestaciju je otvorio predsednik županijske Koordinacije i predsednik Veća srpske nacionalne manjine Svetislav Mikerević.

- Tokom proteklih 21 godinu rada, bilo je uspona i padova. Regionalna samouprava je pomagala naš rad u skladu s vlastitim mogućnostima, pa smo se kao Veće okrenuli pisanju nekoliko projekata - rekao je je Mikerević, izdvojivši dva najznačajnija, a to su Dečja olimpijada i manifestacija "Deca, pesnici roda svoga".

Njihov primer, rekao je Mikerević, nastavili su da slede pripadnici drugih manjinskih zajednica. Obeležavanju Dana nacionalnih manjina, prisustvovao je župan vukovarsko-sremski Damir Dekanić, koji je istaknuo važnost održavanja manifestacije u očuvanju kulturnog nasleđa predaka, odnosno onoga što su pripadnici manjina doneli iz svojih matičnih država te pohvalio dosadašnju, ali i buduću podršku županije za potrebe nacionalnih manjina.

Govoreći o značaju očuvanja kulturnog i nacionalnog identiteta, zamenik župana iz reda srpske zajednice Srđan Jeremić je rekao da je od izuzetne važnosti obeležavanje ovakvih manifestacija. Naglasio je da svaki peti stanovnik na području Vukovarsko-sremske županije, pripada nekoj od nacionalnih manjina što čini 20 odsto od ukupnog stanovništa na istoku zemlje.

- Manifestacija traje više od 20 godina i to pokazuje uzlazni trend. Donošenjem Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina ustanovljen je rad manjinskih veća i njihovih predstavnika. U početku su svi bili nesigurni šta je njihov cilj i u kojem pravcu bi trebao da se bazira njihov rad - rekao je Jeremić.

Vremenom su se nacionalne manjine osnaživale razvijajući programe, koji su bili od interesa za pojedinu manjinsku zajednicu. Taj rad je, rekao je Jeremić,  tokom godina unapređen i edukacijom doveden na jedan viši nivo. Vukovarsko-sremska županija je svake godine izdvajala sve veća sredstva za rad manjinskih veća, njihovih predstavnika ili udruženja.

Nakon predstavljanja na štandovima ispred mesne biblioteke, u večernjim časovima održan je i koncert manjinskih kulturno-umetničkih društava u Domu kulture.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više