Kao i svake godine brojni pravoslavni vjernici u Hrvatskoj u svojim su sredinama obilježili Božić, najradosniji hrišćanski praznik. Ove godine Božić kao praznik mira i okupljanja prošao je i znaku novog početka dijaloga i stvaranja boljih odnosa Hrvatske i Srbije.
Patrijarh srpski Porfirije na Badnji dan, 6. januara, služio je liturgiju u hramu Preobraženja Gospodnjeg u Zagrebu uz sasluženje više episkopa i zagrebačkog sveštenstva.
- U dolasku Hristovom otkriva se i tajna dobra i pokazuje se šta je to zlo, ne u smislu vrline, nego u smislu načina postojanja, u smislu života i smrti. U tom se dolasku otkriva i dostojanstvo i konačno naznačenje svakog čovjeka. Rasprostranjena je navika da se lјudi bore protiv zla, iako nemaju jasan pojam o dobru, pri čemu je dobro najčešće izraz u datom trenutku volje i potrebe pojedinca ili konsenzusa neke grupe koji je spojen s interesom, a ne na činjenici dolaska Sina Božjeg u svet ili na Jevanđelјu. Mnogi koji se bore protiv zla bez jasne, večne ideje o dobru, pre ili kasnije prelaze u svoju suprotnost, pa i sami, boreći se protiv zla, koriste zle metode, čime i sami postaju zli. Otuda neretko imamo činjenicu da zli lјudi gone zlo. Sve to ne mora biti plod loše namere. Naprotiv, često je izraz najbolјe namere, ali, s obzirom da je odsutna ideja i pojam dobra u večnom svom smislu, onda ni ono, ma koliko da je pokrenuto dobrom idejom i dobrom namerom, kada se čini, ne može biti dobro, ili ne može biti dobro u apsolutnom smislu te reči. Zato je na dan Božića Gospod došao da nam donese dobro kao način postojanja, a ne kao deo jednog moralističkog, etičkog sistema - naglasio je patrijarh.
Na bogosluženju na Badnje Veče prisutnim vjernicima u punoj crkvi obratio se vladika marčanski Sava.
- Hristos se nije rodio ni u svili i kadifi, niti u slavnom Rimu, drevnom Jerusalimu, ili nekom drugom velikom centru ondašnjega svijeta, već u jednom od najmanjih i najneznatnijih judejskih sela – u Vitlejemu gdje nije bilo mjesta za njega, pa se rodio u pećini, mračnoj i hladnoj. To nam govori da nema izabranog, unaprijed odabranog naroda niti čovjeka koji će biti spašen - podvukao je vladika Sava.
Vjernicima su podijeljeni badnjaci, a druženje je nastavljeno na Cvjetnom trgu pred crkvom.
Na božićnoj liturgiji koju je služio vladika Sava sa zagrebačkim sveštenstvom pročitana je poslanica patrijarha Porfirija i arhijereja SPC-a.
"Mir Božji nam se otkriva u bogočovečanskoj ličnosti Hristovoj, kuca na vrata naše slobode i poziva nas da ga uvedemo u svoje domove i škole, na svoja radna mesta, u skrovišta, rovove, živote. Poziva nas da se pridružimo svima koji sa nama dele isti, večni, sveti i nepromenjivi etos ili sistem vrednosti – ono što volimo i što jesmo, ono u što verujemo i što znamo", navodi se u poslanici.
"U danima božićne radosti, mira i porodične topline u našim su molitvama i oni među kojima bukti ratni oganj, a najpre jednoverna braća i sestre iz Ukrajine i Rusije. Sa tugom gledamo na ratne sukobe i žrtve, u čemu, javno ili tajno, učestvuju razni akteri. Posledice tragičnog sukoba, podsticanog svakodnevno spolјa, strašne su, a ratni požar, kao nikada do sada, preti celom svetu“, ističe se i poziva "neposredne i posredne učesnike rata da pronađu u sebi snage kako bi prestalo stradanje, a izbeglice se vratile u svoje gradove i sela, obnovili se njihovi domovi, a mir se vratio u područja zahvaćena ratnim požarom".
Spomenuti su i Srbi s Kosova i Metohije koje se proganja i terorizira uz "zloslutno ćutanje ili, prećutnu podršku pojedinih moćnih država". Za njih treba da važe univerzalna lјudska prava i slobode kakve imaju Albanci i svi lјudi na svetu. Lična bezbednost, sigurnost imovine i sloboda kretanja pripadaju svima podjednako i kao takva moraju da budu neprikosnovena, ističe se u poslanici koju je pročitao protojerej stavrofor Duško Spasojević. Liturgiji su prisustvovali i vjernici iz Rusije, Ukrajine, Etiopije, Eritreje i drugih država.
Jedinstvo i zajedništvo u Vukovaru
U Vukovaru bogoslužja su služena u pravoslavnim crkvama Svetog oca Nikolaja, Prepodobne matere Paraskeve na Dobroj vodi i Svetog kralja Stefana Dečanskog u gradskoj četvrti Borovo naselje. Svečana bogoslužja služena su i u ostalim pravoslavnim crkvama u Vukovarsko-srijemskoj županiji.
U božićnoj poruci vjernicima koji Božić slave po julijanskom kalendaru, jerej Srđan Lukić, paroh vinkovački, poručio je kako imati mir Božji, znači imati mir s Bogom, s bratom s čovjekom, sa sveukupnom tvorevinom božjom.
"Čak i onda kada valovi ovog nemirnog svijeta zaprijete da sve potope i unište, kao što je to u ovo naše vrijeme, mi obogaćeni i ispunjeni božanskim mirom ostajemo mirni i spokojni, jer znamo riječi Spasitelja koji sve kršćane svih vremena hrabri riječima: Ne bojte se!, i dodaje: ja sam s vama u sve dane do svršetka vijeka", navodi jerej Lukić.
Paroh iločki, protojerej-stavrofor Predrag Azap u božićnoj poruci vjernicima ustvrdio je kako su Hrvatskoj potrebni jedinstvo i zajedništvo.
"Što prije to shvatimo, to će biti bolje za našu kuću, za našu djecu, za naraštaje koja dolaze. Ti naraštaji budući u nas gledaju, u nas se uzdaju da im sigurnu kuću ostavimo. Služeći Domovini u kojoj živimo moći ćemo svjetla obraza pred našu djecu i unuke stati, oni će biti ponosni na nas, a i ozarena lica ćemo pred Gospoda stati jer svako naše uređeno selo i uredan grad u našoj Domovini, rad i poštenje, sve su to vrijednosti koje želimo i trebamo u našem okruženju", navodi iločki paroh Predrag Azap u božićnoj poruci.
Najradosniji hrišćanski praznik u Karlovcu
Pravoslavni Badnjak i Božić tradicionalno su obilježeni na području grada Karlovca, Karlovačke županije i Gornjekarlovačke eparhije. Uz hramovima se okupio veliki broj vjernika, palili su se badnjaci, održavala večernja bogosluženja i druženja isčekujući najradosniji hrišćanski praznik. U Sabornom hramu Svetog oca Nikolaja u Karlovcu na badnju večer praznično večernje bogosluženje je predvodio prezviter Saša Lončina, a sasluživao je protoprezviter-stavrofor Milidrag Stokanović.
Nakon bogosluženja posvećen je badnjak, a potom se prisutnima prigodnim riječima obratio prezviter Lončina i čestitao svima najavu rođenja Isusa Hrista. Potom su djeci podijeljeni prigodni poklon paketići, a odraslima posvećeni badnjaci. U porti hrama je nakon večernjeg bogosluženja upriličeno posluženje za sve okupljene vjernike, navodi internetski portal Eparhije. Na sam Božić, pak, u hramu Svetog Nikole održana je božićna liturgija, uz već poznati i tradicionalni pozdrav: Mir Božji-Hristos se rodi! Svetu arhijerejsku liturgiju služio je episkop gornjekarlovački Gerasim.