Ključna prijetnja budućnosti Crne Gore zamjena je građanske države kantonizacijom koja bi dovela do urušavanja ili sukoba, izjavio je crnogorski povjesničar Miloš Vukanović u emisiji Vide TV Kontrapovijest s Hrvojem Klasićem, koju možete gledati na ovoj poveznici.
Vukanović, predavač na humanističkim studijima Univerziteta Donja Gorica u Podgorici, s Hrvojem Klasićem razgovarao je o crnogorskom identitetu, sličnostima i razlikama srpstva i crnogorstva u Crnoj Gori te njihovim uzajamnim odnosima kroz povijest. Njegov je zaključak kako “Crna Gora može prolaziti kroz razne faze, ali povijest pokazuje da će uvijek težiti autonomiji i samostalnosti”.
“Mislim da su vlasti u Beogradu shvatile da ne postoji mogućnost integracije Crne Gore u neku veliku državnu tvorevinu. Mislim da su shvatili da ne postoji mogućnost promjene crnogorskog identiteta u srpski, te da je, iz njihove percepcije, sada bitno potencirati lokalne nacionalne posebnosti kako bi se Crna Gora feudalizirala po uzoru na BiH”, ocijenio je Vukanović.
Vukanović kaže da su Crnogorci “zasebna nacija još od prije nekoliko vjekova”, te objašnjava kako danas prevladava “dualizam u percepciji samih građana Crne Gore”. “Postoje oni koji se smatraju Crnogorcima posebne nacije, ali i oni koji se osjećaju Crnogorcima kao dijela šireg srpstva u raznim varijacijama. Postoje i oni koji se smatraju Srbima crnogorskog porijekla, ali i oni koji se osjećaju kao Srbi s jasnom distinkcijom prema crnogorstvu. U osnovi nastanka Crne Gore su te dvije interpretacije koje su se preplitale i sukobljavale”, objasnio je Vukanović.
On je ukratko sažeo taj razvoj kroz stoljeća, objasnivši fenomen “Đilasovog klatna”, tumačenja prema kojemu crnogorsko društvo neprestano oscilira između lojalnosti srpstvu i autonomnog crnogorstva. “No to klatno danas nije autonomno, nego pod jakim utjecajem struktura u Beogradu koje ne utječu samo na Podgoricu i Cetinje, nego i na Sarajevo, Banja Luku, Prištinu i Skoplje”, drži Vukanović.
“Kada bi taj utjecaj prestao, ne bi postojala prepreka da se crnogorsko društvo nastavi razvijati, jer je trenutni ustavni model građanske države održiv i funkcionalan, ali je ugrožen i lomi se pod vanjskim pritiscima”, kazao je Miloš Vukanović u emisiji Vide TV Kontrapovijest s Hrvojem Klasićem.