Novosti

Kultura

Kулин нa Kрижeвo

Нa дaну oтвoрeних врaтa Kућe бaрaњскoг кулeнa у бeлoмaнaстирскoм пригрaдскoм нaсeљу Брaњинoм Врху билo je културних дoгaђaњa и дeлициja

Large informato r kulin

Stipo Benak Šemenjata i Ljupka Stanković

U belomanastirskom prigradskom naselju Branjinom Vrhu već četiri godine postoji nadaleko poznata Kuća baranjskog kulena. Jednu od pet potpuno opremljenih jedinica te kuće koristi belomanastirski OPG Stanković, koji vode Slobodan Stanković i njegova supruga Ljubica, zvana Ljupka. Oni ne samo da spadaju među najpoznatije proizvođače baranjskog kulina, kulinove seke i kobasica, nego se ustrajno brinu o prezentacijskom prostoru u Kući baranjskog kulena te o promociji baranjskih suhomesnatih delicija i cijele Baranje.

Branjin Vrh, koga Baranjci narodski zovu Br(e)njevar, drevno je šokačko naselje koje kao mjesni "kermenc" (tj. crkveni god) proslavlja Križevo, što je vezano za mjesnu župnu crkvu i crkveni praznik Uzvišenje svetog Križa. Poštujući lokalne običaje i tradiciju, Stankovići već treću godinu zaredom na Križevo, od 12 do 19 sati, organiziraju dan otvorenih vrata Kuće baranjskog kulena, spremni da domaćinski dočekaju svakoga gosta te da pokažu kako se proizvodi kulin i da omoguće degustaciju i nabavku ne samo svojih mesnih prerađevina, nego i domaćih proizvoda drugih OPG-ova: povrća, zimnice, vina, mljevene paprike ili lješnjaka.

No, dan otvorenih vrata nije zamišljen samo kao gošćenje i degustiranje, nego se s početkom u 17 sati organizira i prigodan program, na kome je ove godine, usprkos dosadnoj kiši koja je pokvarila seoska "svetkovanja" na otvorenom, bilo toliko gostiju da su jedva stali u prezentacijsku dvoranu. Program je vodila Stana Nemet, novinarka srpskog Radija Banska kosa, a nakon njezinih uvodnih i pozdravnih riječi i sažetog prikaza djelatnosti OPG-a Stanković, riječ je preuzeo Brnjevarac Stipo Benak Šemenjata, koji se skromno predstavlja kao povjesničar amater.

On je prisutne goste na zanimljiv način upoznao s poviješću i običajima Branjinog Vrha, od rimskih vremena do današnjih dana. U svojim izlaganjima Benak se uvijek osvrne i na nacionalno mješovito baranjsko stanovništvo, njihove dobre odnose te ponešto progovori o specifičnim baranjskim riječima. U tim oblastima on je dobro potkovan jer je autor dviju vrijednih knjiga: "Rječnika baranjskog šokačkog narječja" i rječnika "Austrijacizmi i germanizmi u Baranji".

Poslije službenog programa, uslijedio je neslužbeni dio ispunjen suhomesnatim narescima, kolačima i grožđem, praćenim svirkom i pjesmama orkestra "Paks" iz Duboševice pod vodstvom harmonikaša i pjevača Josipa Risa. Njima su se priključivali i gosti, uz povremeno "hvatanje" u šokačko kolo. U održavanju dobre atmosfere prednjačili su domaćini i neki gosti veseljačke prirode, a među gošćama bilo je i onih kojima folklorni koraci nisu strani, među kojima je bila i – domaćica dana otvorenih vrata Ljupka Stanković.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više