Novosti

Društvo

1200 ''фaнтoмских'' грoбoвa

Циљ Бaрaњскe чистoћe ниje eксхумaциja пoстojeћих грoбoвa, нeгo увoђeњe рeдa, тврди дирeктoр Дaмир Пaулић

Large informator  1200   fantomskih    %c4%87irilica

Pravoslavno groblje u Belom Manastiru

Jedna od tema koja je u poslednje vreme uzburkala javnost glasi da je firma Baranjska čistoća iz Belog Manastira nedavno započela s revizijom evidencije i kontrole stanja grobnih mesta kojima spomenuta firma upravlja, a to su groblja u Belom Manastiru i tri prigradska naselja. Rezultati revizije pokazali su da se stanje revizije bitno razlikuje između onog u knjižnoj evidenciji i na terenu.

Na grobljima bi se, sukladno sa evidencijom grobnih mesta i pokojnih osoba te evidencijom obveznika plaćanja grobne naknade, trebalo nalaziti 3499 grobnih mesta, a ta je brojka na terenu veća za približno 1200. Razlog tog nerazmera leži u činjenici da se prema zakonu, prilikom dodele grobnog mesta utvrđuje i obveza plaćanja godišnje grobne naknade koju očigledno ne plaćaju svi naslednici i rođaci pokojnih.

Direktor Baranjske čistoće Damir Paulić kaže da za trenutno stanje postoje dva razloga. Prvi je što su u prošlosti upravu groblja vodili neki drugi ljudi pa ne postoji trag, a drugi je postupno nestajanje postojećih obveznika grobne naknade koji su se odselili ili umrli. Iz tih su razloga u Baranjskoj čistoći bili primorani da na 1200 grobna mesta zalepe nalepnicu na kojoj piše da grobno mesto nema evidentiranog korisnika u evidenciji, i da nije plaćena grobna naknada u razdoblju od deset godina.

Sukladno članku 14. Zakona o grobljima, kako u nastavku piše, takvo grobno mesto smatra se napuštenim i biće ga moguće ponovo dodeliti na korištenje. To da će za svako neplaćeno mesto biti izdano upravno rešenje o njegovom oduzimanju u korist Baranjske čistoće, najviše je uzburkalo duhove.

- Nasljednici često u ostavinskoj raspravi zaboravljaju navesti grobno mjesto, a neki se pak jednostavno oglušuju na obvezu snošenja troškova grobne naknade. To su osnovni razlozi razlike između stanja na papiru i na terenu. Imajući u vidu da je riječ o ozbiljnom problemu koji za tvrtku ima i otežavajuće okolnosti, Baranjska čistoća pokrenula je program revizije. Ona će biti provedena na način da će se za svako grobno mjesto izdati upravno rješenje o njegovu oduzimanju u korist Baranjske čistoće, nakon čega će se postupati sukladno našim odlukama. Zbog velikog broja ovakvih slučajeva, ali i nekih objektivnih okolnosti, upućen je poziv o mogućnosti preuzimanja napuštenih grobova uz dokazivanje srodstva s prethodnim vlasnikom ili s pokojnim osobama, uz obvezu plaćanja duga za prethodne godine - rekao je Paulić.

Prema rečima direktora Baranjske čistoće, taj proces za sada ide dobro jer je veliki odaziv naslednika i potomaka koji žele preuzeti obavezu plaćanja grobne naknade kako time sačuvali mesta.

- Cilj Baranjske čistoće, nije ekshumacija postojećih grobova što je predviđeno zakonom, nego uvođenje reda. Jedno duže vrijeme nakon eventualnog upravnog postupka oduzimanja grobnih mjesta, pružat će se prilika povrata uz pokrivanje svih troškova. Cijena grobne naknade je 7,53 eura godišnje za jedno grobno mjesto - zaključuje Paulić.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više