Ususret lokalnim izborima, vladajuća koalicija priprema izmjene i dopune Zakona o grobljima kojima će, kako je navedeno, biti omogućeno uklanjanje spomenika koji su suprotni pozitivnim propisima Republike Hrvatske. Iz Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine najavljuju da će u takvim slučajevima "u novom zakonskom rješenju naglasak biti stavljen na spomenike koji slave agresorske paravojske u Domovinskom ratu".
Iznimno rijetko mijenjanje svakog zakona, pa tako i Zakona o grobljima, po svemu sudeći neće obuhvatiti uklanjanje svih spornih simbola mržnje već će biti napravljena pažljiva selekcija. U fokusu Domovinskog pokreta (DP), koji je inicirao zakonske izmjene, nalazi se tek nekoliko spomenika s "četničkim simbolima pripadnicima pobunjenih Srba u Hrvatskoj".
David Vlajčić (DP), državni tajnik u resornom ministarstvu i voditelj radne skupine, izjavio je da je vrlo jednostavno procijeniti koji spomenici, nadgrobni natpisi i mauzoleji sadrže natpise koji "veličaju jedan taj režim koji je izvršio agresiju na Republiku Hrvatsku". Smatra da apsolutno nema dvojbi pri procjenama takvih spomenika.
Ovlasti su, očito, postavljene prilično labavo i preširoko, a radnoj skupini dana je sva sloboda odlučivanja. Nejasno je kako će se određivati koji su spomenici neprihvatljivi. Preciznije, koje su to ključne riječi, oznake i obilježja koje bi dohvatila ozakonjena batina? Tko će nadzirati uklanjanje i kako će izgledati ta procedura? Kako će se tretirati zvijezda petokraka na nečijem spomeniku? Hoće li vladajuća stranka i njen koalicijski partner tolerirati ćirilicu na grobljima, ako, na primjer, znamo da je pismo nacionalne manjine godinama proganjano, a na kraju sasvim povučeno iz službene upotrebe u Vukovaru?
Podsjetimo na prošlogodišnji slučaj iz Poljica kraj Zadra, kada je ravnatelj komunalnog poduzeća Zdenko Kojić, suprotno zakonskim propisima, od obitelji pokojnika zatražio da uklone nadgrobnu ploču s ćiriličnim pismom.
Zasad su, čini se, jedini istureni stručnjaci za epitafe članovi udruga hrvatskih branitelja. Na njihove podatke o 40 spornih spomenika poziva se i Ivan Penava, predsjednik DP-a. U medijima se posljednjih nekoliko godina ponavljaju tek tri ili četiri primjera na području Vukovara, Krnjaka i Kistanja.